اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

نگاه متکبرانه یک رئیس جمهور ورشکسته/ هشدار نسبت به رمزگذاری آشوب در کشور!

نگاه متکبرانه یک رئیس جمهور ورشکسته/ هشدار نسبت به رمزگذاری آشوب در کشور!
اعلام دلایل رد صلاحیت حسن روحانی از سوی شورای نگهبان اگرچه به طور محرمانه به وی اعلام شد، اما رئیس جمهور سابق کشور این نامه محرمانه را رسانه ای کرد تا به بهانه آن با حمله بخش های نظارتی، یک بار دیگر بهانه برای موج سواری رسانه ای در اختیار رسانه های معاند قرار دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حالی تب دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره خبرگان رهبری فروکش کرده است که در روزهای اخیر حسن روحانی با اظهاراتی که در ظاهر روتوشی از قانون دارد، در رسانه ها خبر ساز شد.

پس از اعلام عدم احزار صلاحیت وی در انتخابات خبرگان رهبری، جریان رسانه ای نزدیک به روحانی پروژه تخریب شورای نگهبان و شبهه افکنی در نحوه بررسی صلاحیت ها را در دستور کار قرار داد، اظهارات هر از گاهی وی درباره علت رد صلاحیتش هم باعث شد که شورای نگهبان در نامه ای محرمانه دلایل رد صلاحیت روحانی را به وی اعلام کند.

این مسئله اما دستاویزی برای رئیس جمهور سابق کشورمان شد تا نهادی را که دست کم در دو انتخابات ریاست جمهوری صلاحیت وی را بررسی و تایید کرده بود را مورد حمله قرار داده و یک بار دیگر بهانه به دست جریان ضد انقلاب و موج سواری رسانه ای شبکه های معاند بدهد.

نگاه متکبرانه روحانی به مردم و نهاد های قانونی

پس از فضاسازی های رسانه ای روحانی درباره اعلام عدم رد صلاحیتش، شورای نگهبان در نامه ای که روحانی خودش متن آن را رسانه ای کرد، اهانت به قوه قضائیه و شورای نگهبان، عدم بینش سیاسی، عدم التزام به قانون اساسی و تعرض به اعتقادات اصیل دینی را دلیل رد صلاحیت وی اعلام کرد.

رئیس جمهور سابق، اما در اقدامی فرافکنانه به انتشار نامه دست زد و به این بهانه حمله تمام عیاری علیه فقهای شورای نگهبان را در دستور کار قرار داد.

حسن روحانی توهین به نهادهای قانونی، مردم و منتقدان را آگاهی از ضعف های بخش های مختلف کشور به واسطه 8 سال ریاستش بر قوه مجریه اعلام کرده است که هدفش رفع کاستی های موجود بوده است.

این ادعای وی در حالی مطرح است که رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم با شعارهایی چون مذاکره و مدارا با منتقدان توانست بر کرسی پاستور توفیق پیدا کند اما بارها در سخنرانی های مختلف خود، عباراتی را به کار  برد که نه تنها هیچ نشانه ای از مدارا در آن نبود، بلکه در برخی موارد رسما توهین بود که نشان از عصبانیت در اظهارات رئیس جمهور سابق داشت.

لیستی از توهین های روحانی به منتقدانش!

عده ای شمار توهین ها و انتسابات بی اخلاقانه روحانی در حق منتقدان خود را تا بیش از ۱۰۰ فقره شمرده اند!

روحانی در سال اول دولت نوپای خود در ۹۲ و پس از استقرار کامل دولت یازدهم، آتش توهین را به سمت مخالفان و منتقدان گشود و در نخستین همایش ملی نخبگان جوان، منتقدان را «اقلیتی که سخنان آنها نیش دار است»، خطاب کرد.

دو ماه بعد در گفت وگوی ویژه خبری منتقدان را افرادی «دارای رفتار کودکانه» نامید و در جریان سخنرانی در جمع مردم خوزستان از عبارت «گویی عده ای انقلابی شده اند» استفاده کرد و منتقدان را «ایرادگیرنده به خلقت خدا» و «منفعت طلب» خواند.

او منتقدان به سیاست خارجی دولت که از همان ابتدا تلاش داشت تمام مسائل کشور را به موضوع مذاکره و برجام گره بزند را «ناراضیان از لغو تحریم ها» خواند و از عباراتی همچون «افراد معدودی که از جای معدود تغذیه می شوند» و « بی سواد» استفاده کرد.

عبارت «بی شناسنامه» و «تخریب کنندگان دولت با پول بیت المال» «بی فرهنگ»، «دروغگو» و «دارندگان اذهان تخیلی کوچک» هم از دیگر واژگان توهین آمیز روحانی علیه منتقدان خود بود.

اردیبهشت سال 93 در حالی که تنها یک سال از عمر دولت نوپای روحانی سپری می شد وی در یک برنامه تلویزیونی «هوچی گر»، «اقلیت همیشه عصبانی» و «راضیان از تحریم مردم» را وارد ادبیات سیاسی کشور کرد تا نشان دهد که به هیچ عنوان بنای مدارا با منتقدان را ندارد.

«کاسبان تحریم» ، اما یکی دیگر از عبارات توهین آمیز روحانی بود که نشان می داد وی چندان تسلط و احاطه ای بر ادبیات سیاسی خود ندارد.

رئیس جمهور سابق در اوج ادبیات توهین آمیز خود در سال پایانی دولت اولش در یک همایش انتخاباتی  از عبارت «منقلی» درباره منتقدان خود استفاده کرد.

او در واکنشی تند به منتقدان برجام گفت: «برخی فکر می کنند یک منقلی وجود دارد و یک قطعنامه ای که آن را درونش می اندازیم و آتش میگیرد!» این اظهارات او واکنش های بسیاری را به دنبال داشت.

چند روز بعد از آن هم منتقدان را افرادی دارای «الزایمر سیاسی» عنوان کرد.

روحانی در جریان افتتاح بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب در اظهاراتی گفت: «از قلم شکسته و دهان بسته چه کاری ساخته است؟ نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی. بگذاریم در این جامعه آزادی باشد و بگذاریم آزادی مسئولانه باشد.»  این اظهارات وی، اما با واکنش آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه همراه شد.

آملی لاریجانی اظهارات رئیس جمهور از شکستن قلم‌ها به بهانه‌های واهی را نوعی افترا و توهین به دستگاه قضایی خواند و از روحانی انتقاد کرد که به رغم این سخنان بارها خواهان برخورد با رسانه‌ها شده است!

دور زدن های قانون در دوران ریاست جمهوری روحانی!

یکی از دلایلی که شورای نگهبان برای رد صلاحیت روحانی اعلام کرده است، عدم التزام به قانون اساسی است. موضوعی که در پرونده ترک فعل های روحانی به وضوح مشاهده شد.

علی رقم تاکید رهبر انقلاب بر عدم اجرای سند 2030 اما دور زدن قانون در دولت روحانی و تلاش بر اجرای آن یکی دیگر مصادیق بی قانونی در دولت قبل بود.

ارز 4200 تومانی و رانت دولت روحانی به واردت کنندگان در حالی اتفاق افتاد که این رقم در صورتی که مطابق قانون به تولید کننده اختصاص داده می شد می توانست گام مهمی در جهت به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد کشور باشد.

زیرساخت های غلط مدیریتی در دولت روحانی، سیاست های ارزی اشتباه و گره زدن اقتصاد کشور به برجام موجب شد تا دولت قبل مصداق بارز دور زدن قانون و عدم تمکین بر قانون اساسی باشد.

بی قانونی روحانی در سال 96 در ماجرای گرانی بنزین باعث شد که ماه ها کشور درگیر آشوب و ناامنی شده  و هزینه های سنگینی برکشور و امنیت آن تحمیل شود.

روحانی گفت علوم اسلامی و غیر اسلامی یک است!

در اسفند سال 96 روحانی در جریان حضور در جشنواره بین المللی خوارزمی در اظهاراتی شاذ عنوان کرد: عده‌ای به دنبال آن بودند تا هر علمی که پیدا می‌شد یک آیه و روایات می‌آوردند و می‌گفتند که ریشه این علم در اسلام است. این در حالی است که این سخن صحیح نیست.

او این را هم گفت که به نظر من تفاوت علم اسلامی و علم غیراسلامی به ویژه در علوم انسانی تنها در اهداف آن‌ها است وگرنه علوم هر دو یکی است! او در این سخنرانی عنوان کرد که پروژه اسلامی کردم علوم شکست خورده است و این کار جز هدر دادن بودجه کشور حاصلی ندارد!

این اظهارات روحانی، اما با واکنش تند آملی لاریجانی همراه شد. آملی لاریجانی گفت: از کسانی که می گویند پروژه اسلامی کردن علوم در کشور شکست خورده است باید پرسید که شما چقدر در این زمینه تحقیق کرده اید و از مباحث مربوط به این حوزه چقدر اطلاع دارید؟ اینکه گفته می شود اسلامی کردن علوم امر محالی است و علم و ارزش و ایدئولوژی ارتباطی با هم ندارند یک سخن قرن هجدهمی است.

آیا روحانی به دنبال رمز آشوب است؟

نگاهی گذرا به عملکرد روحانی در 8 سال مسئولیت وی بر ریاست قوه مجریه نشان می دهد که دولت قبل برای دور زدن قانون در وجوه مختلف مسیر همواری را برای خود ترسیم کرد با این حال اما رافت اسلامی در عدم محاکمه او امری شد تا وی از حمله به هیچ نهاد قانونی و نظارتی را بر خود محال نداند.

با این حال  انتظار است چهره ای همچون حسن روحانی که سابقه طولانی در مناصب سیاسی را تجربه کرده، با چنین فضاسازی های رسانه ای مقدمه ای برای رمزگذاری آشوب را در کشور فراهم نکند.

خبرنگار : سید امیر مرتضوی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه