اخبار داغ

تظاهرات میلیونی معترضان به افزایش سن بازنشستگی درفرانسه

news-details
در دهمین روز از اعتراضات فرانسه، صدها هزار معترض در مرکز پاریس و شهرهای دیگر فرانسه به خیابان‌ها آمدند. این تظاهرات در اعتراض به اقدام امانوئل ماکرون برای تغییر قانون بازنشستگی از طریق اختیارات ویژه خود است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی،‌ روز سه‌شنبه در پاریس، کارگران راه‌آهن دست به اعتصاب زده‌اند و در لیون و یکی از بزرگترین ایستگاه‌ها در کنار ریل‌های قطار راهپیمایی کردند.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه تغییر در قوانین بازنشستگی از جمله افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را با استفاده از اختیارات ویژه قانونی و بدون تصویب در پارلمان (مجمع ملی) تبدیل به قانون کرده است.

روز سه‌شنبه پلیس فرانسه حضور پرشماری داشته و گفت که می‌خواهد از تکرار خشونت‌های روز پنج‌شنبه جلوگیری کند.

بزرگترین کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری در فرانسه از رئیس‌جمهوری فرانسه خواسته است که تغییر قانون بازنشستگی را متوقف کند. این اتحادیه می‌گوید میلیون‌ها تن با افزایش میانگین سن بازنشستگی به ۶۴ سال مخالفند.

دولت فرانسه می‌گوید بر سر این قانون بازنشستگی با اتحادیه مذاکره نخواهد کرد؛ اما موضوعات دیگر قابل مذاکره است.

ماکرون که در هر دو کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری خود وعده انجام اصلاحات قانون بازنشستگی را داده بود، می‌گوید برای حفظ تعادل مالی کشورش نیاز به این تغییر است.

در تظاهرات پیشین، پلیس ضدشورش در مواردی به گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش متوسل شده و برخی از معترضان هم در مواردی با پرتاب سنگ با پلیس درگیر شدند و اقدام به آتش زدن اماکنی چون پاسگاه‌های پلیس کردند. در جریان اعتراضات پنج‌شنبه شهرداری بورودو در جنوب غربی فرانسه به آتش کشیده شد.

به گزارش روزنامه گاردین، اعتراضات سه‌شنبه در پاریس و نانت مسالمت‌آمیز برگزار شد و اکثر معترضان با سر دادن شعارهایی خواستار لغو تغییرات جدید شدند؛ اما در برخی از شهرهای بزرگ، مردان نقاب‌پوش یا کلاه‌پوش با پلیس درگیر شدند.

در پاریس، پلیس اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت معترضان کرد و بسیاری به حمله و غارت یک سوپرمارکت‌ متهم شده‌اند. دست‌کم تا عصر سه‌شنبه ۲۲ معترض راهی بازداشت شدند.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان در شهر نانت واقع در غرب فرانسه به سمت نیروهای امنیتی اجسامی را پرتاب می‌کردند که پاسخ نیروهای امنیتی به آنها گاز اشک‌آور بود. یک شعبه بانک به آتش کشیده شد و سطل‌های زباله در نزدیکی ساختمان دادگاه هم به آتش کشیده شدند. پلیس لیون در جنوب شرقی فرانسه از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد. در لیل، پلیس پس از تخریب ایستگاه‌های اتوبوس از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در بوردو برخی از افراد کلاهدار آتش روشن کرده و اجسامی پرتاب کردند. در تولوز، پلیس از ماشین آب‌پاش استفاده کرد.

به نظر می‌رسد میزان مشارکت در اعتراضات خیابانی در سراسر فرانسه کمی کمتر از آخرین روز اعتصابات و اعتراضات پنج‌شنبه گذشته باشد. وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که ۷۴۰ هزار تن در اعتراضات سراسر فرانسه شرکت کردند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه