شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 14:06 منتشر شده در مورخ: 1401/08/30 شناسه خبر: 1912660

الزامی به استفاده از سازندگان ذیصلاح برای ساختمان های زیر شش طبقه وجود ندارد

الزامی به استفاده از سازندگان ذیصلاح برای ساختمان های زیر شش طبقه وجود ندارد
طبق رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، هیات های چهار نفره اختیار افزایش یا کاهش برخی تعرفه­‌ها را داشته و صلاحیتی برای موافقت یا مخالفت با درخواست الزامی کردن استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح (مجریان) برای ساختمان های زیر شش طبقه توسط کارفرمایان ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، به دنبال شکایت از استانداری آذربایجان شرقی و درخواست ابطال بند ۴ صورتجلسه مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ هیات چهار نفره شورای هماهنگی نظام مهندسی و کنترل ساختمان استان آذربایجان شرقی ابلاغی به شماره ۱۱۰۸۹۶ مورخ ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ از تاریخ تصویب که در آن مقرر کرده بود "الزامی به استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح (مجریان) برای ساختمان های زیر شش طبقه توسط کارفرمایان وجود ندارد"، هیات عمومی دیوان عدالت اداری این مقرره را باطل کرد.

در این رای آمده است:

اولا براساس بند ۱- ۴ از ماده ۱ و بندهای ۳- ۱۳ و ۳- ۱۴ از ماده ۳ مبحث دوم مقررات ملّی ساختمان مصوب سال ۱۳۸۴، هیات های چهار نفره اختیار افزایش یا کاهش برخی تعرفه­‌ها را داشته و صلاحیتی برای موافقت یا مخالفت با درخواست الزامی کردن استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح (مجریان) برای ساختمان های زیر شش طبقه توسط کارفرمایان ندارند.

ثانیا براساس رای شماره ۹۹۰۹۹۷۰۹۰۵۸۱۱۹۱۷ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری که در خصوص هیات های چهار نفره صادر شده، اعلام شده است که هیات های مزبور صرفا در راستای رفع مشکلات مربوط به اجرای شیوه‌نامه و کاهش یا افزایش برخی تعرفه­‌ها تشکیل می­شوند و در سایر قوانین و مقررات نیز اختیار و صلاحیتی به هیات های مذکور داده نشده است. بنا به مراتب فوق، بند ۴ صورتجلسه مورخ ۱۳۹۸/۴/۲۳ هیأت چهارنفره شورای هماهنگی نظام مهندسی و کنترل ساختمان استان آذربایجان شرقی که متضمن مخالفت با درخواست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با الزامی نمودن استفاده از خدمات سازندگان ذیصلاح (مجریان) برای ساختمان های زیر شش طبقه توسط کارفرمایان است، خارج از حدود اختیار بوده و مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود. با اعمال ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و تسری اثر ابطال مقرره مذکور به زمان تصویب آن موافقت نشد.

https://dana.ir/news/1912660.html/share
ارسال نظر
نظرات