اخبار داغ

بورل:

اتحادیه اروپا به تسهیل گفت‌وگوها میان باکو و ایروان متعهد است

اتحادیه اروپا به تسهیل گفت‌وگوها میان باکو و ایروان متعهد است
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد که این اتحادیه آماده است تا به تسهیل گفت‌وگوها میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در پی تشدید تنش‌های پیرامون مسئله قره‌باغ کمک کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز اعلام کرد "فعالیت‌های ضدتروریستی را در سطح محلی" در قره‌باغ با هدف احیای نظام مبتنی بر قانون اساسی آغاز کرده است. این وزارت‌خانه مدعی شده که دارایی‌های نظامی ارمنستان در منطقه را مورد هدف قرار می‌دهد.

ارمنستان عملیات آذربایجان را "تهاجم" توصیف و تاکید کرد که هیچ حضور نظامی در قره‌باغ ندارد.

بورل در بیانیه خود در این‌باره آورده است: جهت پیدایش جو مساعد برای مذاکرات صلح و عادی‌سازی روابط، خشونت‌ها باید پایان بگیرد. تعهد صادقانه همگی طرفین جهت رسیدن به نتیجه‌ مذاکره نیاز است. اتحادیه اروپا کاملا برای تسهیل این گفت‌وگوها آمادگی دارد.

بورل در ادامه عنوان کرد که اتحادیه اروپا از آذربایجان می‌خواهد تا فورا به فعالیت‌های نظامی خود در منطقه پایان دهد.

وی عنوان کرد که تشدید تنش‌های نظامی نباید دستاویزی برای خروج اجباری مردم محلی از این منطقه شود.

قره‌باغ کوهستانی در آخرین روزهای اتحاد جماهیر شوروی از باکو جدا شد. جمعیت عمدتاً ارمنی منطقه در دهه ۱۹۹۰ برای استقلال جنگی تمام عیار داشتند و روابط نزدیکی با ایروان دارند. درگیری ۲۰۲۰ دومین درگیری بزرگ بر سر قره باغ کوهستانی بود. با به دست آوردن کنترل آذربایجان بر بخش قابل توجهی از مناطقی که قبلاً از دست داده بودند، درگیری به پایان رسید.

آتش بس با میانجیگری روسیه که به خصومت ها پایان داد، راه را برای استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد مناقشه هموار کرد. باکو مدعی شده است که در حال حاضر به دنبال اجرای مفاد توافقنامه سه جانبه با ایروان و مسکو در رابطه با ماموریت حفظ صلح است و فرماندهان نیروهای روسیه مستقر در منطقه از مقاصد آن مطلع شده‌اند. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت این هشدار "دقایقی قبل از شروع عملیات نظامی" صادر شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه