اخبار داغ

دبیرکل سازمان ملل:

جهان در ۴۸ ساعت گذشته بر تنش‌ها در خاورمیانه متمرکز شده است

جهان در ۴۸ ساعت گذشته بر تنش‌ها در خاورمیانه متمرکز شده است
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: در ۴۸ ساعت گذشته، بیشتر جهان بر تشدید تنش ها در خاورمیانه متمرکز بوده و در حال فراموش کردن مردم سودان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در سازمان ملل افزود: امروز سالگرد شروع جنگ بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان است. این جنگ بیش از یک درگیری بین دو طرف متخاصم است. این جنگی است که علیه مردم سودان به راه افتاده است.

او تصریح کرد: این جنگی است که در آن هزاران غیرنظامی کشته و ده ها هزار نفر دیگر مادام العمر معلول شده اند. این جنگ علیه ۱۸ میلیون نفری است که با گرسنگی شدید روبرو هستند، و جوامع این کشور اکنون به تهدید وحشتناک قحطی در ماه های آینده مواجه هستند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: این جنگ علیه روستاها، خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و سیستم‌های حیاتی است که در کانون‌های درگیری به ویرانه تبدیل شده‌اند و این جنگ علیه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی در سودان است.

او گفت: حملات بی ملاحظه که باعث کشته شدن، مجروح شدن و وحشت غیرنظامیان می شود، می تواند جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت باشد.

گوترش افزود: کاروان های امداد رسانی در سودان هدف قرار گرفته اند. فعالان بشردوستانه و انبارها مورد حمله قرار گرفته اند. زنان و دختران در معرض خشونت های جنسی بی پایان قرار دارند. در همین حال، تأثیر درگیری از مرزها فراتر رفته است.

وی یادآور شد: بیش از ۸ میلیون نفر از مردم سودان در جستجوی امنیت خانه های خود را ترک کرده اند. ۱.۸ میلیون نفر به کشورهای همسایه گریخته اند.یک سال از این جنگ می گذرد و حدود ۲۵ میلیون نفر که نیمی از جمعیت سودان هستند به کمک حیاتی نیاز دارند.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: مردم سودان به شدت به حمایت و سخاوت جامعه جهانی برای کمک به آنها برای عبور از این کابوس نیاز دارند.

او گفت: بودجه ۲.۷ میلیارد دلاری طرح واکنش بشردوستانه برای سودان تنها ۶ درصد تامین شده و طرح ۱.۴ میلیارد دلاری کمک به پناهندگان منطقه ای بحران سودان تنها ۷ درصد تامین شده است.

گوترش تصریح کرد: همه طرف‌ها باید دسترسی کامل بشردوستانه را تضمین کنند تا کمک‌های حیاتی بتوانند به افراد مورد نیاز برسند. آنها باید به درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای تضمین دسترسی سریع، ایمن و بدون مانع به کمک های بشردوستانه و محافظت از غیرنظامیان توجه کنند.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: ما به یک فشار جهانی هماهنگ برای برقراری آتش بس در سودان و سپس یک روند صلح جامع نیاز داریم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه