اخبار داغ

نشست خبری فدراسیون وزنه برداری؛

نصیرشلال: اقدام کارشناسان کمیته دل‌سوزانه نیست/ جوادی: حقوق کمیته المپیک را پس دادیم!

نصیرشلال: اقدام کارشناسان کمیته دل‌سوزانه نیست/ جوادی: حقوق کمیته المپیک را پس دادیم!
نشست خبری فدراسیون وزنه برداری با حضور سرمربی و قهرمانان این رشته برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی دانا؛ نشست خبری فدراسیون وزنه برداری با حضور نواب نصیرشلال سرمربی تیم ملی و قهرمانان وزنه برداری برگزار شد و نفرات حاضر درباره آخرین وضعیت وزنه برداری برای المپیک صحبت کردند.

جوادی: حقوق کمیته المپیک را پس دادیم

میرمصطفی جوادی، ملی‌پوش المپیکی و قهرمان وزنه‌برداری جهان درباره آخرین وضعیت خود در نشست خبری اظهار داشت: نمی‌شود درباره رکورد صحبت کرد چون همیشه در اوج پیک آمادگی نیستیم. ان‌شالله تا المپیک به فراتر از اوج‌مان برسیم و بهترین وزنه‌ها را بزنیم. همیشه پیش‌بینی‌هایی درباره کم بودن مدال‌ها شده اما قابل پیش‌بینی نیست اگر چه رکوردی هستیم اما ممکن است خیلی اتفاقات رخ بدهد. 

وی در ادامه بیان داشت: خبرهایی از سمت کمیته ملی المپیک طبق حقوق‌هایی که به ما داده بودند، متوجه شدیم. هر حقوقی به ما داده بودند چون متوجه شدیم روی مدال‌آوری ما حساب نکرده‌اند، پس دادیم. معلوم است چی در ذهن‌شان است؛ کمی ناراحت می‌شویم. من و علی داودی حقوق‌ها را پس دادیم؛ نفری ۱۵ میلیون که کف حقوق است.

جوادی در رابطه با این مسئله عنوان داشت: بحث رکورد نیست؛ من نمی‌گویم در المپیک چه می‌کنم اما داودی در جام جهانی نقره گرفت. من قهرمان جهان شدم ولی این مدلی با ما رفتار می‌کنند. بحث حقوق برایم نیست؛ من اگر طلای المپیک بگیرم که دیگر برایم این حقوق‌ها مهم نیست. این مشخص می‌کند چه فکری درباره ما می‌کنند.

وی در پاسخ به دانا درباره اینکه این بی‌مهری چه تاثیری رویش گذاشته، گفت: دیگر یک چیز طبیعی شده که کسی روی ما حساب باز نکند. هیچ وقت بحث بودجه‌ها عملی نشده، شرایط ورزشکاران خوب نبوده و تکراری است. واکنش جدیدی نداریم و برای ما عادی است. هرگز به رکوردها فکر نکردم ولی الان نمی‌توانیم صدِ خودمان را برای رکورد در تمرین بگذاریم. در ماه‌های آتی به‌سمت رکورد می‌رویم. هر رکوردی بیش‌تر، برای المپیک ایده‌آل‌تر. باید بیش‌تر از قبل بزنم و روی تخته المپیک شرایط خوبی داشته باشم.

قهرمان وزنه‌برداری جهان در مورد حمایت فدراسیون تصریح داشت: فدراسیون تنها ارگانی است که به نفع ما کار می‌کند. سالن تمرین ما خیلی بهتر شده، خوابگاه‌ها آماده می‌شوند و تغذیه‌ها هم خیلی خوب شده. درباره دوپینگ هم بگویم از سال ۲۰۲۱ از من پشت‌سر هم آزمایش می‌گیرند و شاید هر ماه تست بدهیم که روال عادی است.

نصیرشلال: اقدام کارشناسان کمیته دل‌سوزانه نیست

نواب نصیرشلال، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان در نشست خبری که در محل فدراسیون وزنه‌برداری برگزار شد، اظهار داشت: چند ماهی در اردوها هستیم و تقریبا تا فاصله ۳ ماهه به المپیک در شرایط نسبتا نرمالی هستیم که طبق برنامه‌ها پیش می‌رویم. قطعا وقتی پاداش یا تشویقی را درنظر می‌گیریم، اگر به‌درستی انجام ندایم نتیجه عکس دارد. اگر در کمیته ملی المپیک بسته تشویقی گذاشتند، در تقسیم‌بندی و کارشناسی‌اش باید وقت کافی داشته باشند تا ورزشکار سرخورده و از پیش باخته نشود. این شکلی به ورزشکار القا می‌کنند که شانس مدال ندارید؛ برای ما ولی مقصد مهم است و در مسیر اتفاقات سختی رخ می‌دهند.

وی در ادامه بیان داشت: گفتم بچه‌ها خیلی به این ناملایمتی‌ها اهمیت ندهند و خداراشکر خودشان پخته هستند. کاری را که شروع کردیم، اتفاقات زیادی برای‌مان افتاد. تلاش کردیم جو را عوض کنیم و میانگین سنی را پایین بیاوریم. تیم ما تقریبا جوان است و چند وزنه‌بردار جاافتاده هم داریم. یک بخش دست ماست و درونی است و تلاش می‌کنیم اما بخش بیرونی هم فشارهایی هست که باعث می‌شود مانعی بر سر راه‌مان باشد. کاری به جز مقابله برای خنثی‌سازی نداریم.

نصیرشلال در مورد پیش‌بینی‌اش از شرایط بچه‌ها تاکید داشت: بچه‌های المپیکی یک مسابقه‌ای را در شرایط خوبی برگزار کردند؛ علی هم خیلی خوب و عالی بود ولی ریکاوری‌اش باید زمان طی کند. از ماه آینده در اردوی کیش یواش یواش یه اوج‌مان برمی‌گردیم و باید مسائل فنی را کنترل کنیم تا ورزشکار در نزدیک مسابقات به اوج آمادگی برسد. تلاش می‌کنیم بچه‌ها را به وقتش به اوج برسانیم.

وی درباره شرایط بچه‌های المپیکی گفت: اگر درباره رکورد بگوییم، ما دوست داریم علی داوودی بین ۲۰۵ تا ۲۱۰ یک‌ضرب و بین ۲۶۰ و ۲۶۲ دوضرب است. تلاش می‌کنیم با پتانسیل ذهن و بدن علی، این را قبول کنیم اما این که چه اتفاقی رخ بدهدT از دست‌مان خارج است. جوادی هم قبل از جهانی عربستان آمادگی خوبی داشت و اگر بتوانیم در این ۳ ماه به ۱۷۵ یک‌ضرب و ۲۲۰ دوضرب برسیم؛ اتفاق خارج‌العاده‌ای رقم زده‌ایم.

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری اذعان داشت: نتایج بازی‌های آسیایی می‌تواند در این تصمیمات تاثیرگذار باشد اما الان اکثر آن تیم عوض شده و نفرات جوان و جدیدی با رکورهای مشخص داریم. به‌جای بازدارنده کردن سیستم تشویق، باید به تیم کمک کنیم. ۳۰ تا ۳۵ نفر سهمیه گرفته‌اند و خیلی اعداد و ارقام نیازی به موشکافی ندارند.

وی در خصوص کار سخت در فرانسه و کسانی که سنگ‌اندازی کردند، خاطرنشان ساخت: نمی‌دانم چه کسی پشت این تصمیم بوده اما یک تیم کارشناسی احتمالا بوده. اگر فقط مربی‌ها این شکلی بودند، اگر با مربی‌ها مشکل دارند ایرادی نیست ولی دل‌سوزانه نیست که با ورزشکار این رفتار را انجام بدهند. کمیته ملی المپیک رئیس، دبیر و چند کارشناس دارد که از این دایره دور نیست.

نصیرشلال در مورد تغییر نسل تصریح داشت: نسل‌مان یک دور منقرض شده و تغییر نسل دادیم. ۸ سال سن تیم ملی را پایین آورده‌ایم. 

وی راجع به انتقادات از دست رفتن سهمیه رضا دهدار گفت: هیچ سهمیه‌ای در ۱۰۲ نداشتیم. زمانی می‌گوییم سهمیه داریم که رنک یک تا ۵ باشیم. رنک ۸ و ۹ به معنی سهمیه نیست. برای رضا همه کار کردیم؛ تمرین و آمادگی جسمی و ذهنی و با توجه به این که او ۳۰ ساله است؛ شرایط جوان ۲۳ ساله را ندارد. دهدار به بهترین حالت به مسابقه رفت و با بدن خوبی یک‌ضرب زد اما در دوضرب با وزنه نرمال شروع کردیم و ۲ فرصت برای ۲۱۴ گذاشتیم. کسانی که ۲۱۳ را می‌گویند، سواد فنی ندارند. ممکن بود با ۲۱۳ هم یازدهم شویم. عقل حکم می‌کرد ۲۱۴ بزنیم که رضا از دست داد. آخرین مسابقه دهدار بود. اگر سهمیه بگیرد، می‌ماند و تمریناتش را ادامه می‌دهد.

داودی: به ما کم‌لطفی می‌کنند

علی داوودی وزنه بردار فوق سنگین تیم ملی اظهار داشت: بعد از جام جهانی تایلند وارد اردو شدیم و شرایط روزبه‌روز در حال بهتر شدن است‌. ان‌شالله تا المپیک با اوج آمادگی برسیم. خودم تعجب کردم از ارقامی که کمیته برای‌مان واریز کرد و شگفت‌زده شدم. هفته قبل به مناف هاشمی گفتم که انگار در جریان نبود و از واریز ۱۵ میلیونی تعجب کرد. شاید کارشناسان پرداخت حقوق یا تخصص نداشتند و یا مشکلی با ما داشتند. ما تمرینات را انجام می‌دهیم و توجهی به این مسائل نداریم. ان‌شالله با نتایجی که می‌گیریم، کارشناسان را راضی می‌کنیم. ان‌شالله با گزارش فدراسیون، کمیته دستور مساعد می‌دهد.

وی درباره تقابل با لاشا تالاخادزه گفت: الان از مسابقات برگشتیم و در شرایط ریکاوری طولانی هستیم. در حال تمرین هستیم تا از ۱۰ روز دیگر در فاز تمرینات سنگین بیفتیم و رکوردهای خوبی بزنیم. تالاخادزه نمی‌دانم دلیل از اوج دور بودنش چیست؛ شاید آسیب باعث افتش شده ولی داریم تمرین می‌کنیم و به شگفتی‌سازی امیدواریم.

نایب‌قهرمان المپیک توکیو تصریح داشت: ۲ سالی هست به ما کم‌لطفی می‌کنند در صورتی که ما قبلاً همه امید کاروان ایران بودیم. نمی‌دانم چرا با ما ساز مخالف می‌زنند ولی پوست‌کلفت شده‌ایم. می‌گویند شما شانسی ندارید که باعث ناامیدی ماست ولی با ۱۵ میلیون نمی‌شود برای المپیک آماده شویم؛ بعد از المپیک همه‌چیز دیگر تمام شده‌است. تلاش می‌کنیم امیدها را به وزنه‌برداری برگردانیم. همه آپشن‌ها را انجام دادیم و نمی‌دانم چرا افزایش حقوق ندادند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه