اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

بعد از کارگزاران حالا اعتدالیون در برابر تیغ جبهه اصلاحات/ تمامیت خواهان به دنبال چه هستند؟

بعد از کارگزاران حالا اعتدالیون در برابر تیغ جبهه اصلاحات/ تمامیت خواهان به دنبال چه هستند؟
در حالی جبهه اصلاحات ایران بعد از کارگزاران حالا برای کاهش مشارکت اعتدالیون را تحت فشار قرار دادند که به نظر می رسد طرح مطالبات آن هم کف خیابان تنها دلیل برای کاهش مشارکت در انتخابات است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با نزدیک شدن به زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، خبرها حاکی از رایزنی طیف های مختلف سیاسی برای تعیین سرلیست انتخابات و معرفی گزینه های مورد حمایت هر جریان برای راهیابی به مجلس دارد.

این میان، اما در اردوگاه اصلاحات دعوا بر سر ائتلاف اعتدالیون با جبهه اصلاحات ایران است.

جریان میانه روی اصلاحات که از ابتدا صندوق رای را بهترین گزینه برای طرح هر نوع مطالبه یا اصلاح در اموری انتخاب کرد، همچنان بنای مشارکت داشته و در تلاش است تا تکلیف سرلیستی خود را برای انتخابات مشخص کند.

در طیف میانه رو اصلاح طلب که علاوه بر حزب اعتدال و توسعه، کارگزاران سازندگی را نیز شامل می شود، تلاش هایی برای ائتلاف با جبهه اصلاحات ایران صورت گرفته است.

حسین مرعشی در اظهاراتی عنوان کرد که در بحث ائتلاف، موضوع ائتلاف با جبهه اصلاحات است، موضوعی که با واکنش تند آذر منصوری، رئیس جبهه اصلاحات مواجه شد تا احتمال ائتلاف کارگزاران و جبهه اصلاحات به صفر نزدیک شود.

از سوی دیگر اخبار هفته های اخیر حاکی از این است که محمدباقر نوبخت، سرلیست اصلاح طلبان در تهران خواهد بود اما تلاش ها برای انصراف او از انتخابات در حال انجام است. اگرچه تنش های نوبخت و اعضای جبهه اصلاحات ایران مانند اختلاف اصلاح طلبان و کارگزاران، در سطح رسانه ها مطرح نشد، اما برخی اخبار حاکی از این است که وی از سوی جبهه اصلاحات و حزب اراده ملت برای انصراف از انتخابات تحت فشار جدی قرار دارد.

این در حالی است که چندی پیش محمدباقر نوبخت در اظهاراتی درباره چیستی هویت افرادی که به دنبال کاهش مشارکت هستند، گفته بود: یک سری از این افراد تمامیت‌خواه هستند که تصور می‌کنند تنها خودشان توانایی حل مسائل را دارند، یعنی می‌گویند که مشارکت حداقلی، پیروزی حداکثری برایشان به ارمغان می‌آورد، گروه دیگر هم برانداز‌ها هستند که به دنبال مشارکت پایین هستند.

اظهارات نوبخت درباره تلاش اصلاح طلبان رادیکال برای کاهش مشارکت نشان می دهد نه تنها مردم بلکه چهره های سیاسی که مشی آنها اصلاحات است نیز برای این گونه سخنان اعتبار چندانی قائل نبوده و آن را بایگانی کردند.

تحریم کنندگان انتخابات در پی مطالبات خود کف خیابان هستند!

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا گفت: کسانی که مطالبات خود را کف خیابان پیگیری می کنند، امروز صحبت از تحریم انتخابات و کاهش مشارکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این جریان هر روز بهانه ای را برای حمله به کلیت جمهوری اسلامی دست و پا می کنند عنوان کرد: اساس خواسته اینها انجام اصلاحات و پیگیری مطالباتشان نیست زیرا در کشوری که اساس آن بر پایه مردم سالاری است، رای دادن تنها راه پیگیری خواسته های مردم و گروه های مختلف است.

تیغ تیز اصلاح طلبان برای کارگزاران در دوران حیات هاشمی

اصلاح طلبان رادیکال پیش از این نشان دادند که برای رسیدن به منافع حزبی خود، حتی چهره های نزدیک به جریان خود را نیز قربانی می کنند. تیغ این جریان از سالیان دراز به روی کارگزاران سازندگی تیز و برنده بوده چه در زمان حیات هاشمی رفسنجانی و چه امروز که خبری از هاشمی و میان داری او نیست.

اما باید دید در انتخابات پیش رو تیغ جبهه اصلاحات به روی اعتدالیون نیز کشیده خواهد شد یا نه؟

آنچه مسلم است، انشقاق در درون این جریان و دست و پا زدن تندروها برای حیات سیاسی است، موضوعی که طیف مشارکت جو اصلاح طلب امیدی به آن ندارند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه