اخبار داغ

ابوالفضل ظهره‌وند در گفتگو با دانا:

سیلی که باید زده می‌شد، زده شد/ ضربه، ضربه مهلکی بود

سیلی که باید زده می‌شد، زده شد/ ضربه، ضربه مهلکی بود
سفیر سابق کشورمان در ایتالیا با تاکید بر اینکه سیلی که باید زده می‌شد، زده شد، گفت:‌ اسراییل تصور نمی کرد که به این شدت و به این گستردگی مورد هدف قرار گیرد.

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق کشورمان در ایتالیا، در گفتگو با خبرنگار بین‌المللی شبکه اطلاع‌رسانی راه‌ دانا؛ با اشاره به حملات ایران علیه اراضی اشغالی اظهار کرد: «این حملات باید صورت می گرفت که با موفقیت نیز انجام شد و تمام برنامه‌هایی که از پیش تعیین شده بودند، اجرا شد. هم پهپادها به اسراییل رسیدند و هم موشک‌ها؛ در واقع، آن سیلی که باید زده می‌شد، زده شد.

وی افزود: جنبه‌ی سیاسی این عملیات و آن جنبه‌هایی که واقعیت‌های پنهان را نشان می‌داد، از خود عملیات مهمتر بود؛ به این معنا که ما شاهدیم  اسراییل که گفته می‌شد کشور است، در واقع یک پایگاه نظامی است و اینجا به خوبی نشان داده شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطر نشان کرد: اینکه آمریکا، بریتانیا و فرانسه تمام قد ایستادند و پوشش دفاعی را برای آنچه که وارد خاک اسراییل شده بود، فراهم کردند و پهپادها و موشک‌ها را ساقط کردند، نشان‌دهنده شدت در هم‌تنیدگی روابط و موقعیت این کشورها است. همانطور که در مورد غزه شاهد بودیم، اما در مورد غزه، حضور نیروهای کماندویی آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا که علیه مردم بی‌دفاع غزه جنگیدند و حتی اسیر و کشته هم دادند، آشکارتر نبود؛ اما اینجا دیگر آشکارتر به صحنه آمدند.

وی با اشاره به ارتباط برخی کشورهای منطقه مانند اردن، تصریح کرد: اردن نیز نشان داد کاملاً یک پایگاه هم برای بریتانیا است و در منطقه نیز روابط در هم تنیده پنهان با اسراییل دارد؛ به این معنا که امنیت اردن و اسراییل با هم تعریف می شود. برخی از پهپادها را در آسمان منطقه شکار می‌کردند و هدف قرار می‌دادند، که این امر بسیار حائز اهمیت است و نشان داد آنها تمام قد در کنار اسراییل بودند. حالا باید ببینیم که برخی کشورهایی که ارتباط آن ها هنوز آشکار نشده‌، در آینده چه چهره‌ای را نشان خواهند داد.

رژيم صهیونیستی بدون حمایت غرب و آمریکا امکان ادامه‌ی حیات ندارد

ظهره‌وند با بیان اینکه اسراییل تصور نداشت که به این شدت و به این گستردگی مورد هدف قرار گیرد، ادامه داد: آن هیمنه پوشالی که اسرائیل برای خود ساخته بود آسیب‌پذیری خود را کاملاً نشان داد که بدون حمایت غرب و آمریکا امکان ادامه‌ی حیات را ندارد. این ضربه، ضربه مهلکی بود، زیرا اسراییل مطرح می کرد من قوی ترین ارتش منطقه هستم، اما وابستگی آن به پوشش دفاعی غرب کاملاً آشکار بود که این نیز یک ضربه بسیار سنگین بعد از ضربه‌ای است که در غزه زده شد.

وی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم بایدن به هیچ عنوان تمایل داشته باشد در یک بحران جدید وسیع در منطقه وارد شود، ادامه داد: هر نوع پاسخی که اسراییل بخواهد بدهد، باید از فضای کشورهای منطقه استفاده کند و این به معنای همکاری این کشورها مشابه اردن علیه ایران است؛ در این صورت ایران برای پاسخگویی دیگر نیازی نیست بر روی اسراییل متمرکز شود و می‌تواند کشورهایی که در مسیر هستند را نیز به عنوان هدف پاسخگویی خود انتخاب کند و این خود می‌تواند یک بحران منطقه‌ای درست کند که بر کل منطقه و جهان تأثیر خواهد گذاشت، از جمله در حوزه‌ی مسایل نفت، ترانزیت و بهم ریختن حوزه خلیج فارس. لذا نتانیاهو این دیوانگی را دارد، اما باید دید که آمریکا و غربی‌ها چگونه عمل می‌کنند. حالا شورای امنیت هم به هر حال یک جلسه فوری دارد، باید دید چه تصمیمی خواهد گرفت.

مسئولیت این فرزند نامشروع با خود آمریکا است

سفیر سابق کشورمان در ایتالیا با بیان اینکه آمریکایی‌ها سعی می‌کنند همواره برای هر اتفاقی که رخ می‌دهد، خود را بی‌طرف نشان دهند، تاکید کرد: مسئولیت این فرزند نامشروع با خود آمریکا است، همانطور که در غزه بحرانی ایجاد کردند و کشتاری که از مردم مظلوم فلسطین انجام دادند، مسئولیتش با آمریکا است، ما باید همواره انگشت اتهام را به سمت آمریکا و متحدانش نشانه رویم و رسماً اعلام کنیم شما نشان دادید که هم در دفاع از این رژیم جنایتکار و هم در اقداماتی که در غزه اتفاق افتاد، مسئولیت مستقیم دارید، بنابراین پیامدها و مسئولیت آن با شما خواهد بود.

خبرنگار : فاطمه میرزاآقایی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه