شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 12:03 منتشر شده در مورخ: 1401/05/11 شناسه خبر: 1887328

سند همکاری اقتصادی ایران و روسیه امضا شد

سند همکاری اقتصادی ایران و روسیه امضا شد
با امضای سند مهم یکسان‌سازی استاندارد محصولات کشاورزی بین ایران و روسیه، موانع اصلی از پیش پای صادرکنندگان ایرانی برداشته شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صدا و سیما، امضای سند یکسان‌سازی استاندارد محصولات کشاورزی بین ایران و روسیه، به معنای برداشته شدن موانع از پیش پای صادرکنندگان ایرانی و چند برابری صادرات این محصولات به همسایه شمالی است.

در پایان مذاکرات فشرده بین روسای سازمان حفظ نباتات ایران و روسیه در مسکو، سندی به امضاء رسید که بر اساس آن، ضمن یکسان شدن استاندارد محصولات کشاورزی و یکپارچه‌سازی اطلاعات، همه گواهی‌های بهداشتی بین دو کشور از طریق الکترونیکی صادر خواهد شد.

شاهپور علائی‌مقدم، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشورمان پس از امضاء این سند همکاری گفت: در راستای تقویت دیپلماسی غذایی بین ایران و روسیه در حوزه کشاورزی با منشاء گیاهی، برای نخستین بار، سند مهمی به امضاء رسید، که براساس آن، از این به بعد اطلاعات مربوط به مدیریت بهینه، صدور تمام گواهی‌های بهداشتی، هم‌طرازی و استانداردسازی نحوه استفاده از آفت‌کش‌ها، بصورت یکپارچه مبادله شود.

بیشتر بخوانید:

انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران
 

 

رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه بدلیل نبود ساز و کار منسجم در نحوه استفاده از آفت‌کش‌ها، سال گذشته بطور موقت، ورود برخی محصولات کشاورزی به روسیه تعلیق شده بود، افزود: با اجرایی شدن این سند، سامانه‌های نظارتی دو کشور با تبادل اطلاعات، از هرگونه تقلب و تخلف احتمالی جلوگیری خواهند کرد.

وی گفت: با امضاء این سند، دیگر شاهد مشکلاتی که سال گذشته برای صادرات فلفل دلمه‌ای، سبزی و صیفی‌جات به روسیه ایجاد شده بود، رخ نخواهد داد، چراکه اکنون استانداردهای استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها در هر دو کشور یکسان خواهد شد.

علائی‌مقدم با اشاره به ضرورت تامین امنیت غذایی گفت: با توافقاتی که بدست آمد، مسیر صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه هموار و به سرعت میزان صادرات به این کشور، دو برابر می‌شود.

سرگئی دانکورت، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات روسیه هم با بیان اینکه تامین امنیت پایدار غذایی در مسیری شفاف و با استاندارد یکسان، مورد تاکید هر دو کشور است، افزود: خوشبختانه با امضاء این سند، همه مشکلات و تنگناهای گذشته برطرف و زمینه رشد مبادلات در حوزه محصولات کشاورزی فراهم شد.

 

https://dana.ir/news/1887328.html/share
ارسال نظر
نظرات