اخبار داغ

دریادار ایرانی:

امروز امنیت دریایی به طور کامل وجود دارد/ در ساخت تجهیزات دریایی به خودکفایی رسیده ایم

امروز امنیت دریایی به طور کامل وجود دارد/ در ساخت تجهیزات دریایی به خودکفایی رسیده ایم
فرمانده نیروی دریایی با تاکید بر اینکه امروز امنیت دریایی به طور کامل وجود دارد، گفت: روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده ایم که ناوشکن تمام ایرانی دنا نمو آن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همایش «اقتصاد و قدرت دریامحور» عصر سه شنبه 25 اردیبهشت 1403 با حضور امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد.

در ابتدای برنامه امیر دریادار شهرام ایرانی با تبریک دهه کرامت، اظهار داشت: نقش ما در حوزه اقتصاد دریامحور از زمان دفاع مقدس آغاز شده و امروز هم در پهنه های اقیانوسی جهان ادامه دارد. عملیات مروارید در سال های دفاع مقدس در شمال خلیج فارس رخ داد که به دنبال آن توان نظامی و شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی قطع شد اما به دنبال آن شاهرگ اقتصادی ما  تابه امروز فعال بوده است. 

وی افزود: عمده فعالیت های ما در زمان دفاع مقدس در بندر امام انجام می‌شد و در این محدوده اسکورت ها صورت می‌گرفت، در سال 86 حفاظت و حراست از محدوده خلیج فارس به دلایلی همچون آغاز دزدی دریایی و تروریسم دریایی به نداجا واگذار شده است. از سال 86 دزدان دریایی سلاح به دست گرفتند و تنها ده دلار در ماه آن هم برای ورود به کشتی به آن ها داده می‌شد.

دریادار ایرانی ادامه داد: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی منافع دریا برای همه است و باید نیروهای مسلح کشور با اقتدار از منافع دریایی بهره مند شود. 

وی با اشاره به ماموریت ناوگروه 86 تصریح کرد: بعد از جلسه با رهبر انقلاب اسلامی، جلسات مختلف برای انجام این ماموریت برگزار کردیم و در سالی که اوج توطئه های دشمن در کشور بود ما اقدامات عملی این عملیات را آغاز کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با بیان اینکه با انجام اقدامات علمی توسط نخبگان کشورمان مسیرهای حرکت را مشخص کنیم، افزود: امروز با توجه به اقدامات علمی که توسط نخبگان بومی صورت گرفته می‌توانیم بگوییم که چطور می‌توان از هر اقیانوس عبور کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه دو نوع دریانوردی وجود دارد، گفت: یکی از انواع دریانوردی ها تکیه به ساحل بوده و دیگری ساحلی وجود ندارد که در ماموریت ناو گروه 86 ما از اقیانوس آرام که ساحل ندارد با ناوشکن دنا عبور کردیم. 

امیر ایرانی با اشاره به انواع نبوغ در ماموریت ناوگروه 86 گفت: نبوغ آماد و پشتیبانی، نبوغ مدیریتی و نظامی ما در این ماموریت ایجاد شد که امروز می‌توانیم بگویم ما در تمامی حوزه ها به نبوغ کامل در ناوگروه 86 دست یافتیم. 

وی با بیان اقدامات حوزه بهداشت و درمان، گفت: ما از تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی در ناوگروه در اختیار داشتیم بگونه ای  که تیم درمانی ما در این ماموریت، 3 مورد عمل جراحی را انجام دادند و نیز یک نوع احیا را هم صورت دادند. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: در حین ماموریت و در بندر جاکارتا با وجود تبلیغات سوء و منفی از ایران اما یک استقبال رسمی توسط آنها صورت گرفت، همچنین ما تا جاکارتا بارها و بارها دریانوردی کرده بودیم اما بعد از آن و ورود به اقیانوس آرام را برای نخستین بار در برنامه داشته ایم. 

امیر ایرانی تصریح کرد: در حین ماموریت ما متوجه غرق یک ناوشکن ساخته شده به دست آمریکایی ها شده بودیم اما دریادلان ایران به سلامت با ناوشکن تمام ایرانی دنا از این اقیانوس عبور کردند. 

وی با تاکید بر اینکه امروز امنیت دریایی به طور کامل وجود دارد، گفت: در میانه اقیانوس آرام تمامی اقتدارات سیاسی، حقوقی، نطامی، مدیریتی، علمی و... ما صورت گرفت. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: ما در این عملیات بزرگ هیچ بهانه ای به دست هیچ کشوری ندادیم، در حوزه فرهنگی هم با وجود حضور نیروهای ما در کشورهای مختلف از جمله برزیل و... اما این دریادلان ایرانی تمامی موازین اسلامی را در این کشورها در نظر داشتند که بسیار موجب تعجب و حیرت آنها شده بود. 

امیر ایرانی افزود: حوزه وحدت هم در کشور آفریقای جنوبی رخ داد به گونه ای که ما در برنامه محفل انس با قرآن اهل تسنن این کشور شرکت کردیم که این هم خود جای توجه دارد. 

وی با بیان اینکه در ماموریت ناوگروه 86 در تمامی حوزه ها از جمله بهداشت و درمان، امداد و پشتیبانی، آموزش، صنعتی و... اقتدار ما اثبات شد، بیان کرد: در این عملیات ما در حوزه ارتباطات یک ثانیه قطعی هم نداشتیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، وجه بین الملل جمهوری اسلامی در دنیا قوت گرفت. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوشکن دنا بعد از بازگشت از ماموریت ناوگروه 86، در ماموریت کمربند دریایی نیز شرکت کرد اما باید بدانید که باوجود ناوشکن های سنگین اما ناوشکن دنا در ابتدا عبور کرد و سپس دیگر ناوشکن ها، که این هم خود نشانه اقتدار و عزت ایران اسلامی است.

امیر ایرانی گفت: روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده ایم که ناوشکن تمام ایرانی دنا نمو آن است. زمانی که دریا به حرکت درآید و ما به این مهم توجه داشته باشیم می‌توانیم در تمامی حوزه ها موفق شویم لذا ما فاصله بسیاری با آنچه که باید داشته باشیم داریم که باید این فاصله با توجه به فرمان مقام معظم رهبری کاهش یابد. 

گفتنی است؛ در پایان این مراسم از کتاب آموزه های استراتژیک ماموریت ناوگروه 86 نداجا رونمایی شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه