اخبار داغ

آبشارهای هفت‌گانه‌ لرستان؛ مسیری جذاب برای گردشگری در نوروز

از آبشار آب سفید تا جادوی بیشه/ هر بیشه گمان مبر که خالیست!

از آبشار آب سفید تا جادوی بیشه/ هر بیشه گمان مبر که خالیست!
آبشارهای هفت‌گانه‌ لرستان هر ساله هزاران نفر را به خود می‌خوانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مثل یک کارت پستال می ماند. از آن درست کارت پستال های نوستالژیک که در دوران کودکی تمام زندگی مان بود. حالا این کارت پستال را می توان در ایران زیبا از نزدیک دید و لمس کرد. آبشارهای هفت‌گانه‌ لرستان هر ساله هزاران نفر را به خود می‌خوانند؛ دانه‌های الماسی «آب سفید» و بزم آب و صخره در «بیشه» گردشگران نوروزی را سخاوتمندانه میزبانی می‌کنند.

آبشارهای استان لرستان از جاذبه‌هایی هستند که سهولت دسترسی و مسیر مناسب از آن‌ها جاذبه‌هایی پر گردشگر ساخته است، جاذبه‌هایی که تابستان و بهار و پاییز ندارد، هر فصلی آماده میزبانی گردشگران است.

از آب سفید الیگودرز گرفته تا «بیشه» دورود هرکدام با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود گردشگران را از استان‌های مختلف به خود جذب می‌کنند.

در استان لرستان بیش از ۳۳ رودخانه دائمی جریان دارد و همین امر موجب به وجود آمدن مرتفع‌ترین آبشار، زیباترین آبشار ایران و عروس آبشارها در این استان شده است؛ به‌نوعی هر جا رودخانه به پرتگاه صخره‌ای رسیده است دست به خلق صحنه‌ای زیبا زده و با همدستی آب و صخره جاذبه‌ای کم‌نظیر رقم خورده است.

نکته حائز اهمیت در مورد آبشارهای استان لرستان دسترسی آسان به این جاذبه‌ها است تا بسیاری از گردشگران برای داشتن سفری کوتاه باروبندیل سفر به مقصد این آبشارها ببندند.

 

۵۰ آبشار کوچک و بزرگ؛ ۷ آبشار مشهور

در حال حاضر بالغ‌بر ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک در پهنه استان لرستان وجود دارد که بخش عمده‌ای از این آبشارها در مسیر رودخانه‌های این استان قرارگرفته‌اند، این در حالی است که آبشارهای هفتگانه لرستان هرکدام در نوع خود آبشارهای منحصربه‌فردی هستند که شاید نتوان مانند آن‌ها را در دیگر نقاط کشور مشاهده کرد.

«آبشار بیشه»، «آبشار آب سفید»، «آبشار نوژیان»، «آبشار چکان»، «آبشار سرکانه»، «آبشار وارک» و «آبشار افرینه» ازجمله آبشارهای لرستان هستند که هرکدام زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود رادارند.

 

آبشار بیشه، تبلور زیبایی

آبشار بیشه یکی از آبشارهای زیبای استان لرستان و ایران است. این آبشار در دل کوه‌های زاگرس در شهرستان دورود قرارگرفته است و فاصله آن تا شهر دورود ۳۵ کیلومتر است.

این آبشار در کنار راه‌آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه «بیشه» قرارگرفته و ازاین‌رو هرساله در ایام مختلف سال پذیرای مسافران زیادی از جای‌جای کشورمان است.

آبشار «بیشه» با چشم‌اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است. ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰ متر نیز ازآنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار است و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است.

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پر آب متعددی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار گذشته و آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دل‌نشین «بیشه» را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

از شهرستان دورود به‌طرف آبشار مناطق دیدنی در کنار رودخانه سزار وجود دارد که می‌توان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد. فاصله این آبشار دیدنی تا خرم‌آباد نیز از طریق جاده ۶۴ کیلومتر است.

 

آبشار «آب سفید»، آبشاری از دل صخره‌های الیگودرز

آبشار «آب سفید» نیز آبشاری زیبا و دیدنی در منطقه «ذلقی» الیگودرز و به فاصله حدود ۵۰ کیلومتری از این شهر است. ارتفاع این آبشار حدود ۶۵ تا ۷۰ متر و عرض تاج آبشار آن در فصل پرآبی حدود هشت متر است. آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و بسیار خنک است.

این آبشار به رود «رودبار» لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به «آب سفید» معروف شده است.

امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه «مومد حسن» قرار دارد که در میان ساکنان مناطق بختیاری نشین از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است. مسیر دسترسی به آبشار آب سفید از روستاهای «کاکلستان» و «قلیان» است که با کوه‌های سر به فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو شما را همراهی می‌کند.

مسیر شهر الیگودرز تا آبشار آب سفید اتومبیل‌رو است.

 

آبشار «نوژیان»، مرتفع‌ترین آبشار لرستان

آبشار «نوژیان» نیز در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) واقع‌شده است و دارای ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج پنج‌متر است. این آبشار یکی از زیبایی‌های طبیعت لرستان است که هرساله، بسیاری از گردشگران و مسافران را به‌سوی خود جذب می‌کند.

گردشگاه جنگلی «نوژیان» بالای کوه «تاف» قرار دارد؛ در کوه «تاف» انواع گیاهان دارویی می‌رویند که طبیعت بکر این منطقه و همچنین وجود آبشار زیبای «نوژیان» آن را به محلی زیبا و دیدنی بدل کرده است.

در طول سال و به‌ویژه فصل پرآبی آبشار «نوژیان» بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و همچنین برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌روند و اوقات فراغت خود را در آنجا سپری می‌کنند.

راه ارتباطی آبشار زیبای «نوژیان» از طریق خرم‌آباد به گردنه «نوژیان» است؛ جاده دسترسی به این آبشار جاده آسفالته بوده و همچنین می‌توان از طریق راه‌آهن و باکمی پیاده‌روی به دیدار این آبشار زیبا رفت.

 

آبشار «چکان» از شگفتی‌های طبیعت لرستان

آبشار «چکان» در جنوب غربی شهرستان الیگودرز و در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره «چکان» در فاصله ۱۴۱ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد واقع‌شده است. این آبشار شگفت‌انگیز دارای ارتفاع ۳۰ متر و عرض تاج چهار متر در دل طبیعت بکر و بهشتی لرستان قرار دارد.

این آبشار از درون غاری مشرف بر زمینه‌ای زراعی «چکان» بیرون می‌جهد و «طول فوران آن به ده‌ها متر» می‌رسد. اطراف آبشار منطقه‌ای وسیع با فضایی مطلوب و دل‌انگیز است که در دو الی سه کیلومتری آن امام‌زاده‌ای به نام ابوعلی (ع) واقع‌شده است.

در کنار این آبشار دل‌انگیز پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید، بلوط و… وجود دارد.

به سه طریق می‌توان به دیدن این آبشار زیبای لرستان رفت که ازجمله آن‌ها راه ارتباطی دورود به ایستگاه راه‌آهن سپیددشت به‌طرف «شول‌آباد» با جاده شنی، راه دورود به «شاپله»، «تنگ ناله» «شنه چکان» که این جاده مالرو و مخصوص کوهنوردی است و مسیر الیگودرز با اتومبیل به‌طرف «شول‌آباد»؛ «چکان» که با اتومبیل تا چند کیلومتری آن جاده وجود دارد.

 

آبشار «وارک»، آبشاری با سرچشمه سنگی

آبشار «وارک» نیز در غرب گردنه «نوژیان»، بخش «پاپی» در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است؛ فاصله این آبشار تا شهر خرم‌آباد حدود ۶۰ کیلومتر است.

سرچشمه آبشار «وارک» یک صخره سنگی است که پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فروریخته و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. آبشار «وارک» در نزدیکی آبشار «نوژیان» قرار دارد.

در فصل کم‌آبی ارتفاع قسمت اول این آبشار بی‌نظیر هفت متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵.۵ متر با عرض ۵.۵۶ متر است به‌طوری‌که یکی از زیباترین منظره‌ها را در این منطقه می‌توان دید.

حداکثر ارتفاع آبشار «وارک» به ۵۷ متر می‌رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را دربرمی گیرد. اطراف این آبشار پوشیده از درختان بلوط، گلابی، زالزالک و… و. است.

 

آبشار «سرکانه» و «افرینه»

آبشار «سرکانه» در روستای «گریت» بخش» پاپی» در فاصله ۵۰ کیلومتری شهرستان خرم‌آباد قرار دارد. این آبشار زیبا دارای ارتفاع ۱۵ متر و عرض تاج ۱۷ متر بوده و ازجمله جاذبه‌های طبیعی و گردشگری دیدنی استان لرستان محسوب شود.

فاصله این آبشار تا بخش «پاپی» حدود یک ساعت پیاده‌روی است. این آبشار در گویش محلی به «تاف هفت‌چشمه» نیز معروف است. همچنین پوشش جنگلی اطراف آبشار را درختان بلوط، زالزالک و مو در برگرفته است.

آبشار «افرینه» نیز در کنار روستایی به همین نام در مسیر جاده خرم‌آباد به اندیمشک قرار دارد و لین آبشار زیبا در فصول مختلف سال علاقه‌مندان و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

 

لرستان آماده میزبانی از مسافران نوروزی

عطا حسن پور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان، اظهار داشت: استان لرستان در حال حاضر با دو هزار و ۳۰۰ تخت در حوزه‌های هتل، هتل-آپارتمان، مهمان‌پذیر، مسافرخانه، اقامتگاه بوم‌گردی و… آماده استقبال و اسکان مسافران نوروزی است.

وی با اشاره به طبیعت زیبای لرستان در فصل بهار و همچنین وجود جاذبه‌های گردشگری استان، افزود: هر ساله لرستان مقصد مسافران زیادی از نقاط مختلف است که در این راستا اسکان حداکثری هموطنان در دستور کار قرار گرفته است.

رضا عزتی مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان نیز، اظهار داشت: ۱۶۵ مدرسه با هزار ۶۱۵ کلاس درس و همچنین شش خانه معلم با ۱۱۴ اتاق و ظرفیت ۳۸۰ تخت به منظور اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در نوروز ۱۴۰۱ حدود ۱۷ هزار و۵۰۰ خانوار در قالب ۶۵ هزار نفر در مراکز تحت نظر آموزش و پرورش اسکان یافتند، افزود: امسال نیز امسال ۱۰ پایگاه فعال اسکان از سوی آموزش‌وپرورش آماده مشارکت در برنامه‌های ستاد خدمات سفر استان هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان پیش‌بینی کرد: در نوروز امسال بیش از هشت هزار مسافر از مراکز رفاهی و مدارس استان استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

مناطق گردشگری لرستان/ لرستان، سرزمین آبشارهای فراوان

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه