اخبار داغ

بین فوتبال و اسبدوانی، انتخاب من دومی است

آزمون: اگر گواردیولا را هم بیاوریم نمی‌تواند کار خاصی انجام بدهد!/ از باختن نمی‌ترسم

آزمون: اگر گواردیولا را هم بیاوریم نمی‌تواند کار خاصی انجام بدهد!/ از باختن نمی‌ترسم
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران گفت: ما یک اردوی دیگر بیشتر نداریم و در این شرایط حتی اگر گواردیولا را هم بیاوریم نمی‌تواند کار خاصی انجام بدهد.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سردار آزمون یکی از امیدهای ایران در جام جهانی است. مهاجم ترکه ای و بلند بالا که بعد از چند فصل بیتوته در روسیه، از سیری دل کند و راهی آلمان شد تا به رویای بازی در یک تیم بزرگ هاشور واقعیت بزند. آزمون حالا در بوندس لیگا پا به توپ است و بی تردید مهمترین بازیکن ایران در آن سوی آبهاست که پیراهن یک باشگاه بزرگ را در یک لیگ بزرگتر برتن کرده. از همین رو برای جام جهانی 2022 قطر یکی از امیدهای اصلی ایران محسوب می شود. آزمون در یک گفتگوی مفصل با خبرنگار ورزشی دانا درباره همه مسائل این روزهایش صحبت کرد؛ از تیم ملی و جام جهانی گرفته تا اسکوچیچ و سوارکاری.

هیچوقت فدراسیون فوتبال را اینقدر آشفته ندیده‌ایم. نگران اوضاع نیستی؟

اوضاع زیاد مناسب نیست اما ما هم نباید خیلی به این موضوع دامن بزنیم. این تیم ملی، تیم ملی ایران است و متعلق به مردم. من به عنوان بازیکنی که 9 سال است در تیم ملی حضور دارم، از مردم می‌خواهم که حمایت کنند. ضمن اینکه خیلی امید دارم هر کسی رئیس فدراسیون شود، اوضاع را بهبود ببخشد. از طرفی ما پول‌های بلوکه شده زیادی داریم که حدود 19 میلیون دلار است اما به دست فدراسیون فوتبال نمی‌رسد. فکر می‌کنم از زمان مربیگری آقای کی‌روش این پول‌ها باقی مانده و به فوتبال ایران نرسیده. من از وزیر ورزش و هر مسئول دیگری که می‌تواند آن پول‌ها را به فدراسیون فوتبال بیاورد، خواهش می‌کنم که این کار را انجام بدهد. تزریق این پول‌ها می‌تواند به برگزاری اردوها و بازی‌های تدارکاتی بهتر کمک کند. ما بزرگان تیم ملی و همچنین خبرنگاران و پیشکسوتان باید از تیم ملی حمایت کنند. چون ما یک فیفا دی دیگر پیش رو داریم و بعد از آن وارد جام جهانی می‌شویم و بازی‌های خیلی سختی مقابل آمریکا، انگلیس و ولز باید برگزار کنیم. امیدواریم که بتوانیم نتیجه بگیریم. ما بازیکنان مستعدی در تیم ملی داریم و من خیلی امیدوارم و اعتقاد دارم به بازیکنانی که در فوتبال ایران بازی می‌کنند. آنها می‌توانند در لحظه نتیجه را تغییر بدهند، به تیم ملی کمک کنند و باعث شادی مردم شوند.

 

درباره ولز که به تازگی راهی جام جهانی شده و حریف تیم ملی است، چه نظری داری؟

هر کشوری که به جام جهانی صعود می‌کند، حتماً لیاقتش را دارد. ولز هم بازیکنان بسیاری در لیگ‌های معتبر دارد و ما کار آسانی روبه‌روی این تیم و آمریکا و انگلیس نخواهیم داشت. اگر بازی‌های تدارکاتی مناسب برگزار شود، می‌توانیم امیدوار به نتیجه‌گیری مقابل این تیم‌ها باشیم. فوتبال برد و باخت دارد. من از باختن نمی‌ترسم. اینقدر شکست‌های بدی را تجربه کرده‌ام که شاید اصلا دیده هم نشود. باخت و برد جزو فوتبال است. من ولی باز هم امیدوارم. من به بازیکنانی که کنارم بازی می‌کنند و روی نیمکت هستند، اطمینان کامل دارم. من به کادر فنی تیم اعتماد می‌کنم. هر چیزی هم باشد من با صد در صد انگیزه و برای نتیجه گرفتن بازی خواهم کرد.

 

درباره جام جهانی با توجه به وضعیت فعلی ایران، خیلی از مردم نگران و ناامید هستند. به عنوان یکی از بازیکنان باسابقه تیم ملی پیش بینی ات از جام جهانی چیست؟

ما که تمام تلاشمان را می‌کنیم و اصلا شک نکنید که یک درصد کم کاری را هم از ما نخواهید دید. تقاضا می‌کنیم از وزیر ورزش و فدراسیون که از تیم ما حمایت کامل بکنند. چون یک اردوی دیگر بیشتر نداریم و امیدوارم این اتفاق رخ بدهد و بتوانیم در اردوی آینده بازی‌های خیلی خوبی انجام بدهیم تا بتوانیم جلوی تیم‌های بزرگ، با انگیزه خیلی زیاد و با اعتماد به نفس کامل بازی کنیم. ما الان قرار نیست مقابل بحرین و لبنان بازی کنیم. ما قرار است مقابل تیم‌های بزرگ دنیا فوتبال بازی کنیم. اگر خودمان باشیم و حمایت‌های کافی از تیم ملی بشود یا اگر 50 درصد حمایت‌های گذشته هم بود من می‌توانستم خیلی محکم‌تر حرف بزنم ولی الان سخت است. من نمی‌توانم به مردم دروغ بگویم. در جلسه‌ای هم که با وزیر ورزش آقای سجادی داشتیم آنجا به ایشان رک گفتم که من نمی‌توانم دروغ بگویم. الان کار دشوار است و این تیم ملی با این عملکرد اصلا منطقی نیست که بخواهد در بازی‌های بزرگ نتیجه بگیرد.

 

فشار روی اسکوچیچ هم زیاد شده و منتقدان اعتقاد دارند که باید سرمربی تیم ملی را تعویض کرد تا یک فرد باتجربه تر روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی بنشیند...

چرا باید تغییر بدهیم؟! من نمی‌فهمم. من برای همین می‌گویم باید حمایت شویم. الان وقت این حرف‌ها نیست. ما یک اردوی دیگر بیشتر نداریم. حتی اگر گواردیولا را هم بیاوریم فکر می‌کنید می‌تواند کار خاصی انجام بدهد؟! این فدراسیون است که باید از بازیکنان حمایت کند و بازی‌های دوستانه خیلی خوبی بگذارد نه سرمربی. این برای بار هزارم! هیچ جای دنیا سرمربی نمی‌رود قرارداد ببندند. نمی‌رود با کشورهای دیگر حرف بزند و التماس کند. این وظیفه فدراسیون است. این بار هزارم. چه شما فوتبالی باشید و چه نباشید. من بهتر از شما می‌دانم. من تجربه بین المللی‌ام خیلی بیشتر از شماست و می‌دانم چطور است. پس خواهش می‌کنم فقط حمایت کنید. الان وقت کنار گذاشتن سرمربی نیست. کنار گذاشتن سرمربی الان خیلی خیلی بد است و کار ما را خیلی دشوارتر می‌کند. اینکه توانسته رکورد جابه‌جا کند، پس قطعا قابلیت دارد. از همان اولی که حمایت کردید نتیجه گرفتیم، اما هر وقت شما تیم ملی را زدید، سرمربی را زدید، تیم نتیجه نگرفته. یک مقدار با ملت ایران باشید. یک مقدار با بازیکنان تیم ملی باشید. واقعا دیگر از بس حرف تکراری زدم خسته شدم. آدمی هم نیستم که هزار بار تکرار کنم. من به‌عنوان بازیکن تیم ملی فوتبال از شما فقط حمایت می‌خواهم؛ نه برکناری سردار آزمون؛ نه برکناری مهدی طارمی؛ نه اسکوچیچ.

 

در آلمان اوضاع بر وفق مرادت پیش می‌رود؟

بوندس‌لیگا زمین تا آسمان با لیگ روسیه فرق دارد. زمانی که من به آلمان رسیدم، دیدم که همه چیز خیلی حرفه‌ای است. از نظر دیسپلین و نظم که واقعاً عالی بود. نکته دیگر اینکه من با مصدومیت قرارداد بستم و باشگاه لورکوزن هم این را می‌دانست. دو ماه از فوتبال دور بودم و این موضوع کمی کار مرا برای حضور در ترکیب سخت کرد. بوندس‌لیگا از نظر من جذاب‌ترین لیگ دنیا است که بازی‌های حساسی در آن برگزار می‌شود.

 

می‌خواهم از شما درباره یک کار بزرگ و غیرفوتبالی که انجام داده‌ای سوال بپرسم. از تشکیل تیم والیبال سریک گنبد و اینکه انگیزه‌هایت برای این کار چه بود؟

خیلی خوشحالم که این سوال را از من پرسیدید. من به عنوان ورزشکار وقتی می‌بینم بانوان کشورم استعداد دارند و می‌توانند پیشرفت کنند و کم‌کاری در این مورد انجام می‌شود، ناراحت می شوم. همیشه من بودم که در این مورد حرف زده و انتقاد کرده‌ام. خانواده و اقوام من همه والیبالیست بودند. بخصوص پدرم که جزو بازیکنان بزرگ تیم ملی در گذشته بوده. فقط من در خانواده فوتبالیست شده‌ام و حتماً خواست خدا همین بوده. من این کار را برای حمایت از بانوان انجام دادم. چون می‌دانم چه استعداد و پتانسیلی در ورزش دارند. در آینده هم صد در صد در بسکتبال و دوومیدانی نیز تیم‌هایی تشکیل خواهیم داد. ضمن اینکه شاید استعداد بانوان ما از مردان هم بیشتر باشد. پس نباید خودشان را دست کم بگیرند و تا لحظه آخر برای موفقیت بجنگند.

 

تو علاقه عجیبی به اسب و سوارکاری داری و برای بسیاری از فوتبالدوستان این علاقه یک فوتبالیست حرفه ای به ورزش دیگر جالب است. می‌خواهیم بدانیم اگر سردار آزمون فوتبالیست نمی‌شد، در چه ورزشی فعالیت می‌کرد؟ سوارکاری، والیبال یا یک رشته دیگر؟

کل خانواده من می‌دانند که اسب برای من یک دنیا است. 50 اسب دارم که در کورس‌های مختلف شرکت می‌کنند. همه شما هم قطعاً می‌دانید که اسب حیوان نجیبی است. وقتی شما پیشانی اسب را می‌بوسید، بهترین حس دنیا نصیب‌تان می‌شود و می‌فهمید که با چه فرشته‌هایی مواجه هستید. من حیوانات را خیلی دوست دارم و همیشه حمایت خودم را انجام داده‌ام. گاهاً انتقادهایی هم از من انجام شده اما آنها دلیلی نبوده تا با حیوانات مهربان نباشم. سوال خوبی پرسیدید. الان که فکر می‌کنم، قطعاً بین فوتبال و اسبدوانی، دومی را انتخاب می‌کردم. شاید اسب‌سوار خوبی نمی‌شدم اما سعی می‌کردم یک مالک نمونه باشم. این هدف را هم دارم که بعد از فوتبال هم رئیس فدراسیون سوارکاری شوم. البته اگر عده‌ای اجازه بدهند. من از بچگی تا الان که 27 ساله شده‌ام، همه چیز را درباره اسب می‌دانم. دوست دارم هر کسی راجع به هر رشته‌ای که تخصص دارد، رئیس شود و بتواند به ورزش ایران خدمت کند. چه در سوارکاری، چه فوتبال و چه کشتی و هر ورزش دیگری.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه