اخبار داغ

گزارش دانا از نشست گردهمایی گروه‌های جهادی با مجموعه بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی؛

تحقق شعار سال با مشارکت گروه‌های جهادی در بازآفرینی شهری و روستایی

تحقق شعار سال با مشارکت گروه‌های جهادی در بازآفرینی شهری و روستایی
نشست خبری نخستین گردهمایی گروه‌های جهادی (بازآفرینی شهری، مسکن و راه روستایی) با مشارکت بسیج مستضعفین در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد آئینی در مراسم اولین گردهمایی گروه‌های مردمی و جهادی با وزارت راه و شهرسازی (بازآفرینی شهری، مسکن و راه روستایی) و دومین رویداد تقدیر از برترین اقدامات نوسازی مسکن و بازآفرینی شهری (جایزه ملی بم) که امروز (چهارشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای دولت سیزدهم نگاه ماه در حوزه بازآفرینی نگاه مردمی سازی بوده است. نوسازی مسکن باید توسط مردم، سازندگان بخش خصوصی، تعاونی‌ها و گروه‌های جهادی صورت گیرد. نظارت هم توسط دولت و اعضای سازمان نظام مهندسی انجام می‌شود.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی بیشترین بدنه اجتماعی و بیشترین ارتباط با مردم دارد. لذا توفیق در این وزارتخانه در افزایش سرمایه اجتماعی مؤثر خواهد بود. در سال جاری نیز که به نام جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری شده، باید فضایی فراهم شود که این وزارتخانه پشتیبان باشد و موانع را رفع کند.
 
 معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در محدوده بافت‌های فرسوده دو میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناکارآمد و فرسوده وجود دارد گفت: این بناها جان هم‌وطنان ما را در ۶۹۰ شهر به خطر انداخته است. بنابراین ما نوسازی را در اولویت قرار دادیم؛ زیرا موضوع جان انسان‌ها است.
 
 آیینی تصریح کرد: در این ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار حدود ۱۰ میلیون نفر سکونت دارند. این شامل ۱۶۷ هزار هکتار، ۶۰۰۰ محله و ۳۰۰ هزار کوچه است. ساکنان این مناطق دچار بد مسکنی هستند و توان نوسازی ندارند. حتی اگر وام ارزان به این افراد بدهیم امکان پرداخت اقساط ندارند، زیرا اگر پول داشتند در بافت فرسوده زندگی نمی‌کردند. این چالش اول ما است. ما به آنها می‌گوییم نگران نباشید؛ ما شما را به سازندگان و کسانی که توان مالی، توان اجرایی و توان فنی دارند وصل می‌کنیم. اینجا با چالش دوم مواجه می‌شویم؛ زیرا سازندگان حاضر به نوسازی در محلات فرسوده نیستند؛ زیرا برای آنها بازدهی اقتصادی ندارند.
 
 وی راهکار شرکت بازآفرینی برای چالش دوم یعنی تشویق سازندگان به نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: چهار چالش نوسازی در سند تحول دولت آمده است. راهکار این است که ما با بسته‌های تشویقی مختلف، سرمایه گذاران را ترغیب به نوسازی کنیم.

تخفیف ۵۰ درصدی در پروانه نوسازی، یک طبقه تراکم بیشتر

 آیینی تأکید کرد: بیش از ۵۴۶ شهر بسته‌های تشویقی شهرسازانه را اجرا می‌کنند؛ به‌طوری که آمار صدور پروانه نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۲ رکورد نوسازی در محدوده بافت‌های فرسوده در بازه زمانی بعد از انقلاب شکسته شد.
 
 مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: گام اول را با همکاری بسیج مستضعفان و بسیج سازندگی برداشتیم و تا الان ۴۶۷ حلقه میانی ایجاد کردیم که در محلات هدف بازآفرینی به ارائه خدمات می‌پردازند. این اتفاق جدیدی است که قصد داریم این تعداد را به ۲۰۰۰ حلقه برسانیم و به زودی شاهد خبرهای خوبی در محرومیت زدایی از بافت‌های فرسوده خواهیم بود.
 
 وی اعلام کرد: در روزهای یکشنبه و دوشنبه به صورت نمادین گردهمایی سراسری گروه‌های جهادی برای نوسازی بافت‌های فرسوده را خواهیم داشت. در این پویش، مردم را برای چگونگی نوسازی و مشارکت با سرمایه‌گذاران آشنا می‌کنیم.
 
 آیینی در ادامه این نشست با اشاره به سختی رفت و آمد در بافت‌های فرسوده ناشی از بازیک بودن کوچه‌ها گفت: این موضوع باعث شده تا ارائه خدماتی مثل اورژانس و آتش نشانی در این مناطق با مشکلاتی مواجه باشد. ما قصد داریم این کوچه‌ها را به کوچه‌های شش متری و هشت متری تبدیل کنیم. تجمیع پلاک‌ها نیز در دستور کار است. در این زمینه انشعابات آب و برق و گاز محفوظ است و دستگاه‌های خدمات رسان حق ندارند مبلغ جدیدی بابت انشعابات از ساکنان بافت‌های ناکارآمد دریافت کنند.

عبور نوسازی از ۲۶۶ هزار واحد

 وی بیان کرد: از دو میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار از سال ۱۳۸۴ تا کنون بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار واحد ساخته شده و ۷۳ هزار پروژه در دولت سیزدهم احداث شده است؛ به‌طوری‌که امروز از مرز ۲۶۶ هزار پروانه در محدوده بافت‌های فرسوده عبور کردیم و در دولت سیزدهم ۸۲ هزار و ۴۸۵ واحد تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.
 
 معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همایش مشترک با بسیج سازندگی گفت: در حوزه بازآفرینی در روز اول سه برنامه توجیهی برای سرحلقه‌های نوسازی داریم که آنها را به لحاظ تخصصی با نحوه مذاکره و تبیین حقوق ساکنان آشنا می‌کنیم. یک جلسه برای تسهیلات بانکی و مشوق‌های بانکی، یک جلسه برای مشوق‌های نوسازی و یک جلسه نیز برای چگونگی همکاری همسایگان و تجمیع پلاک‌ها با یکدیگر خواهیم داشت؛ چرا که در پلاک‌های ریزدانه نمی‌توان بناهای پایدار احداث کرد.

اعتلای معماری ایرانی اسلامی در بافت‌های فرسوده

آیینی تصریح کرد: بافت‌های فرسوده بهترین جا برای اعتلای معماری ایرانی اسلامی است. ان‌شاءالله تا پایان سال به ۱۲۰ هزار نقطه در بازآفرینی شهری با شاخص‌های معماری ایرانی اسلامی خواهیم رسید.
 
 وی با بیان اینکه بازآفرینی شهری یکی از بخش‌های پیشرو در نهضت ملی مسکن است، افزود: تا کنون به ۲۶۶ هزار واحد رسیده‌ایم و تا پایان سال به ۴۰۰ هزار واحد می‌رسیم. البته با حضور نیروهای جهادی امیدواریم از این عدد هم بالاتر برویم و رکورد دولت‌های پس از انقلاب را بشکنیم.

پرداخت پنج نوع وام در بافت‌های فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره میزان تسهیلات نوسازی گفت: در خصوص تسهیلات بانکی در بافت‌های فرسوده پنج نوع وام قابل دریافت است. اول تسهیلاتی به میزان وام نهضت ملی مسکن تا سقف ۵۵۰ میلیون تومان است که تسهیلات ارزان قیمتی است. در برنامه هفتم نیز خبر خوش این است که با تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان، واحدهای بافت‌های فرسوده از تمامی تخفیفات و حمایت‌های نهضت ملی مسکن تا سقف پنج‌طبقه استفاده کنند.
 
 به گفته آیینی، محور سوم تسهیلات اسکان موقت است. محور چهارم پرداخت وام در بافت‌های تاریخی است. نوع پنجم، تسهیلات اسکان موقت در بافت‌های تاریخی را شامل می‌شود. در این زمینه مثل نهضت ملی مسکن برخی بانک‌ها همکاری می‌کنند و برخی همکاری لازم را ندارند. اما در سال ۱۴۰۲ روند اعطای تسهیلات نسبت به گذشته مقداری بهتر شده است.

واگذاری آپارتمان با ۴۰ درصد تخفیف در ازای خانه فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره طرح کلید به کلید بیان کرد: یکی از بخش‌های آموزشی در گردهمایی جهادی، ابزار تشویقی کلید به کلید است. در این زمینه به ساکنان بافت‌های فرسوده اولویت خود را برای نوسازی اعلام می‌کنیم. یکی از امکاناتی هم که به ساکنان ارائه می‌شود ارائه زمین یا آپارتمان معوض از طرف دولت در ازای واحد فرسوده ساکنان است.
 
 وی ادامه داد: برابر قانون برنامه هفتم توسعه، کسانی که در بافت فرسوده واحد در اختیار دارند این امکان برایشان فراهم است که واحد خود را با واحد مسکونی نوسازی شده در محدوده‌های بازآفرینی، زمین دولتی یا واحد مسکونی در شهرهای جدید معاوضه کنند. برای تشویق ساکنان نیز یا واحد آنها با ۴۰ درصد افزایش داده می‌شود یا واحدهای ما با ۴۰ درصد تخفیف داده می‌شود. در این زمینه سامانه‌ای راه‌اندازی می‌کنیم که مردم بتوانند در قالب طرح کلید به کلید واحد مدنظر خود را انتخاب کنند.
 

 
 ابوالفضل طهماسبی جانشین سازمان بسیج سازندگی مستضعفین در نشست خبری نخستین گردهمایی گروه‌های مردمی و جهادی در بازآفرینی شهری، مسکن و راه روستایی با مشارکت بسیج مستضعفین گفت: بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی در کل کشور با مشارکت مردمی و گروه‌های بسیجی ساخته شده است.

وی افزود: ۱۲۳۸ روستا را از طریق گروه‌های جهادی در آبرسانی کرده‌ایم و امسال در قالب قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) اقدامات خوبی را در حوزه نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی انجام دادیم.

او بیان کرد: از طریق گروه‌های جهادی ۱۷۰۰ کیلومتر راه روستایی را احداث کرده‌ایم که این اقدام از محل سهمیه قیری که اختصاص یافته است ساخته می‌شود و ما سعی داریم با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی با تمام قوا در بخش‌های مختلف حضور داشته باشیم.

طهماسبی افزود: در حوزه آبخیزداری ۸۳۴ پروژه آبخیزداری داشته‌ایم. همچنین در حوزه بازآفرینی شهری طرح کرامت را اجرا کرده‌ایم. در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار و ۲۶۲ پروژه با مشارکت ۱۰ گروه جهادی اجرا کردیم و در این حوزه هم با همکاری وزارت راه و شهرسازی تلاش کرده‌ایم که این اقدام را اجرا کنیم. ۶۰ هزار گروه جهادی در کشور داریم که ۵۱ هزار گروه جهادی از این تعداد شناسنامه‌دار هستند. در ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت‌ماه تفاهم‌نامه‌هایی با بنیاد مسکن، سازمان راهداری و بازآفرینی شهری را منعقد خواهیم کرد.

سردار طهماسبی اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ در حوزه مرمت و تکمیل واحدهای مسکونی اقشار آسیب‌پذیر و مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بیش از ۱۲ هزار خانه را ساختیم. به ۱۶۳۸ روستا آبرسانی کردیم و این کار ادامه دارد. همچنین آسفالت ۱۷۰۰ کیلومتر راه مزارع روستایی انجام شد. در بخش آبخیزداری ۸۳۴ پروژه به اجرا رسید.
 
 وی افزود: در حوزه بازآفرینی شهری، طرح کرامت را اجرا کردیم. در این زمینه از ظرفیت‌های سپاه و بسیج سازندگی استفاده شد. در مجموع در سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰ هزار پروژه در مناطق محروم اجرا شد. هدف ما در این حوزه تحقق شعار سال و مردمی سازی نوسازی با حضور ۶۰ هزار گروه جهادی است.
 
 جانشین سازمان بسیج سازندگی تأکید کرد: گردهمایی مشترک ما با وزارت راه و شهرسازی در روزهای ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت برگزار می‌شود که در طی این گردهمایی تفاهم‌نامه‌های مختلفی به امضا می‌رسد.
 
 سردار طهماسبی گفت: حسن گروه‌های جهادی این است که مطالبه‌گر هستند. این افراد در حوزه عملیاتی و مطالبه‌گری ورود می‌کنند.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه