اخبار داغ

معاون وزیر ارشاد مطرح کرد؛

طوفان الاقصی به دنیا نشان داد اسرائیل رفتنی است/ آمریکا فرماندهی عملیات علیه غزه را برعهده گرفته است/ ناتوانی اسرائیل در مدیریت شرایط جنگ

طوفان الاقصی به دنیا نشان داد اسرائیل رفتنی است/ آمریکا فرماندهی عملیات علیه غزه را برعهده گرفته است/ ناتوانی اسرائیل در مدیریت شرایط جنگ
نشست تبیین ابعاد راهبردی «طوفان الاقصی» و بررسی جدیدترین اخبار تحولات فلسطین با حضور و سخنرانی علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد امروز یکشنبه ۷ آبان ماه در محل ساختمان معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست تبیین ابعاد راهبردی «طوفان الاقصی» و بررسی جدیدترین اخبار تحولات فلسطین با حضور و سخنرانی علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد امروز یکشنبه ۷ آبان ماه در محل ساختمان معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برگزار شد.

علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در ابتدای این جلسه گفت: یکی از مهمترین پیامدهای مبارک ۲۲ روز اخیر این است که به تعبیر رهبر انقلاب می توانیم ماجرای چند دهه ای فلسطین و تاریخ مواجهه اسرائیل و فلسطینیان را به دو بخش قبل و بعد از ۷ اکتبر تقسیم کنیم و ما می خواهیم در این جلسه به تبیین ابعاد این گزاره بپردازیم.

معاون وزیر ارشاد با اشاره به شکست بزرگ و بی سابقه اطلاعاتی اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی خاطرنشان کرد: همه گزارشهای امنیتی و جاسوسی اسرائیل تا قبل از 7 اکتبر، نشان می داد در منطقه غزه هیچ ظرفیت و امکان و توان عملیات نظامی ای وجود ندارد. نتانیاهو این مساله را چندین بار علنی اعلام کرده بود.

معاف افزود: عسقلان به عنوان مرکز شرکتهای دانش بنیان اسرائیل قرار داده شده و در این چند سال سرمایه گذاریهای سنگینی در آن اتفاق افتاده، چون به عنوان یک منطقه امن شناخته می شد اما در همین ایام اخیر تا عدد 7 هزار ملیارد دلار خسارت در مورد عسقلان برآورد اعلام شده است.

کارشناس مسائل منطقه در ادامه خاطرنشان کرد: موساد هم مدعی بوده گزارشهای دقیقی دارد که در غزه اتفاقی نخواهد افتاد. اما شاخه سیاسی حماس هم از این عملیات شاخه نظامی حماس اطلاع نداشتند.

سپس در ادامه معاف به تشریح برخی جزئیات اتفاق روز شنبه 7 اکتبر پرداخت و گفت: اسرائیلیها 5 روز در هفته گشت داشتند، روز شنبه هم جشن داشتند. نیروهای فلسطینی بر اساس ارزیابی فرماندهان نظامی ایران بین 6 تا 2 سال برای این عملیات برنامه ریزی و طراحی داشته اند. دیوار اطراف غزه 6 متر ارتفاع دارد و 4 متر هم داخل زمین است. روی آن هم برجکهایی است با دوربینهای دید در شب و حسگرهای گرمایی. داخل غزه هم پر است از جاسوسان اسرائیل. جنس دیوارها هم از بتن است که داخل آن فولادهای جوش خورده و متصل شده به هم وجود دارد.

معاون وزیر ارشاد ادامه داد: از 4 نقطه دیوارها منهدم می شوند، برجکهای دیده بانی زده می شوند، حسگرها از کار می افتند و 1200 رزمنده از نیروهای قسام با موتور وارد سرزمینهای اشغالی می شوند. تا 24 کیلومتر هم پیشروی داشته اند. وارد 12 شهرک اسرائیلی شدند و بعضی عناصر ارشد نظامی که از قبل شناسایی شده بودند را اسیر می گیرند. وقتی راه باز می شود بخشی از مردم غزه هم وارد شهرکها می شوند و تعدادی هم اسیر میگیرند.

معاف درباره اسرای اسرائیلی گفت: در بین اسرا 50 فرد دانه درشت و نظامی بلندپایه وجود دارد که سه نفر از آنها بسیار با اهمیت هستند و در مذاکرات روز جمعه برای آزادی اسرا، اسرائیلیها روی همینها تاکید داشتند و به آن بخش از اسرا که به تعبیر اسرائیلیها شهروندان عادی و به تعبیر دقیقتر نظامیان ارتش احتیاط اسرائیل هستند، کاری نداشتند.

معاون وزیر ارشاد با اشاره به یک اتفاق مهم در ماجرای روز شنبه اشاره کرد و گفت: در جریان حمله ۷ اکتبر، در منطقه بئرالسبع اگر نیروهای حماس ۶ کیلومتر دیگر پیش‌روی می‌کردند می‌توانستند یک فرودگاه نظامی شامل ۶۰ فروند جنگنده‌های اف۱۴ و اف۱۶ را در اختیار بگیرند و یک دستاورد راهبردی و تاریخی برای مقاومت به دست می‌آمد. اسرائیلیها مجبور شدند با تریلی، هواپیماها را به جای دیگر منتقل کنند.

پاسخ به شبهه ای در مورد اینکه چرا حماس آغازکننده حمله بود، نکته ای بود که معاف در سخنان خود به آن پرداخت و در توضیح آن گفت: نتانیاهو دو سه سال قبل به دلیل اختلافات شدید داخلی، دولت ائتلافی تشکیل داد و قرار بود بعد از دو سال کنار برود اما این کار را نکرد؛ رقیب او بنت هم اعتراض کرد و خیابانهای اسرئیل ماهها درگیر تظاهرات و اعتراض علیه دولت شد. نتانیاهو تصمیم گرفت برای حل مشکلات داخلی اسرائیل با حمله به غزه و عملیاتهایی در کرانه باختری، برای خودش دستاورد ایجاد کند تا بحرانهای داخلیش را مدیریت کند.

وی افزود: حماس در جنگ اخیر با اطلاعات میدانی دقیقی که داشت، در واقع پیش‌دستی کرد و جنگی که بنا بود اسرائیلیها پایان اکتبر بر علیه غزه آغاز کنند را زودتر شروع کرد. دفعات قبل ابتدا اسرائیل حمله می کرد و بعد مقاومت با ترکیبی از مظلومیت، دفاع و جبران مقابله میکرد اما این بار مقاومت اول حمله کرد و الان اسرائیل در پی جبران شکست است.

معاف با اشاره به خواسته ساکنان سرزمینهای اشغالی و جریانات صهیونیستی از دولت نتانیاهو افزود: الان در اسرائیل از دولت می‌خواهند که انتقام بگیرد! اینکه بیمارستان را بمباران می کند دو دلیل دارد؛ اول اینکه در فضای اسرائیل از او می خواهند انتقام بگیرد و دوم اینکه ادعا می کنند ورودی تونلها از بیمارستانها، مساجد، کلیساها و مدارس است. اما علی رغم بمباران این چهار نوع مکان، نتوانسته راه تونلها را ببندد که مشخص می کند این ادعا هم دروغ بوده است.

معاون وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود به ماجرای تونلهای غزه پرداخت و برخی ویژگیهای طراح این تونلها یعنی محمد الضیف را برشمرد: محمد الضیف در غزه هم به پدر تونل‌ها مشهور است، هم پدر موشکها و هم پدر پهپادها. او از جمله افرادی از حماس بود که در ماجرای سوریه، همراه و همدل با حبهه مقاومت بود. او در کنار حاج قاسم بود و چندین مرتبه هم حاج قاسم را به غزه برد.

وی گفت: غزه دو شهر است، غزه اصلی زیرزمین است و غزه‌ای روی زمین است که جمعیت آن بالای ۲ میلیون نفر است. سه لایه تونل وجود دارد، لایه نفر رو، لایه تجهیزاتی، لایه‌ خودرویی و کامیون رو! محمد الضیف برای ۶ ماه نبرد تجهیزات ذخیره‌ کرده است. وسعت تونلها ۵۰۰ کیلومتر است که توسط محمد الضیف طراحی و اجراشده است.

این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به دو سوال بزرگ امنیتی که برای اسرائیلیها به وجود آمده گفت: یک سوال این است که این عملیات با این حجم و گستردگی و رزمایشهای قبل از آن چطور انجام شده که ما متوجه نشدیم؟ و دوم اینکه این تونلهای زیر غزه چطور اینقدر توسعه پیدا کرده است؟ از گذرگاه رفح اگر یک کیسه سیمان بخواهد وارد غزه بشود، باید دقیقا مشخص شود برای کجا و چه کاری استفاده می شود؛ آن وقت 500 کیلومتر تونل که تقریبا دو برابر طول تونلهای مترو تهران است آن هم در شرایط تحریم کامل، ساخته شده است! اگر این اسمش معجزه و نصرت الهی نیست پس چیست؟ و مصداق بارز آیه وان لو استقامو علی الطریقه لاسقیناهم ماءا غدقا است.

معاف با تاکید بر یک ویژگی راهبردی مهم حوادث اخیر در جبهه مقاومت خاطرنشان کرد: اتفاق راهبردی‌ای که این‌بار رخ داده این است که تقریبا برای اولین بار حماس، جهاد، فتح، انصارالله یمن، حزب‌الله لبنان، نجباء و حشدالشعبی، مقاومت سوریه همه با هم این عملیات را تأیید می‌کنند و درست در نقطه مقابل، در اسرائیل اختلاف و دعوا وجود دارد.

معاون وزیر ارشاد ضمن اشاره به شکستها و ناتوانیهای اسرائیل در این نبرد از حضور آمریکا به عنوان فرمانده عملیات نظامی در سرزمینهای اشغالی خبر داد و گفت: در حال حاضر آمریکایی ها یک برنامه ریزی خطرناک ۶ هفته ای برای این ماجرا دارند و فرماندهی این عملیات بر عهده خود آمریکایی هاست که از مدل حمله های شبانه آنها کاملا مشخص است. الان آمریکاییها فرماندهی عملیات در غزه را در اختیار گرفته‌اند. توانایی آنها در انجام عملیات ویژه و نقطه‌ای است. اولین برنامه امریکایی‌ها این است که از شرق وارد غزه شوند تا به دریا برسند. به همین دلیل با بمبارانهای پی در پی به دنبال این هستند شرق غزه را مسطح کنند تا بتوانند نیروهای مقاومت را مجبور کنند از تونلها خارج شوند.

معاف در تشریح دلایل بمباران سنگین و وحشیانه صهیونیستها خاطرنشان کرد: الان برخی نقاط را که مدعی هستند ورودی تونلهاست، سه مرتبه با بمبهای GBU آمریکایی بمباران می‌کنند؛ اول ساختمان را فرو می‌ریزند، با بمب بعدی مسطح می‌کنند و با بمب سوم می‌خواهند تونلها را تخریب کنند.

معاون وزیر ارشاد ادامه داد: برنامه دیگر آمریکا کوچاندن اجباری مردم از شمال به جنوب غزه است. تخلیه شمال غزه را در دستور کار دارند تا یک رژیم امنیتی جدید با حضور سازمان ملل در آنجا شکل دهند. برنامه بعدی آنها به اسارت گرفتن و یا به شهادت رساندن فرماندهان ارشد حماس است. برنامه چهارم هم آزادی اسراست که قطر از طرف آنها پیگیر است.  

وی افزود: آمریکاییها در همه برنامه های خود تا امروز ناموفق بوده و با شکست مواجه شده اند. در طرف مقابل، مقاومت تا امروز موفق عمل کرده و جلو همه نفوذهای زمینی را گرفته است. حماس حدود 60 هزار نیروی نظامی دارد؛ هنوز بخشی از نیروهای ذخیره حماس فراخوان نشده‌اند، حزب‌الله لبنان هم در رسانه های خود اعلام کرده زمانی که جبهه شمال را باز کند، دروازه‌های جهنم به روی اسرائیلیها باز می‌شود.

معاف در ادامه با اشاره به برخی واکنشهای احساسی و انتظارات احساسی از جبهه مقاومت در میان جوانان خاطرنشان کرد: همه ما بابت اتفاقات تلخ غزه غرق غم و ماتم هستیم. همه آن چیزی که از وضعیت غزه و جنایت اسرائیلیها می‌بینم شاید یک درصد، واقعیت ابعاد فاجعه در حال وقوع هم نباشد؛ اما در عین حال نباید توقع واکنش احساسی از سوی مقاومت داشته باشیم. از آن طرف آمریکاییها یک برنامه‌ریزی خطرناک دارند و از این طرف هم مقاومت، هوشمندانه، حکیمانه و با برنامه عمل کرده و تا امروز هم موفق بوده. بنابراین باید حساب‌شده و با برنامه عمل کرد.

معاون وزیر ارشاد در بیان پاسخ به این سوال که «چرا ایران وارد میدان نبرد نمی‌شود؟» گفت: در واقع سوال را معکوس می‌پرسند!

وقتی آمریکا، فرانسه و انگلیس به صورت میدانی وارد اسرائیل می‌شوند، نشانه این است که خود صهیونیستها به تنهایی قدرت اداره میدان را ندارند؛ در واقع نشانه ضعف آنهاست. اما در مقابل، مقاومت فلسطین به تنهایی در حال اداره صحنه نبرد است. اینکه ایران، مستقیما وارد نشده اتفاقا نشانه قوت جریان مقاومت است.

معاف ضمن مقایسه وضعیت ایران و آمریکا در ماجرایهای سه هفته اخیر بیان کرد: امروز تهدید علیه آمریکاییها آنقدر معتبر است که آمریکاییها می‌دانند توسعه جبهه جنگ چه تبعات جبران‌ناپذیر و برگشت‌ناپذیری برای آنها دارد. الان در منطقه، آمریکاییها از نظر نظامی پهلو داده‌اند و خود را در معرض تهدید قرار داده‌اند اما عمق استراتژیک در منطقه ما ندارند. در طرف مقابل ما از نظر نظامی پهلو نداده‌ایم و نقطه تماس آسیب‌پذیر نداریم اما عمق استراتژیک داریم. میلیونها مسلمان با ایده جمهوری اسلامی در مواجهه با آمریکا و اسرائیل همراهند. آمریکاییها می دانند که امروز عملا از خلیج فارس اخراج شده اند و ممکن است از مدیترانه هم اخراج شوند

مسئول سابق اداره گفتمان سپاه با بیان این سوال که «آیا مساله کنونی اسرائیل فروپاشی است؟» پاسخ داد: اینکه اکنون مساله اسرائیل، فروپاشی است را ما نمی‌گوییم؛ مکرون و بایدن می‌گویند. به اسرائیلیها می‌گویند کاری نکنید که منجر به نابودیتان بشود. در همین مدت بیست و چند روزه اخیر، نزدیک به یک میلیون نفر از اسرائیل خارج شده‌اند؛ چیزی حدود ۱۲ درصد جمعیت اسرائیل!۱۸۰ هزار نفر از مجموع ۵۰۰ هزار نفر دو تابعیتی‌های آمریکایی- اسرائیلی ساکن سرزمینهای اشغالی، تا الان خارج شده و قصد بازگشت ندارند.

بخش دیگر سخنان معاون وزیر ارشاد برشمردن برخی شکستهای راهبردی اسرائیل و آمریکا طی بیست وچند روز اخیر بود. وی گفت: چند سوال راهبردی است که اسرائیلیها باید جواب بدهند؛ سازمان اطلاعاتی هوشمند و پیشرفته اسرائیل کجا بود که نتوانست عملیات حماس را تشخیص دهد و پیش‌بینی کند؟ این فناوری اطلاعاتی پیشرفته اسرائیلیها که اماراتی‌ها را عاشق خودش کرده تا میلیونها دلار هزینه کنند و آن را در اختیار بگیرند چرا نتوانسته طوفان الاقصی را تشخیص دهد؟ وقتی رزمندگان قسام با پاراگلایدر وارد جشن اسرائیلیها شدند آنقدر غافلگیرانه بوده که بخشی از افراد آنجا ابتدا تصور کردند این هم بخشی از جشن است! مسلم است چنین عملیاتی، رزمایش و تمرین نیاز دارد و طبیعتا این تمرینها در غزه انجام شده؛ چطور سیستم اطلاعاتی اسرائیل از این اقدامات با خبر نشده بود؟ بنابراین این یک شکست بزرگ از بعد اطلاعاتی امنیتی برای اسرائیل بود.

