اخبار داغ

دانا گزارش می‌دهد؛

جزيیات نحوه دریافت وام ازدواج در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده

news-details
در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده در سال جاری برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان وام ازدواج در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اخیرا بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ازدواج در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ابلاغ کرد و براساس ماده ۶۸ این قانون و به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به تمامی زوج‌هایی که بیشتر از چهار سال از تاریخ عقد ایشان نگذشته باشد و تا کنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست پرداخت کند.

تبصره ۱- به منظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد ریال افزایش دهد.

تبصره ۲- بانک‌ها باید برای ضمانت صرفاً یکی از سه مورد اعتبارسنجی یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب هدفمندی یارانه‌ها را به منزله ضمانت بپذیرند.

هر ایرانی که تاریخ عقد ازدواجش از سال ۹۸ به بعد است و تا کنون وام ازدواج دریافت نکردند می‌تواند برای دریافت این وام اقدام کند و این موضوع ربطی به اینکه فرد برای چندمین ازدواج خود درخواست وام داده است، ندارد.

مطابق با قانون بودجه امسال مبلغ وام ازدواج که به پرداخت آن در ماده ۶۸ قانون جوانی جمعیت نیز تاکید شده، در سال جاری  برای دختران زیر ۲۳ سال و پسران زیر ۲۵ سال ۲۲۰ میلیون تومان و برای سایرین ۱۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

این تسهیلات به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است تعلق می‌گیرد، دوره بازپرداخت آن ۱۰ ساله است و نرخ کارمزد آن چهار درصد است.

شرایط دریافت وام ازدواج

دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران از جمله شروط دریافت وام ازدواج است و کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده است نیز قادر به ثبت نام برای دریافت این وام هستند و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور است به عنوان سند ازدواج تلقی می‌شود.

همچنین اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد نیز معادل عقدنامه تلقی شده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

عدم تعلق وام ازدواج به ازدواج دوم و سوم

بر اساس دستورالعمل اجرایی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، از آنجا که امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی وجود دارد، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود. درواقع به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

در واقع اقساط مربوط به وام ازدواج امسال ۱۲۰ ماهه و سررسید اولین قسط و کارمزد آن یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور است. همچنین  افراد ایثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد است.

در واقع خانواده شاهد شامل خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد و نیز خانواده ایثارگران شامل خانواده‌های جانبازان و آزادگان یعنی همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

همچنین در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

متقاضیان وام ازدواج ایثارگری در صورتی مشمول دریافت وام ازدواج می‌شوند که همانند سایر متقاضیان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشند و در این صورت تسهیلات ازدواج برای ایثارگران به میزان دو برابر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای افراد عادی پرداخت می شود.

بنابراین به هر یک از زوجین که مشمول ماده (۵۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد و متقاضیان مشمول این ماده که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه‌ها زیر ۲۳ سال باشد، مبلغ ۴۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

 مدت بازپرداخت تسهیلات موصوف، همانند سایر متقاضیان حداکثر ۱۰ سال (۱۲۰ ماه) است، رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای این تسهیلات الزامی است و پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجراست.

همچنین تسهیلات مذکور برای ازدواج دوم و در صورتی که متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نشده باشد، مورد بررسی و اقدام قرار خواهد گرفت.

در راستای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، اعطای وام ازدواج به واجدین شرایط بر اساس مشمولین مندرج در بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده ۱ دستورالعمل قانون یاد شده تعیین می شود. در صورتی که استعلام وضعیت مشمولان مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید مثبت درج شود، مورد اقدام قرار می‌گیرد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه

نظرات
در به در وام -> 1402/02/25
پاسخ

وام میخوای چیکار سرت سلامت

بی نام -> 1402/02/25
پاسخ

بابا ول کنید این حرف ها رو تو رو خدا واممون رو بدید بریم پی زندگیمون

امیر -> 1402/02/25
پاسخ

چرا وام ازدواج به ازدواج دوم و سوم تعلق نمیگیرد؟

الهه -> 1402/02/25
پاسخ

شما عجالتا همون ازدواج اول رو بچسب

متخصص وام -> 1402/02/25
پاسخ

برو کار میکن مگو چیست وام ! :))

متقاضی وام ازدواج سوم -> 1402/02/25
پاسخ

این همه نوشتید و آخرش هم نگفتید شرایط دریافت وام ازدواج چجوریه!!!