دستاورد کنگره «بانوان تاثیرگذار» از زبان معاون امور زنان رئیس جمهور

news-details
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری نخستین کنگره بین المللی "بانوان تاثیرگذار" در ۳۰ دیماه سال جاری، گفت: اکثر مهمانان کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار یک تا سه روز و تعداد کمی بیش از سه روز در ایران ماندند.

به گزارش راه دانا، انسیه خزعلی در صفحه توییتر خود در رشته توییتی درباره اولین کنگره بین المللی "بانوان تاثیرگذار" توضیحاتی ارائه کرد و نوشت: مهمانان کنگره بین‌المللی زنان تاثیرگذار را بدرقه کردیم. اکثر آنان یک تا سه روز و تعداد کمی بیش از سه روز در ایران ماندند و با وجود کوتاهی زمان همگی تحت تاثیر بازدید از پیشرفت‌ها و دستاوردهای بانوان توانمند ایرانی بودند.

وی در ادامه معرفی و تبیین دستاوردهای زنان ایران، ایجاد رویکرد چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌الملل پیرامون مسائل زنان، برقراری تبادل اقتصادی جهت صادرات محصولات بانوان و برنامه‌ریزی بلند مدت برای تعامل و هم‌افزایی میان ‎بانوان تاثیرگذار در سراسر جهان را اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت کنگره یاد شده عنوان کرد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین در ادامه این رشته توییت ضمن بیان دستاوردهای کنگره بین المللی بانوان تاثیرگذار، آشنایی ‎زنان جهان با دستاوردهای زنان ایران و بازدید از شرکت‌های دانش بنیان تحت مدیریت بانوان ایرانی را از جمله دستاوردهای این کنگره عنوان کرد و افزود که این امر زمینه انتقال فناوری و صادرات محصول را با برخی کشورها فراهم کرد.

به گفته خزعلی، تشکیل اتحادیه بین‌المللی زنان تاثیرگذار و ایجاد دبیرخانه اتحادیه در جمهوری اسلامی ایران از دیگر دستاوردهای کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار محسوب می‌شود.

وی در ادامه توافق بر برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی خاص بانوان در حیطه‌های گوناگون اعم از ورزشی، هنری، فرهنگی ، علمی و... را دیگر دستاورد کنگره بین المللی یاد شده دانست و توضیح داد: جشنواره‌های آغازین این بخش در حوزه‌های ورزش بانوان و فیلم زنان به زودی برگزار خواهد شد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، در توییت دیگری به «تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی در سطح بین‌المللی» برای حمایت از شرکت‌های نوپا و فعالیت‌های علمی ‎بانوان نخبه به عنوان دیگر دستاورد کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار اشاره کرد و خبر داد: اولین تودیع در این صندوق توسط سه منتخب خارجی این کنگره انجام گرفت که جوایز خود را به این صندوق اهدا کردند.

خزعلی به «توسعه فعالیت کارگروه زنان و سلامت و امنیت» که پیشنهاد اولیه آن سال گذشته از سوی ایران مطرح و مورد استقبال بانوان کشورها قرار گرفته بود نیز به عنوان دیگر دستاورد کنگره مذکور اشاره کرد و یادآور شد: این گروه به مبارزه با فساد در اشکال مختلف مالی، اداری و اخلاقی اهتمام دارد.

به اعتقاد وی، ایجاد بازارچه مشترک مجازی برای تبادل محصولات بانوان در سراسر جهان با حمایت گمرکی کشورهای متعامل، توافق برای اختصاص مکان فیزیکی جهت ایجاد بازارچه‌های دوجانبه خاص محصولات بانوان در کشورهای طرف تفاهم، توافق برتشکیل سازمان بین‌المللی مردم‌نهاد دیده بان حقوق زنان جهت رصد مشکلات زنان به دور از هرگونه رویکرد سیاسی و تعاملات سوگیرانه اقتصادی و اجتماعی برای بهبود وضعیت زنان، برقراری ارتباط دوجانبه وزرای زن شرکت‌کننده در کنگره با همتایان خود در وزارتخانه‌های مختلف مانند جهاد کشاورزی، ارشاد ، صمت، نیرو، کار، علوم، کشور و ... و عقد قرارداد، تفاهم‌نامه یا بررسی پیشنهاد طرح‌های دوجانبه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و حمایت از ارتقاء سطح دانش بانوان در سراسر جهان با ایجاد سامانه رصد آموزش بانوان و حمایت ویژه از بانوان افغانستانی و اعلام پشتیبانی مادی و معنوی بانوان تاثیرگذار برای ادامه تحصیل این بانوان در ایران از جمله ‎دستاوردهای کنگره بین‌المللی بانوان تاثیرگذار است.

 

گفتنی است، کنگره «بانوان تاثیر گذار» برای نخستین بار ۲۷ دی سال جاری در سطح ملی و ۳۰ دیماه امسال در سطح بین‌المللی برگزار شد.

انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، هدف از برگزاری این کنگره را تقدیر، بهره‌برداری و حمایت و کمک به رشد و ارتقای خلاقیت و ایده‌های بانوان عنوان کرده و گفته بود زنان حاضر در این کنگره از بخش‌های مختلف اعم از علمی، پژوهشی، نوآوری، اقتصادی، بهداشت و درمان،هنر، بازیگری، عکاسی، نقاشی، کنشگری اجتماعی و اقتصادی، فعالان مدنی، فعالان حوزه محیط زیست، حقوقدانان، فعالین رسانه‌ای و ... شناسایی شده‌اند و تلاش شده است تا از این طریق ارتباطی میان زنان تاثیر گذار در حیطه بین المللی با زنان تاثیر گذار ایرانی برقرار شده و هم‌افزایی برای پیشرفت کشور شکل گیرد.

۷۰ نفر از مقامات زن کشورهای مختلف و مجموعا حدود ۳۰۰ میهمان از ۵ قاره و ۹۶ کشور در سطح بین المللی این کنگره حاضر بودند.

بنا بر اعلام مسئولین این کنگره، برای شناسایی زنان تاثیرگذار در حیطه بین المللی از طریق وزارت امور خارجه و سازمان ارتباطات، بنیاد ملی نخبگان، نخبگان ایرانی در سایر کشورها و نیز نیروهای مردمی و حلقه‌های میانی اقدام شده است.

به گفته معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، "فراوانی دیگرانِ اثر پذیر"، "کیفیت اثر گذاری در تغییر دیگران"، "نقش آفرینی مادران"، "نقش آفرینی جهادی و حرکت‌های ایثارگرانه و جهاد گرانه"، "شرایط ویژه محیط" و "نوع تاثیر گذاری متاثر از محیط" و "تعیین عرصه اثرگذاری" از جمله شاخص‌های انتخاب زنان در کنگره زنان تاثیر گذار بوده است.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نظرات