معاف افزود: از بعد عملیاتی هم برای اولین بار بود که رزمندگان مقاومت به صورت زمینی حمله کردند و وارد سرزمینهای اشغالی شدند. و همزمان عملیات دریایی هم اجرا کردند و وارد بندر عسقلان شدند و تعدادی را اسیر کردند و برگشتند. معنای این اتفاق این است که اسرائیل عملا با هسته‌های اولیه یک ارتش مواجه شده است که قبلا عملیات پهپادی و موشکی می‌کرد و الان توان انجام عملیات دریایی و زمینی هم دارد.

معاون وزیر ارشاد ادامه داد: اتفاق راهبردی دیگر همراهی گسترده مردم همه کشورهای منطقه با مقاومت فلسطین است. حتی در اردن که ۳۰ سال است نظام آموزشی آن از کودکی بچه‌ها را با ادبیات و استراتژی تشکیل دو دولت در سرزمینهای اشغالی تربیت کرده، شاهد بودیم بلافاصله بعد از حادثه بیمارستان، مردم سفارت اسرائیل را به آتش کشیدند.

این کارشناس مسائل منطقه به تبعات نبرد طوفان الاقصی برای آمریکاییها هم اشاره کرد و افزود: مساله دیگر، تغییر استراتژی نظامی آمریکاییها در منطقه غرب آسیاست. تا قبل از این خط مقدم حضور آمریکاییها، تنگه هرمز و اقیانوس هند بود اما الان مجبورند برای کنترل اوضاع به مدیترانه بروند و در واقع عقب بکشند. اگر این ماجرا به نفع مقاومت تمام شود که حتما همینطور خواهد شد ان‌شاءالله، آرایش امنیتی و راهبردی منطقه تغییر خواهد کرد.

معاف سپس در تشریح عدم توان اسرائیل در این نبرد گفت: خود اسرائیلیها الان برآورد پیروزی و برد ندارند و معتقدند تا امروز طرف بازنده این جنگ هستند، به همین دلیل هم هست که همچنان ادامه می‌دهند تا به تعبیر نتانیاهو یک شکار بزرگ نصیبشان بشود. وزارت دفاع آمریکا در گزارشی عنوان کرده در این ماجرا فهمیدیم ارتش اسرائیل فقط نیروی هوایی دارد و بقیه آن ناکارآمد است. در غلاف غزه، آن بخش از ارتش اسرائیل که در آنجا مستقر بود، در ۷ اکتبر از هم پاشید و عملا متلاشی شد. آنها در زمین منتظر غافلگیری دوم هستند و هیچ برآوردی ندارند؛ حمله زمینی را هم دارند تست می‌کنند.

معاون وزیر ارشاد جمع بندی این بخش از سخنانش را با بیان مهمترین دستاورد مقاومت ارائه داد و گفت: در نهایت همه این حوادث و تحلیلها نشانه‌ای است بر اینکه اسرائیل رفتنی است. تا قبل از ۷ اکتبر، حتی بخشی از خواص و خوبان انقلاب نسبت به سخن رهبری مبنی بر اینکه اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، در ذهن خود سوال داشتند که این شدنی است یا نه؛ اما بعد از ۷ اکتبر رفتنی بودن اسرائیل به اجماع جهانی تبدیل شده و یک ادراک جمعی شکل گرفته مبنی بر رفتنی بودن رژیم صهیونیستی. این اتفاق ادراکی، از نظر من مهمترین اتفاق و دستاورد کار بزرگ جوانان جبهه مقاومت می‌دانم.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد سپس با استناد به آیات قرآن در داستان مواجهه حضرت موسی و فرعون به شباهتهای طوفان الاقصی و این داستان قرآنی پرداخت. معاف گفت: عملیات طوفان الاقصی جلو چشم مردم دنیا، پوشالی بودن و سست بودن اسرائیل را به نمایش گذاشت و نوع نگاه و جهان‌بینی مردم دنیا نسبت به اسرائیل را تغییر داد. درست مانند آنچه در ماجرای مواجهه حضرت موسی و فرعون اتفاق افتاد. حضرت موسی به فرعون پیشنهاد داد هماوردی و نبردشان با سحره در میان مردم و روز جشن باشد و وقتی معجزه موسی سحر همه ساحران را بلعید و ساحران به موسی ایمان آوردند، همه مردم به چشم، پوشالی بودن قدرت فرعون را دیدند و هیمنه او به یکباره فرو ریخت. گردانهای قسام هم روز شنبه که روز جشن اسرائیلیها بود جلو چشم همه مردم دنیا عملیات کردند.

کارشناس مسائل منطقه در تایید این تحلیل افزود: وزارت دفاع آمریکا اخیرا طی گزارشی اعلام کرده که ارتش اسرائیل صرفا یک نیروی هوایی است و در جنبه های دیگر دچار ضعف های اساسی است؛ درواقع همه تحلیل های خارجی و داخلی بر این باورند که عملا اسرائیل رفتنی است و بعد از 7 اکتبر یک ادراک جهانی صورت گرفته که این فرضیه را تقویت می کند که البته ذکر مجدد این نکته مهم است که همه این ها به دست جوانان فلسطینی رخ داده است.

معاف در بخش پایانی سخنان خود به چند نکته اشاره کرد و گفت: اروپایی ها هم در این ماجرا ورود نکردند و با اسرائیل همراه نشدند. هم مردم در اروپا از دولتهایشان نمی پذیرند که بخواهند پادویی اسرائیل را بکنند. یک دلیل دیگرش هم این است که در مکر الهی گرفتار شدند و در ماجرای اوکراین ذخایر سلاحشان را خالی کردند. آمریکاییها هم در این ماجرا بدشان نمی آید نتانیاهو سقوط کند. آمریکا در این صحنه دچار گیجی است و استراتژی ندارد؛ مواضع زیکزاکی دارند. در ظاهر می گویند حامی اسرائیلیم اما در عمل حرکت منسجمی ندارند.

معاون وزیر ارشاد در توضیح شرایط کنونی اسرائیل با اشاره به برخی ضعفهای ارتش و دولت اسرائیل خاطرنشان کرد: در اسرائیل در این سه هفته خودزنی کرده و به پای خودش هم شلیک کرده است و در ماجرای بیمارستان و کلیسا دچار خطای راهبردی شده است. اسرائیل یک ارتش منسجم و معتقد ندارد؛ 80 درصد بافت ارتش اسرائیل سکولار و بی اعتقاد هستند. 30 درصد ارتش اسرائیل درگیر مواد مخدر صنعتی هستند. در دولت و ارتش اسرائیل به شدت آمار فساد بالاست. در فساد سیستماتیک رتبه بسایر بدی در جهان دارد. از قدیم معروف بوده که میزان تاب آوری ارتش اسرائیل خیلی پایین است.

معاف در پایان با استناد به سخنان رهبر انقلاب درباره نحوه بازنمایی رسانه ای حوادث اخیر تاکید کرد: حماس و جبهه مقاومت در این ماجرا پیروزیهای بسیار بزرگی داشته است. در کنار بازنمایش، بازتابش و بازنمایی مظلومیت، مساله اقتدار و صبر فلسطینیها که رهبر انقلاب تاکید کردند، بسیار اهمیت دارد. قاب رسانه ها فقط نباید مظلومیت و اشک و آه باشد؛ ابعاد باشکوه و حماسی نبرد را هم رسانه ها باید نشان دهند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه