اخبار داغ

پاتک نتانیاهو به اردوغان؛ ممنوعیت واردات کالاهای ساخت ترکیه

 پاتک نتانیاهو به اردوغان؛ ممنوعیت واردات کالاهای ساخت ترکیه
پس از اقدام دولت ترکیه در اعمال محدودیت‌های تجاری با رژیم صهیونیستی در واکنش به جنایات این رژیم در نوار غزه، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل از طرح بنیامین نتانیاهو به منظور اقدام متقابل در زمینه واردات کالا از مبدا ترکیه به سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دفتر نخست‌وزیری رژیم‌صهیونیستی از طرح کابینه نتانیاهو به منظور اعمال تحریم علیه واردات کالاهای ساخت ترکیه خبر داد.
این اقدام در واکنش به تصمیم «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در ماه می به منظور اعمال محدودیت‌های تجاری علیه رژیم صهیونیستی به دلیل جنایات این رژیم در غزه صورت می‌پذیرد.

در طرح پیشنهادی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به «بتسلائل اسموتریچ»، وزیر دارایی اسرائیل ابلاغ شده است عوارض گمرکی واردات کالاها از مبدا ترکیه تا میزان 100 درصد افزایش می‌یابد. بر همین اساس انتظار می رود عوارض بسیار سنگینی بر واردات کالاهایی همچون سیمان و فولاد از مبدا ترکیه اعمال شود.

نشریه «د مارکر» رژیم صهیونیستی مدعی شد که مهم‌ترین برنده این عوارض گمرکی سنگین، کارخانه سیمان سازی «نِشِر» اسرائیل است که مالکیت آن را «لن بلاواتنیک»، میلیاردر اسرائیلی و مالک شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی عهده دار است.

این سرمایه دار صهیونیست پیش از این در اعتراض به برگزاری اجتماعات دانشجویی در دانشگاه هاروارد در حمایت از مردم غزه و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در جریان نبرد طوفان الاقصی، کمک‌های مالی خود به این دانشگاه آمریکایی را قطع کرده بود.

علاوه بر این نتانیاهو از «نیر برکت»، وزیر اقتصاد رژیم صهیونیستی نیز خواسته است تا مجوزهایی را به منظور دشوار کردن روند واردات کالاها از مبدا ترکیه برای تجار و واردکنندگان ایجاد نماید.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل هفته گذشته نیز در طرحی خواستار وضع عوارض حمایتی با هدف پشتیبانی از کالاهای ساخت سرزمین‌های اشغالی برابر کالاهای وارداتی از ترکیه شده بود.

در طرح پیشنهادی دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی قرار است ممنوعیت واردات مستقیم کالاها از مبدا ترکیه به مقصد سرزمین‌های اشغالی برای مدت سه ماه اجرایی شود.

همچنین کمیته‌ای متشکل از مدیران کل اقتصادی بخش تجارت خارجی نظرات مشورتی خود را به نیر برکت، وزیر اقتصاد کابینه نتانیاهو در مورد هرگونه تغییر در فهرست کالاهای تحریمی، گسترش یا کاهش میزان تحریم، مدت زمان و سایر امور ارائه خواهند داد.

براساس طرح فوق واردات غیرمستقیم کالاها ترکیه و یا از مبدا کشور ثالث همچون یونان همچنان امکان‌پذیر خواهد بود.

برخی از تجار واردکننده رژیم صهیونیستی در گفتگو با منابع رسانه‌ای فاش کرده اند که علی‌رغم ممنوعیت تجارت ترکیه و اسرائیل، 70 درصد از حجم واردات کالا از ترکیه همچنان به واسطه کشورهای ثالث و یا تشکیلات خودگردان فلسطین وارد سرزمین‌های اشغالی می شود.

این واردات کنندگان صهیونیست مدعی شده‌اند مقامات ترکیه با وجود آگاهی از این مسئله از پیگیری قضایی و قانونی این امر خودداری می‌کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه