شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 14:49 منتشر شده در مورخ: 1400/11/13 شناسه خبر: 1805508
در اول فوریه اتفاق افتاد؛

روز جهانی حجاب به ابتکار بانوی آمریکایی

روز جهانی حجاب به ابتکار بانوی آمریکایی
اول فوریه با تلاش یک بانوی آمریکایی به عنوان روز جهانی حجاب انتخاب شد و برای اولین بار در نیویورک گرامی داشته شد تا از این طریق از زنان مسلمان و حجاب را به عنوان پوشش انتخاب کرده اند حمایت شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ بسیاری از  زنان مسلمان و برخی زنان غیر مسلمان در سرتاسر جهان اول فوریه، حمایت خود را از زنان مسلمان که حجاب را انتخاب کرده‌اند نشان می‌دهند.

 "روز جهانی حجاب" برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در  نیویورک گرامی داشته شد.

این روز به ابتکار نظمه خان یکی از زنان مسلمان آمریکایی و پس از واکنش‌های اسلام هراسانه حوادث یازده سپتامبر علیه مسلمانان پیشنهاد شد.

زنان مسلمان بوسنیایی روز اول فوریه را به عنوان روز حجاب گرامی می دارند و هدف از این اقدام را جلب حمایت و ایجاد درکی مشترک از اسلام می دانند.

حجاب زنان ایران پیش از ورود اسلام

بر پایه متون تاریخی، در تمدن ها و ادیان پیشین جهان، به ویژه در سلسله های مختلف ایران باستان، در دوره ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی، حجاب در میان زنان معمول بوده است و این حقیقت روشن می شود.که با ورود اسلام به ایران حجاب وارد ایران نشده است؛ بلکه بانوان ایرانی از دوران باستان حجاب داشته اند و حجاب آنان با توجه به شرایط اقلیمی، اجتماعی، کار و پیشه، سبک و اسلوب خاصی داشت.

آنچه بر صحت این ادعا گواهی دارد، نوع پوشش آنها است که می توان آن را در دوران باستان از روی کتیبه های به جا مانده در مکان های باستانی (نقش رستم، تخت جمشید، نقش رجب و ...)، ظروف، تندیس ها و مجسمه های محافظت شده در موزه ها، و در دوران بعد از اسلام از طریق منابع و کتب معتبر مانند شاهنامه فردوسی - که آیینه تمام نمای فرهنگ ایران زمین است - مشاهده کرد.

مبارزه پهلوی با حجاب و عفت زنان ایران

اول فوریه روز جهانی حجاب است و با توجه به همزمان شدن این موضوع با دهه فجر بد نیست نیم نگاهی به وضعیت حجاب زنان در دوران پهلوی و مقایسه آن با بعد از انقلاب داشته باشیم.

در ایام دهه فجر سر می بریم و در پس آن زمانی که مردم روز به روز به سمت بی حجابی سوق داده می‌شدند و حتی در زمان پهلوی اول نسبت به داشتن حجاب اختیار نداشتند.

رضاخان برای آنکه حجاب را از سر زنان ایران بکشد به جنایات زیادی است که بزرگترین آن و وحشیانه ترین آن ها جنایت قتل عام مردم در مسجد گوهر شاد به جرم داشتن حجاب بود.

اتفاقی که اخیراً نیز با کشف گورهای دسته جمعی شهدای این جنایت در مشهد جلوه دیگری از آن کشف شده و مهر تاییدی بر اقدام وحشیانه رضا شاه علیه مردم بی دفاع و مظلوم ایران اسلامی زده است.

جنایت رضاخان در قتل مردم بیگناه یکی از وحشیانه ترین اقداماتی است که در تاریخ ایران رخ داده است و شبیه این جنایت که چند هزار نفر از مردم صرفاً به خاطر داشتن حجاب قتل عام شوند را نمی‌توان پیدا کرد.

درخواست  خانواده 45 شهید واقعه مسجد گوهرشاد برای احراز هویت 

نامه ۴۵ خانواده از بازماندگان جنایت رضاخان پهلوی در مسجد گوهر شاد برای تفحص پیکر ۱۶۰۰ شهیدی که در گورهای دسته جمعی دفن و زنده به گور شدند.مبارزه با حجاب اما تنها به دوره پهلوی اول محدود نشد و محمدرضا پهلوی نیز این اقدام را ادامه داد.

محمدرضا راه پدر را به شیوه ای جدید ادامه داد

پهلوی دوم با درسی که از پدر جنایتکار خود گرفته بود روش دیگری را برای مبارزه با حجاب زنان مسلمان ایران در پیش گرفت و با کار فرهنگی به رواج بی حجابی در جامعه پرداخت.

از این رو اغلب فیلم ها در زمان پهلوی دوم به رواج بی حجابی در جامعه دامن می‌زد و با نمایش بی بند و باری و الگو کردن زنانی که به رقاصی مشغول هستند علاوه بر ترویج بی بند و باری چهره ای از زنان ایران نمایش داد که به نوعی موجب تحقیر نقش زن در جامعه بود.

جنایات بی نتیجه‌ی پهلوی برای براندازی حجاب با وقوع انقلاب

با وجود تمام تلاش و جنایاتی که رژیم پهلوی انجام داد اما زنان عفیف ایران با سرسختی خود پهلوی را بی نتیجه گذاشتند و دوباره از به سمت احیای حجاب قدم برداشتند.

با ظهور انقلاب اسلامی دوباره زنان عفیف و با حیای جامعه اسلامی ایران توانستند مجددا حق حجاب خود را باز پس گیرند و بدون دغدغه بتوانند با حجاب در جامعه حضور یابند.جمهوری اسلامی ایران دیگر ارزش زن را در برهنگی نمی داند و اکنون زنان ایرانی در بسیاری از رشته های علمی و تحقیقاتی حضور دارند و شاهد افتخار آفرینی آنها برای ایران هستیم.

انتهای پیام/

https://dana.ir/news/1805508.html/share
ارسال نظر
نظرات