اخبار داغ

مروری بر سرخ‌پوشان در سالی که گذشت؛

بی‌نصیب از لمس جام؛ عقب‌گرد پرسپولیس در سال حسرت!

news-details
با پایان سال ۱۴۰۱، مروری بر ریز و درشت آن چه طی ۳۶۵ روز اخیر در باشگاه و تیم فوتبال پرسپولیس گذشته، داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانا؛ برخلاف سالیان گذشته که همیشه با حداقل یک عنوان قهرمانی یا یک افتخار خوب برای سرخ‌پوشان به پایان می‌رسید، سال ۱۴۰۱ هیچ اتفاق خاصی را در پرسپولیس به همراه نداشت. قرمزهای تهرانی در سالی که اتفاقات شیرین زیادی نداشتند، روزها را با حواشی زیادی طی کرده و سال را به انتها رساندند.

شاگردان یحیی گل‌محمدی در سالی که ثبات مدیریتی نسبتاً خوبی داشته و در بحث تیمی هم بالانس خود را رعایت کردند، نتوانستند نتایج چندان در خوری بگیرند تا سالی که گذشت را بتوانیم برای پرسپولیسی‌ها به سالی مملو از حسرت نام‌گذاری کنیم؛ سالی که تماشای قهرمانی بدون شکست رقیب سنتی پس از ۵ سال قرمز بودن جام را در خود داشت.

تماشا به رقیب سنتی با حسرت

لیگ بیست‌ویکم با تمام پستی‌ها و بلندی‌هایش برای سرخ‌پوشان شگون نداشت تا پسران یحیی گل‌محمدی پس از ۵ سال امانت‌داری از جام قهرمانی فوتبال ایران، لیگ برتر را با تاج و تختش به شاگردان شایسته فرهاد مجیدی در تیم فوتبال استقلال تحویل بدهند و بالاخره پس از مدت‌ها از پائین به صدر جدولی نگاه کنند که دیگر به رنگ قرمز نیست.

سرخ‌پوشان در سال ۱۴۰۱ مانند رقیب سنتی خود از حضور در لیگ قهرمانان آسیا بازماندند اما برخلاف استقلال که حداقل ۲ جام گرفت، در کسب عنوان و افتخار بی‌نصیب ماندند تا مهلت نقل‌وانتقالاتی لیگ برتر را با توپ پُر آغاز کنند و تمام فکر و ذکرشان این باشد که کاپ قهرمانی لیگ را از دست استقلال ربوده و به ورزشگاه خودشان برگردانند.

تجهیز زرادخانه یحیی برای ماموریت مهم

پرسپولیس برای این که دیگر قافیه را به استقلال، سپاهان یا هر تیم دیگری نبازد، تصمیم به تغییر و تحولاتی گسترده در تیم گرفت و بازیکنان زیادی را به خدمت گرفت. سرخ‌ها با جذب ۱۱ بازیکن و خارج کردن بیش از ۱۵ بازیکن در همان ابتدای فصل، نشان دادند که عزمی جدی برای قهرمانی کرده و از هیچ هزینه‌ای هم ترسی نخواهند داشت.

پشتوانه وام از روی پول بورسی با مدیریت مطمئن رضا درویش به پرسپولیسی‌ها و یحیی این امکان را داد که ستاره‌هایی نظیر سعید صادقی، سروش رفیعی، گئورکی گولسیانی و یورگن لوکادیا را سرخ‌پوش کنند؛ هر چند مهاجم باکیفت هلندی در پی برخی مسائل از ایران رفت تا دست یحیی چند هفته‌ای در پوست گردو بماند. 

قهرمانی نیم‌فصل با وداع بعد از رفتن

پرسپولیسی‌ها فصل بیست‌ودوم را با رویه‌ای متفاوت‌تر از همیشه آغاز کردند؛ روندی مبتنی بر امتیازگیری حداکثری حتی با وجود نمایش بازی نه‌چندان زیبا. با این سیستم سرخ‌پوشان در بسیاری از بازی‌ها با حداقل اختلاف گل بازی را پیروز شدند تا بیش‌ترین امتیاز را با کم‌ترین ریسک به حساب خود واریز کرده و به قهرمانی در نیم‌فصل برسند.

شرایط ناپایدار تیم فوتبال استقلال از یک سو و ناهماهنگی ژوزه مورایس با سپاهان پرمهره از سویی دیگر، به کمک پرسپولیس آمد تا این تیم نیمی از لیگ را به صدر جدول تکیه بزند اما خروج ناگهانی یورگن لوکادیای مؤثر و گل‌زن در همین روزها، شیرینی این صدرنشینی را به کام یحیی و هواداران تلخ کرد و کادرفنی را با مشکلات زیادی در خط حمله تنها گذاشت.

صدری که از دست رفت

بروز برخی حاشیه‌ها در حوالی اردوگاه پرسپولیس و از دست رفتن تمرکز یحیی گل‌محمدی روی تیم که به علت برخی اتفاقات شکل گرفت، پرسپولیس را از آن روند خوب دور کرد و سپاهان را به صدر جدول رساند. تیم پرستاره مورایس بالاخره از تیم یک‌دست سرخ‌پوش سبقت گرفت تا سال را با صدرنشینی بلامنازع به پایان برساند.

در این میان لئاندرو پریرا هم برای جانشینی لوکادیا به پرسپولیس آمد تا به مهره اصلی خط آتش قرمزها تبدیل شود اما ستاره پرسپولیس در همان تیم بود. محمد عمری، جوان اول سال ۱۴۰۱ اردوگاه سرخ یک تنه جور همه را کشید و بازی‌ها را برای یحیی در آورد تا پرسپولیس بیش از این از کورس قهرمانی دور نشود و هنوز هم شانس اصلی باقی بماند.

با این حال ولی عقب‌گرد سرخ‌ها در بازی آخر سال مقابل سپاهان در فینال زودرس لیگ، تیر خلاص را به پیکر پرسپولیس زد تا استقلال هم از آن‌ها پیشی بگیرد و عملاً پرسپولیس به شانس سوم قهرمانی تبدیل شود. موضوع و اختلاف امتیازی که بی‌تردید در روزهای پایانی فصل، تأثیر زیادی بر سرنوشت قهرمان لیگ خواهد گذاشت.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه