اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

اول خردادماه ۱۳۵۹؛ آغاز محاصره اقتصادی ایران توسط آمریكا و اروپا

news-details
در چنین روزی از سال ۱۳۵۹ هجری شمسی؛ بود که محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی ايران به ‏وسیله‏ آمریکا آغاز گردید.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در سال ۱۳۵۹ هجری شمسی، محاصره اقتصادی جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا آغاز شد. این محاصره در پی پیروزی انقلاب اسلامی و لطمه‌ای که به حیثیت استکباری آمریکا وارد آورد، رخ داد.

در آبان ۱۳۵۸، هنگامی که شاه به ظاهر برای درمان به آمریکا رفت، روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بسیار بحرانی شد. ملت ایران اقدامات آمریکا در حمایت از رژیم پهلوی محمدرضا را محکوم کردند و خواستار استرداد او جهت محاکمه شدند. اما آمریکا این درخواست را رد کرده و در نتیجه در ۱۳ آبان همان سال، سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) تصرف شد و جاسوسان آمریکا به گروگان گرفته شدند.

در پي تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران، شيطان بزرگ كه به ايران پس از انقلاب اسلامي، به چشم همان ايرانِ زمان رژيم ستم‏شاهي مي‏نگريست، و به دنبال شكست‏ هاي سياسي، تبليغاتي و نظامي خويش براي رهايي گروگان ‏ها، در اول خرداد ۱۳۵۹، به حربه تحريم اقتصادي توسل جست؛ اما از همان آغاز، شكست چنين توطئه ‏اي روشن بود.

از اين رو آمريكا به كمك بازار مشترك اروپا، داد و ستدهاي اقتصادي ايران را تحريم كرده تا ايران را منزوي سازند. ولي گذشت زمان نه تنها ايران را گوشه ‏گير نساخت، بلكه باعث شد تا ايران بيشتر از قبل روي پاي خود بايستد.

همچنين شركت‏هاي متعدد اروپايي و حتي آمريكايي كه از تحريم ايران متضرّر شده بودند، خواهان ارتباط اقتصادي و همكاري‏هاي دوجانبه بوده ‏اند. استقبال شركت‏هاي خارجي براي همكاري با ايران به اندازه‏ اي بودكه آنان به تحريم ايران توجهي نكردند و در نتيجه بُعد منفي اين تحريم گريبان غرب را گرفت.

به گزارش دانا؛‌ محاصره اقتصادی، آزمون بزرگ دیگری بود که ایرانیان، در عین نیاز، بی نیازی از اغیار را تجربه کردند. وعده و وعید؛ تهدید و ارعاب و یا حمله نظامی و محاصره اقتصادی و...  دستاویزهای سست شیطان در مقابل اراده پولادین دولت و ملت ایران است.

 اما باید گفت تحریم بی‌حاصل، تکراری و کور آنان علیه فرمانده نیروی انتظامی و سایر مقامات کشورمان نشانه ضعف، استیصال و سردرگمی اتحادیه اروپا در واکنش به ناکامی هایدر مقابل اراده پولادین دولت و ملت ایران است. دشمنان ما باید بدانند تحریم‌ها، هیچ خللی در عزم جدی نظام و ملت ایران اسلامی در مبارزه علیه سیاست‌های خصمانه آمریکا و اروپایی ها ایجاد نخواهد کرد و کنون زمان پذیرفتن شکست است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه