شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 11:47 منتشر شده در مورخ: 1401/07/02 شناسه خبر: 1899269

لحظات آخر رحلت پیامبر اکرم (ص) چگونه بود؟

لحظات آخر رحلت پیامبر اکرم (ص) چگونه بود؟
رسول خدا «ص» لحظاتی پیش از رحلت فرمود: «برای من کاغذ و دواتی بیاورید تا مکتوبی بنویسم که پس از من گمراه نشوید!» دراین لحظه، عمر بن الخطاب گفت: «این مرد هذیان می گوید و بیماری بر او غلبه کرده است! ما را کتاب خدا بست است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پیامبر خدا «ص» در تاریخ 28 صفر سال 11 هجری در مدینه منوره چشم از جهان فرو بستند و به لقاء الله پیوستند. این در حالی بود که سر در سینه برادر خویش علی بن ابی طالب «ع» داشتند:

«ولقد قبض رسول الله…»؛ «…و رسول خدا در حالی قبض روح شد که سر بر سینه من نهاده بودو جانش در میان دستانم گرفته شد و من دستم را بر چهره ایشان کشیدم و من متولی غسل ان حضرت شدم و ملائکه مرا کمک می کردند ودر و دیوار خانه‏اش من از صدای آهسته آنان که بر او نماز می خواندند و گروهی بالای می رفتند و گوش من از صدای آهسته آنان که بر او نماز می خواندند خالی نمی شد تا ان که او را در ضریحش به خاک سپردیم…» «نهج البلاغه، فیض الاسلام: خطبه 88».

امام علی «ع» در غم رحلت پیامبر «ص» در حالی که حضرت را غسل می داد و کفن می کرد، چنین فرمود: «بأبی أنت و أمی یا رسول الله لقد انقطع بموتک…»؛ «پدر و مادرم فدای تو ای رسول خدا! همانا با مرگ تو از نعمتی محروم شدیم که با مرگ دیگران از ان محروم نمی شدیم و ان؛ نعمت نبوت و اخبار آسمانی بود.
 
 
«وَ مَا مُحَمَّدٌ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِهِ الرُّسُلُ أَفَإِن مَّاتَ أَوْ قُتِلَ انقَلَبْتُمْ عَلَی أَعْقَابِکُمْ وَمَن یَنقَلِبْ عَلَی عَقِبَیْهِ فَلَن یَضُرَّ اللّهَ شَیْئًا وَسَیَجْزِی اللّهُ الشَّاکِرِینَ». «آل عمران آیه ۱۴۴»
 
«محمد [ص‏] فقط فرستاده خداست‏؛ و پیش از او، فرستادگان دیگری نیز بودند؛ آیا اگر او بمیرد و یا کشته شود، شما به عقب برمی‏گردید؟ و هر کس به عقب باز گردد، هرگز به خدا ضرری نمی‏زند؛ و خداوند به زودی شاکران را پاداش خواهد داد».
 
 
رسول خدا «ص» لحظاتی پیش از رحلت فرمود: «برای من کاغذ و دواتی بیاورید تا مکتوبی بنویسم که پس از من گمراه نشوید!» دراین لحظه، عمر بن الخطاب گفت: «این مرد هذیان می گوید و بیماری بر او غلبه کرده است! ما را کتاب خدا بست است! و شعار «حسبنا کتاب الله» که نقض کننده فرمایش نبی اکرم «ص» إنی تارک فیکم الثقلین… از همان مجلس ریشه گرفت.
 
 
پس از آن؛ در حالی که علی «ع» هنوز در حال غسل و تدفین پیامبر بود، گروهی در محلی به نام «سقیفه» جمع شدند ودر امر خلافت نزاع آغاز کردند و سرانجام ابوبکر را بعنوان خلیفه برگزیده، با او بیعت کردند و این، آغاز مسیری بود که به نوبه خود نتایجی به همراه داشت.
 
 
رحلت پیامبر مصیبت بزرگی برای اسلام و مسلمانان به شمار می‏رفت‏که تا ان روزگار نظیری برای ان اتفاق نیفتاده بود. حضرت علی «ع» به انجام غسل و کفن پیامبر مشغول شد و همراه بادیگر مسلمانان بر پیکر پاک ان‏ حضرت نماز گزارد و ان گاه او را در خانه‏اش، مقبره کنونی ان‏ حضرت به خاک سپرد. بهترین درودها و درود ها بر تو ای رسول خدا و برخاندان پاک و پاکیزه‏ات باد!
 

تاریخ رحلت پیامبر اکرم «ص»

درباره تاریخ رحلت پیامبر اکرم «ص» دو تاریخ معروف قید شده است؛ تاریخ مورد اتفاق اکثریت شیعه، روز دوشنبه 28 صفر سال 11 هجری قمری مصادف با 7 خرداد سال 11 هجری شمسی و 28 می سال 632 میلادی است.
 
اما اکثریت اهل تسنن روز 12 ربیع الاول سال 11 هجری قمری «مصادف با 18 تا بیستم خرداد سال 11 هجری شمسی یا هشتم تا دهم جوئن 632 میلادی» را روز رحلت پیامبر دانسته اند که ایراد وارد به این روز ان است که چنین روزی به هیچ عنوان با روز دوشنبه مورد اتفاق مسلمانان تطابق ندارد و منطبق با روزهای جمعه تا یک شنبه است.
https://dana.ir/news/1899269.html/share
ارسال نظر
نظرات