اخبار داغ

امیرعبداللهیان: افغانستان موضوع حق آبه هیرمند را حل کند

امیرعبداللهیان: افغانستان موضوع حق آبه هیرمند را حل کند
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی خواستار همکاری جدی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان برای حل مسئله حق آبه ایران از هیرمند شد و از آمادگی ایران برای اعزام تیم پزشکی در پی زلزله اخیر خبر داد.
[

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (جمعه) سوم تیرماه در تماس تلفنی با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، واقعه زلزله در این کشور را که خسارات جانی و مالی جدی به همراه داشت، تسلیت گفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگو ضمن اعلام مراتب همدردی دولت و مردم ایران با زلزله زدگان زلزله اخیر در خوست و پکتیکا عنوان کرد: بخشی از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در قالب دو محموله هوایی به سرعت به افغانستان ارسال شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اعزام گروه‌های امدادی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به افغانستان تاکید کرد: ما همچون گذشته در کنار مردم شریف و صبور افغانستان هستیم و در صورت نیاز آماده اعزام تیم پزشکی هستیم.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه در پی وقوع این زمین لرزه در پیامی توئیتری با مردم افغانستان ابراز همدردی کرده بود و با بیان اینکه در این‌ لحظات سخت، در کنار مردم شریف و صبور افغانستان هستیم، اعلام کرد: محموله کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به سرعت در افغانستان تحویل خواهد شد.

* افغانستان موضوع حق آبه هیرمند را حل کند

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این‌ گفت‌وگوی تلفنی، درباره حق آبه ایران از رود هیرمند، تاکید کرد: درخواست جدی داریم که هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قراردادهای لازم الاجرای فیما‌بین در حوزه حق آبه ایران و آب‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد و با حل این مسئله، آن را به عاملی برای تقویت همکاری و دوستی بین دو کشور و ملت مبدل کند.

به گزارش فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه پنجم اردیبهشت ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفته بود: حق‌ آبه قراردادی بین ایران و افغانستان است که از سال‌ها پیش وجود داشته و ایران به عنوان یک حاکمیت معقول و ثبات آفرین در منطقه تلاش می‌کند تمامی موضوعات و نکات اختلافی را از طریق مرضی الطرفین و گفت‌وگو و راه‌های دیپلماتیک حل کند و با هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان نیز این موضوع بارها طرح شده است. کمیساران عالی آب با هم دیدارهایی داشته‌اند و برخی اقدامات ناکافی از سوی هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انجام شده است. امیدواریم در ادامه مسیری که می‌بینیم به یک اقدام قطعی سازنده بینجامد. (اینجا بخوانید)

محمد جوانبخت معاون وزیر نیروی ایران نیز دوم تیر ماه در اظهاراتی گفت: با توجه به‌ روابط دوستانه دو کشور ایران و افغانستان و حمایت‌ها و کمک‌های همه‌جانبه دولت و ملت ایران از همسایه افغان، انتظار داریم طرف افغان با ابلاغ پیام جلسه به مسئولان بالاتر، اقدام لازم را برای تحویل حق آبه قانونی ایران در هیرمند، انجام دهد.

اخیرا نیز وزارت آب و انرژی طالبان از توافق با طرف ایرانی در خصوص حق آبه هیرمند خبر داده بود.

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگو با امیرخان متقی همچنین ابراز امیدواری کرد که با همکاری ایران و افغانستان روند مقابله با جرایم سازمان یافته و پدیده‌های شوم قاچاق مواد مخدر و انسان و مبارزه با تروریسم مرتفع شود‌.

* قدردانی از پیام‌های تسلیت و ارسال به موقع کمک‌های ایران

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از پیام‌های تسلیت و ابراز همدردی مقامات جمهوری اسلامی ایران و همچنین ارسال به موقع کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای زلزله زدگان و استقبال و قدردانی مردم افغانستان از وصول این کمک‌ها، اظهار داشت: در شرایط کنونی فراهم کردن سرپناه برای زلزله زدگان بسیار مهم است.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ضمن قدردانی مجدد از ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار کنونی، بر اهتمام این کشور برای توسعه و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

وی خواستار اعزام یک هیأت از بخش کشاورزی و مبارزه با مواد مخدر برای سفر به جمهوری اسلامی ایران شد.

امیرخان متقی همچنین از ادامه رایزنی‌های دوجانبه و اعزام هیأت تخصصی از وزارت نیروی جمهوری اسلامی برای پیگیری حق آبه ایران استقبال کرد.

حسین امیرعبداللهیان دهم اردیبهشت ماه نیز در گفت‌وگوی تلفنی با سرپرست وزارت خارجه افغانستان خواستار اتخاذ تدابیر امنیتی کامل برای نمایندگی‌های ایران در این کشور شد و امیرخان متقی نیز اطمینان داد که امنیت این اماکن تامین خواهد شد.

انتهای پیام/

, شبکه اطلاع رسانی راه دانا,
,
,
,
,
,
,
,
, * افغانستان موضوع حق آبه هیرمند را حل کند,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
, * قدردانی از پیام‌های تسلیت و ارسال به موقع کمک‌های ایران,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
,
]
  • برچسب ها
  • #
  • #
  • #

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه