اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

برجام در معرض تحولات؛ سفر سلطان عمان به ایران و تداوم گمانه‌زنی‌ها

برجام در معرض تحولات؛ سفر سلطان عمان به ایران و تداوم گمانه‌زنی‌ها
این روزها با سفر  سلطان عمان به ایران مجددا اخبار تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای و روند احیای برجام به گوش می‌ رسد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حال حاضر، اخبار تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای و فرایند احیای برجام در حال جریان است. یکی از اتفاقات جدید، سفر هیثم بن طارق، سلطان عمان، به ایران بود که به‌عنوان یکی از کشورهای نقش‌آفرین در منطقه، همواره در روابط ایران با برخی کشورها به عنوان میانجی عمل کرده است. اما آنچه این سفر را متمایز کرده، زوایا و پشت‌پرده‌های احتمالی و تبعات فراتر از جنبه دوجانبه آن است که باعث بروز تکانه‌هایی درباره احتمال برگزاری مجدد مذاکرات هسته‌ای شده است.

بر اساس بعضی منابع آگاه، سفر سلطان عمان، به ایران هم به‌منظور تقویت روابط دوجانبه و منطقه‌ای و هم به‌منظور جمع‌بندی آخرین پیشنهادهای طرفین مشارکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای انجام شده است. برخی کارشناسان و تحلیلگران نیز گمانه‌زنی می‌کنند که سفر سلطان عمان حاوی پیام‌هایی در مورد رابطه ایران و آمریکا و همچنین مذاکرات رفع تحریم‌ها می‌باشد.

گفتنی است؛ بیش از پنج سال از لغو عضویت آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران، معروف به برجام، توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، می‌گذرد. در آن زمان، ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و فعالیت غنی‌سازی هسته‌ای خود را به شدت محدود کرده بود، اما آمریکا از برجام خارج شد و وظایف خود را رها کرد. با ورود جو بایدن به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۰، امیدها برای احیای برجام افزایش یافت. جو بایدن پس از برقراری درجهت احیای برجام، از طریق مذاکرات غیرمستقیم تیم آمریکایی با ایران، ارادهٔ خود را برای بازگشت به توافق نشان داد، اما مذاکرات احیای برجام بعد از دو سال تداوم در اواخر تابستان ۱۴۰۱ معلق شد.

فداحسین مالکی: اگر آمریکایی ها مقید به رعایت قوانین بین المللی باشند، امکان احیای برجام وجود دارد

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص احیای برجام اظهار داشت:‌ بدعهدی های آمریکایی ها باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران میز مذاکره را ترک کند اما ما اتاق مذاکره را ترک نکردیم.

وی تاکید کرد:‌ اگر واقعا آمریکایی ها حرف برای گفتن داشته باشند و مقید به رعایت قوانین بین المللی باشند و آن را حق قانونی جمهوری اسلامی ایران بدانند و پای میز مذاکره بازگردند، امکان عملیاتی شدن برجام وجود دارد.

عباس مقتدایی: اکنون زمانه‌ای است که دیدگاه‌های ایران به آمریکا دیکته می‌شود

در این باره عباس مقتدایی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت: اگر آمریکایی‌ها مواضع ایران را بپذیرند، برجام پذیرفته شده است؛ قلدری های آمریکا شکسته و اثرات تحریمی آنها ناکارآمد برزمین مانده است. کفگیر تحریم آنها  به ته دیگ خورده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه اکنون زمانه‌ای است که دیدگاه‌های ایران به آمریکا دیکته می‌شود، گفت: اگر آمریکایی ها به حرفهای ایران توجه نکنند، همانگونه که دُمشان از منطقه غرب آسیا چیده شده است، پای آن ها نیز کوتاه و قطع خواهد شد.

وی در ادامه بیان کرد: اکنون پیام های ردوبدل شده بین ایران و آمریکا براین محور است که آمریکا منافع ملت ایران را به رسمیت بشناسد و به آن عمل کند، در آن صورت برجام ثانیه‌ای بعد عملیاتی خواهد شد.

مقتدایی عنوان کرد: در هفته های آینده اراده ایران بر آمریکایی ها دیکته و عملیاتی خواهد شد؛ اگر آمریکایی ها به حرفایی که زده اند پایبند باشند، برجام می تواند بخشی از حیثیت از دست رفته آنها را نیز برگرداند.

به گزارش دانا؛ طی دو سال گذشته احیای برجام در بلاتکلیفی قرار داشته، اما این روزها با سفر  سلطان عمان به ایران مجددا اخبار تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای و روند احیای برجام به گوش می‌ رسد. البته این وضعیت همچنان نامشخص است و به تحولات آتی و تصمیمات طرفین بستگی خواهد داشت.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه

نظرات
صالح -> 1402/03/13
پاسخ

دل به برجام نبندید، بچسبید به قدرت داخل

مهدی خالدی -> 1402/03/13
پاسخ

بریکس که دو سه روز پیش کلید خورد. رفاقت با عربستان هم عالیه. چین رو هم که ارتباط گرفتیم. با روسیه هم بستیم. گور بابا آمریکا

salehvand -> 1402/03/13
پاسخ

برجام مرده؛ همین همسایه های حاشیه خلیج فارس رو باهاشون رابطه برقرار کنید