شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 14:12 منتشر شده در مورخ: 1401/05/19 شناسه خبر: 1889009
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۸۰ درصد نیاز غذایی در داخل کشور تولید می‌شود

۸۰ درصد نیاز غذایی در داخل کشور تولید می‌شود
خیام نکویی با بیان اینکه ۸۰ درصد نیاز غذایی در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برای واردات موادغذایی مورد نیاز مردم اختصاص می دهیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: در دوران حساسی از تاریخ انقلاب اسلامی قرار داریم و شاید در گذشته بحث کشاورزی و حوزه غذایی برای مردم ملموس نبود اما متاسفانه در طی یک دهه گذشته سفره مردم کوچک شد و حساسیت آنان در این زمینه خیلی زیاد شده است و کوچکترین تغییرات در حوزه کشاورزی حساسیت مردم را برمی انگیزد.

وی گفت: روزی که انقلاب اسلامی پیروز شد مجموع تولیدات بخش کشاورزی در ایران ۲۵ میلیون تن بود اما اکنون با افزایش چهار برابری به ۱۲۵ میلیون تن رسیده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور ادامه داد: اما این میزان تولید بخش کشاورزی کفایت نیازها را نمی کند و اکنون ۸۰ درصد نیاز غذایی در داخل کشور تولید می‌شود و سالانه مجبور هستیم بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برای واردات موادغذایی اختصاص دهیم.

خیام نکویی با اشاره به اینکه کاهش بارندگی و خشکسالی محدودیت های ما در بخش کشاورزی را زیادتر کرده و قابلیت سطح زیر کشت را هم نداریم، تصریح کرد: بنابراین با علم و فناوری باید تولیدات بخش کشاورزی را افزایش دهیم و خوشبختانه تاریخچه فعالیت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نشان می دهد در این چهار دهه از این بابت موفق بودیم چون میانگین برداشت گندم از هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در یک هکتار به چهار تن افزایش یافته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: امروز نیاز داریم در گندم و محصولات استراتژیک بخش کشاورزی خودکفا شویم لذا عزم خود را جزم کرده‌ایم تا در این دوره اتفاقات خوبی در بخش کشاورزی رقم بخورد.

وی در ادامه گفت: استان خراسان جنوبی از ظرفیت های درجه یک در حوزه زرشک و زعفران و بسیاری از محصولات برخوردار است که باید این نقاط قوت را تبدیل به ارزش افزوده حاصل از این محصولات برای مردم استان کنیم.

خیام‌ نکویی افزود: با شناختی که از خراسان جنوبی دارم همیشه در چهار دهه گذشته از نیروهای این استان به عنوان انسان‌هایی باهوش، فرهیخته و با ظرفیت نام برده می‌شود که باید این افراد را به عرصه کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان طبق تاکید رهبر معظم‌ انقلاب نزدیک‌تر و با این استراتژی ظرفیت‌ها را بالفعل کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما از همه ظرفیت‌های خود برای این حوزه کمک خواهیم گرفت، بیان کرد: وزیر جهاد کشاورزی نیز اعتقاد دارد این ظرفیت‌ها را باید در استان‌هایی مانند خراسان جنوبی که کمتر مورد توجه واقع شده است، به حوزه دانش‌بنیان نزدیک کرد و امیدواریم در این سفر آنچه قول می‌دهیم در کمترین زمان ممکن عملیاتی شده و این سفر سبب خیر و برکت برای مردم استان شود.

مهدی جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم در این دیدار گفت: از ۱۷ مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی در سطح کشور، ۲ مرکز در محمدیه خوسف و اسلام آباد قاین استان خراسان جنوبی فعال است.

وی خاطر نشان کرد: بازدید از چندین طرح علمی تحقیقاتی و شرکت در شورای تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی استان از برنامه های سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

انتهای پیام/

https://dana.ir/news/1889009.html/share
ارسال نظر
نظرات