اخبار داغ

سالنامه ورزش ایران در سال 1402؛

رشته های رزمی؛ چند مدال، پایان تعلیق، نزول حلزونی و سقوط آزاد

رشته های رزمی؛ چند مدال، پایان تعلیق، نزول حلزونی و سقوط آزاد
در سالی که گذشت ورزش ایران رویدادهای مختلفی را تجربه کرد و فراز و نشیب زیادی داشت.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سالی که گذشت ورزش ایران چند رویداد مهم و کلیدی را پشت سر گذاشت سال 1402 یک سال شلوغ و پررویداد برای ورزش ایران بود و اتفاقات گوناگونی در بدنه ورزش رخ داد. ورزش ایران در این سال شلوغ نتایج پر فراز و نشیبی گرفت. در رشته های رزمی روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کردیم. رشته های رزمی شامل کاراته، تکواندو، بوکس، جودو و ووشو که همیشه جزو مدال آواران ایران در رقابتهای آسیایی و جهانی هستند، اگرچه در سال کهنه باز هم سهم قابل توجهی از مدال ها را داشتند اما همانند همیشه نبودند تا ثابت شود در این بخش نیز با نزول مقطعی روبرو شده ایم.

 

کاراته؛ هر روز بدتر از دیروز

تیم ملی کاراته سال را با رقابتهای قهرمانی آسیا  در مالزی آغاز کرد. رقابتهایی که تیم ایران به عنوان مدعی قهرمانی در آن شرکت کرد اما در نهایت روی سکوی سوم ایستاد.

در پایان مسابقات نوزدهمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا تیم قزاقستان با کسب 3 مدال طلا، 4 نقره و 4 برنز برای اولین بار قهرمان آسیا شد. ژاپن با 3 مدال طلا، 3 نقره و 2 برنز به مقام دوم رسید و تیم ملی کاراته ایران با کسب 3 مدال طلا، 2 نقره و 7 برنز در حالی که در تعداد مدال طلا با دو تیم قزاقستان و ژاپن برابر بود و در تعداد مدال برنز نیز از این تیم‌ها برتر بود تنها به خاطر یک مدال نقره کمتر در جایگاه سوم ایستاد.

بازیهای آسیایی؛ پایین و پایین تر!

تیم ملی کاراته ایران در بازی‌های آسیایی هانگ‌ژو یک مدال طلا و ۲ مدال برنز به دست آورد. سجاد گنج‌زاده، دارنده مدال طلای المپیک برای دومین دوره پیاپی با شکست تمامی رقبای خود به مدال طلا رسید و فاطمه سعادتی و سارا بهمن‌یار نیز صاحب مدال‌های برنز شدند تا کاراته ایران در مجموع در جایگاه هشتم بازی‌های آسیایی قرار گیرد.

کاراته ایران با قرار گرفتن در جایگاه هشتم در حالی ضعیف‌ترین نتیجه ادوار خود را کسب کرده که  در ۷ دوره پیشین حضور در بازی‌های آسیایی ۵ مرتبه در جایگاه نایب قهرمانی ایستاد و دو مرتبه نیز عنوان سومی بازی‌های آسیایی را از آن خود کرده بود. در این دوره از افراد صاحب‌نامی مانند بهمن عسکری و امیر مهدی‌زاده، فقط و فقط انتظار مدال طلا می‌رفت.

اگر چه نفرات اعزامی به چین بر اساس تورنمنت‌های انتخابی و طبق برنامه‌ریزی مدونی انتخاب شده بودند اما نتایج به‌دست آمده بیان‌گر آن است که رگ‌های کاراته ایران لااقل در بعد فنی به خون تازه‌ای نیاز دارد که این امر هم لاجرم به یک جراحی بزرگ و تصمیمات دردناک و پرهزینه احتیاج خواهد داشت.

این نتایج نشان داده‌اند که کاراته ایران مخصوصاً در زنان، نیاز به پوست اندازی جدی در ترکیب تیم‌های ملی و لزوم توجه هر چه بیشتر به پشتوانه‌سازی برای ورود چهره های جوان و با آتیه به تیم‌های ملی دارد؛ اتفاقی که می‌تواند بار دیگر کاراته ایران را به عنوان یکی از قدرت‌های برتر جهان به جایگاه سابق خود بازگرداند.

جهانی کاراته؛ سقوط آزاد

در ادامه راه تیم ملی کاراته ایران در رقابتهای جهانی به سیر نزولی خود ادامه داد. بیست و ششمین دوره رقابت‌های کاراته قهرمانی جهان به پایان رسید که تیم کشورمان پس از چند دوره عملکرد قابل قبول در مسابقات جهانی این بار بدون کسب مدال طلا و با یک مدال نقره و یک برنز در جایگاه دوازدهم قرار گرفت تا زنگ خطر جدی برای کاراته ایران به صدا در بیاید. کاراته در شرایطی در این دوره موفق به کسب مدال طلا نشد که در 4 حضور آخر خود در مسابقات جهانی مدال طلا کسب کرده بود و در رده‌بندی کلی مدال‌ها نیز عملکرد قابل قبولی داشت.

با نتایج کسب شده در بوداپست، کاراته ایران  عقبگردی 13 ساله داشت و نتایجی بسیار نزدیک به مسابقات جهانی 2010 که با تک مدال نقره حامد زیگساری در رتبه شانزدهم قرار گرفتیم، کسب کرد تا زنگ خطر گوش ها را کر کند!

 

بوکس؛ ناک اوت روی رینگ

بوکس دو مسابقات بازیهای آسیایی و قهرمانی جهان را در سال کهنه با ناکامی مطلق پشت سر گذاشت.

بوکس ایران از جمله رشته‌های ورزشی بود که در رقابت‌های بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگ‌ژو به مانند دوره قبلی بازی‌ها یعنی جاکارتا، در کسب حتی یک مدال برنز هم ناکام ماند تا ضمن ثبت یکی از بدترین نتایج، از مجموع ۵ بوکسور اعزامی حتی به یک دیدار پای مدال هم نرسد و تمام پیش‌بینی‌ها را طعنه‌آمیز به ابطال بکشاند.

شاگردان حسین نهرودی با ترکیب سید شاهین موسوی، دانیال شه‌بخش، ایمان رمضان‌پور، علی حبیبی‌نژاد و طوفان شریفی در این رقابت‌ها حاضر شده بودند که هر ۵ نفر آن‌ها با قبول شکست برابر حریفان، از رسیدن به مدال بازماندند؛ آن هم در شرایطی که موسوی و شه‌بخش در عین ناباوری در همان دور نخست حذف شدند.

اگر چه رئیس فدراسیون بوکس پیش از اعزام به بازی‌ها قول کسب مدال را داده بود و به علت همین قول دادن بود که سهمیه اعزام فدراسیونش به ۵ بوکسور افزایش یافت، اما واقعیت به نحو دیگری رقم خورد تا این بوکس ایران باشد که به مانند یک توریست به دهکده بازی‌ها سفر کرده و با سرافکندگی به کشورمان بازگردد.

کیسه بوکس در جهانی!

بعد از ناکامی در بازیهای آسیایی فدراسیون بوکس دست به تغییرات در کادر فنی زد و فونتانا مربی کوبایی را استخدام کرد تا بلکه از ناکامی فاصله بگیرد. رقابتهای بوکس قهرمانی جهان در ایتالیا که انتخابی المپیک به شمار می رفت، باز هم ناکام بود. تیم ایران با ترکیب دانیال‌ شه‌بخش، علی حبیبی‌نژاد، مسلم مقصودی، میثم قشلاقی، پوریا امیری و ایمان رمضان‌پور در این مسابقات شرکت کرده بود. فونتانا به‌عنوان سرمربی، هدایت تیم را برعهده داشت. همایون امیری و محمد عاشری نیز مربیان تیم بودند.

آخرین مرحله گزینشی المپیک پاریس در رشته بوکس، اوایل خردادماه در تایلند برگزار می‌شود و بوکسورهای کشورمان در این مسابقات در جست‌وجوی سهمیه المپیک خواهند بود.

 

تکواندو؛ یک کیانی و دیگر هیچ!

تکواندو سال شلوغ و پرترافیکی را تجربه کرد اما در تمام این شلوغی ها تنها یک ستاره بود که درخشید؛ ناهید کیانی. بقیه آنچه را تکواندو منهای کیانی در سال کهنه بدهست آورد تنها ناکامی بود و بس.

قهرمانی جهان، قهرمانی ناهید

بیست و ششمین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی جهان در شرایطی به پایان رسید که شاهد عملکرد پرانتقادی از سوی ملی‌پوشان کشورمان در این رقابت‌ها بودیم؛ این در حالی بود که بعد از نتیجه ضعیف دوره گذشته که در مکزیک برگزار شد، کادر فنی تیم‌های ملی  و مسئولان فدراسیون تکواندو در توجیه نتایج ضعیف از عدم پشتوانه‌سازی در سالیان گذشته و کمبود زمان صحبت کرده و وعده بازگشت به روزهای خوب برای دوره بعد را داده بودند اما نه تنها نتایج تیم ملی در بخش مردان بهتر نشد، بلکه 3 مدال برنز جهانی مکزیک در باکو به 2 برنز کاهش پیدا کرد تا تیم کشورمان در بخش مردان با 3 پله سقوط نسبت به دوره گشته در جایگاه دوازدهم قرار بگیرد.

در بخش زنان نیز با کسب یک مدال طلای تاریخی توسط ناهید کیانی در حالی برای اولین بار در جایگاه پنجم قرار گرفتیم که عملکرد تیم ملی تا روز پایانی با کسب تنها 3 برد با انتقادات و حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود. در مجموعِ مسابقات نیز تیم کشورمان در آخرین دوره مسابقات جهانی پیش از المپیک پاریس با کسب یک مدال طلا و 2 مدال برنز در جایگاه ششم قرار گرفت.

در بخش زنان تیم ملی کشورمان با 7 تکواندوکار در مسابقات حاضر و در نهایت با کسب مدال طلا توسط ناهید کیانی و کسب عنوان پنجم تیمی، موفق به تاریخ‌سازی شد؛ طلایی که برای اولین بار در تاریخ تکواندو زنان کسب شد و بعد از 2 مدال نقره و یک مدال برنز در ادوار گذشته در نهایت کیانی به حسرت 20 ساله مدال طلای تکواندوی زنان در مسابقات جهانی پایان داد اما نباید این مدال و جایگاه پنجمی باعث شود که چشم‌های خود را روی عملکرد بسیار ضعیف و پرانتقاد سایر نمایندگان کشورمان ببندیم.

در بخش مردان اما داستان و اوضاع وخیم‌تر بود و تیم کشورمان با نمایشی که در باکو داشت، نشان داد که همچنان فرسنگ‌ها با بازگشت به جمع مدعیان فاصله دارد. تیمی که قرار بود بعد از نمایش نه چندان قابل قبول مسابقات جهانی گذشته در باکو باعث امیدواری شود و دوباره امیدهای تکواندوی ایران را زنده کند، این بار حتی یک مدال نیز کمتر کسب کرد و به سقوط خود از جمع مدعیان این رشته ادامه داد.

شاگردان مقانلو در شرایطی موفق به کسب دو مدال برنز شدند که با توجه به سوابق این مربی توانمند در تکواندوی کشورمان انتظار می‌رفت شاهد عملکرد بهتری از سوی شاگردان او در دومین دوره مسابقات جهانی از زمان بازگشتش باشیم.

در این بین نباید فراموش کرد که این شکست در شرایطی برای تیم ملی حاصل شد که کادر فنی و مسئولان فدراسیون تکواندو پس از بحرانی که به دنبال مثبت اعلام شدن نمونه تست دوپینگ دو تکواندوکار کشورمان ایجاد شد، نه تنها سعی در کنترل شرایط، پذیرفتن مسئولیت و آرام کردن اوضاع نکردند، بلکه با مطرح کردن تئوری توطئه و اظهار نظرهای مختلف در رسانه‌ها، خودخواسته به حاشیه‌ها در آستانه اعزام دامن زدند؛ تئوری‌ای که در روزهای گذشته با منفی شدن تست سایر ملی‌پوشان ابطال و مشخص شد که پروپاگاندای رسانه‌ای و مجازی فدراسیون تکواندو تنها برای منحرف کردن اذهان از نقش خود در مثبت شدن تست دوپینگ دو ورزشکار بوده و باز هم به دنبال دشمن فرضی گشتند. تفکری که نتیجه آن در میدان باکو ضربه‌ای بزرگ به تیم ملی وارد کرد و نتیجه آن تنها 2 مدال برنزی بود که یکی از آنها نیز توسط متین رضایی کسب شد که در فاصله چند روز به مسابقات جایگزین دانیال بزرگی شد و در یک وزن بالاتر عملکردی فراتر از انتظار داشت.

بازیهای آسیایی؛ حتی کیانی هم باخت!

یکی از اصلی‌ترین رشته‌ها در سبد مدال‌آوری ورزش ایران در ادوار بازی‌های المپیک و آسیایی، همواره تکواندو بوده. اگر چه پس از المپیک ۲۰۱۲ لندن در مردان و ۲۰۱۶ ریو در زنان دیگر مدال خوش‌رنگی در تکواندو کسب نکرده‌ایم اما به واسطه پیشینه تاریخی این رشته با شخص هادی ساعی که پرافتخارترین ورزشکار ایران در ادوار المپیک هم هست، همیشه انتظارات متفاوت و البته به حقی از این رشته رزمی وجود داشته است.

با این وجود که قهرمان المپیک بر مسند ریاست فدراسیون تکواندو نشسته اما نباید فراموش کرد که تکواندوی ایران به جز مدال طلای ناهید کیانی در مسابقات جهانی، تاکنون سیر افت و پسرفت را پیش گرفته و در ادامه این روند ناکامی، برای نخستین بار دهکده بازی‌های آسیایی را بدون کسب حتی یک مدال طلا ترک گفته است.

در شرایطی که این بار با توجه به سابقه و افتخارات تکواندوی ایران در بازی های آسیایی و قول‌های داده شده،‌ امید زیادی به مدال‌های طلای تکواندو در بازی های آسیایی چین وجود داشت، تکواندوی ایران برای اولین بار از رسیدن به مدال طلای بازی های آسیایی بازماند و ۱۰ نماینده تکواندوی ایران در دو بخش مردان و زنان از رسیدن به مدال طلا بازماندند.

حذف ناهید کیانی چهره شاخص تکواندوی ایران از بازی های آسیایی نشان دهنده عملکرد ضعیف کادر فنی بانوان در این رقابت ها و از عجیب ترین نتایج کاروان ورزشی ایران بود. تکواندوی ایران در ۸ دوره این بازی ها تاکنون موفق به کسب ۱۴ مدال طلا شده بود که این آمار با نتیجه ۲۰۲۲ هیچ سنخیتی ندارند.

ستاره ای به نام ناهید

هر چند که ناهید کیانی در بازیهای آسیایی ناکام بود و مدال نگرفت اما آنچه در سال کهنه رقم زد، براستی یک شاهکار بود. او در رقابتهای تکواندو قهرمانی جهان نخستین مدال طلای تاریخ تکواندوی بانوان کشورمان در پیکارهای جهانی را به دست آورد. در ادامه کیانی در گرندپری رم نقره گرفت و در گرندپری چین نیز دوباره این مدال را تکرار کرد، سپس در مسابقات جام ریاست جهانی در اردن طلا گرفت تا با حفظ رنک تقریبا سهمیه خود را قطعی کرده باشد.

 

ووشو؛ پرچم‌داری رشته‌های رزمی

مهمترین رویداد ووشو در سال کهنه بازیهای آسیایی هانگژو و رقابتهای قهرمانی جهان در امریکا بود. ووشوکاران رقابتهای جهانی را به دلیل عدم صدور ویزا از دست دادند اما در بازیهای آسیایی خوش درخشیدند و بهترین تیم رزمی ایران در این رقابتها بودند.

فدراسیون ووشو که رشته کوراش را به عنوان زیر مجموعه در اختیار دارد، با کسب ۳ طلا، ۷ نقره و ۲ برنز در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو، بعد از فدراسیون کشتی که ۵ طلا، ۴ نقره و یک برنز را به دست آورد، عنوان دومین فدراسیون موفق از نظر مرغوبیت مدال در این رقابت‌ها را به خود اختصاص داده است.

تیم ملی ووشوی ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو، ۲ مدال طلا و ۴ مدال نقره خود به علاوه یک برنز در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را تکرار کرد تا بار دیگر از نظر مدالی عملکرد خوبی را در این تورنمنت داشته باشد؛ البته در تمام اوزان رقابت با چینی‌ها به میزبان باختیم.

کشورهای چین و ایران دو قطب اصلی ساندای جهان به شمار می‌روند و همواره باید عملکرد آن‌ها را با نتایجی که مقابل یکدیگر کسب می‌کنند سنجید. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، هر دو طلای ساندای ایران با پیروزی محسن محمدسیفی و عرفان آهنگریان مقابل رقبای چینی کسب شد، اما امسال سانداکاران ایران همه مبارزات خود مقابل چینی‌ها را واگذار کردند.

شکست محسن محمدسیفی در آستانه تبدیل شدن به پرافتخارترین ورزشکار ایران در ادوار بازی‌های آسیایی از یک سو و ناکامی خواهران منصوریان در کسب مدال طلا از سویی دیگر، نکات منفی ووشو در بازی‌های هانگ‌ژو بوده‌اند. البته که زهرا کیانی با شایستگی تمام به مدال نقره تالو دست یافت.

در کوراش هم باید گفت که بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو دومین دوره‌ای بود که رشته کوراش در این رقابت‌ها حضور داشت و تیم ملی ایران نسبت به دوره نخست، عملکرد بهتری را به ثبت رساند. ملی پوشان ایران در این دوره یک طلا، 3 نقره و یک برنز را به دست آوردند تا تجربه خوبی را زیر نظر فدراسیون ووشو کسب کنند.

 

جودو؛ پایان تعلیق

مهمترین اتفاق برای جودو در سال کهنه پایان تعلیق 4 ساله بود. پس از کش و قوس های فراوان سرانجام در ۲۷ شهریور تمام تعلیق جودو ایران برطرف شد تا جودوکاران از زیر سایه تعطیلی بیرون بیایند. در همین راستا کمیته ملی المپیک نیز با توجه به پایان تعلیق این رشته تصمیم گرفت به شکل حمایتی جودوکاران را با وجود ناآمادگی و تعلیلی 4 ساله به بازیهای آسیایی هانگژو اعزام کند.

تیم ملی جودوی کشورمان در شرایطی در بازی‌های آسیایی 2022 حاضر شد که تنها چند روز از پایان تعلیق چهار ساله این رشته ورزشی گذشته بود و ملی‌پوشان کشورمان با حضور در هانگژو به دنبال برنامه‌ریزی برای بازگشت دوباره به رویداد بین‌المللی داشتند.

در این رقابت‌ها ابوالفضل محمودی، مهدی فتحی‌پور و قاسم باغچقی در بخش مردان و مریم بربط در بخش زنان نمایندگان کشورمان بودند و در نهایت با حذف باغچقی پرونده تیم ملی جودوی کشورمان در این مسابقات با کسب 5 باخت و 3 پیروزی و بدون کسب مدال بسته شد.

خبرنگار: سعید آقایی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه