اخبار داغ

تأکید کارگروه نظارتی اوپک‌پلاس بر پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت

تأکید کارگروه نظارتی اوپک‌پلاس بر پایبندی به برنامه کاهش عرضه نفت
کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس در تازه‌ترین نشست خود بر برنامه کاهش عرضه این ائتلاف تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی و در عین حال کاهش تولید داوطلبانه شماری از اعضا تأکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گزارش داد: پنجاه‌وسومین نشست کارگروه مشترک وزارتی نظارت بر توافق ائتلاف تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک (اوپک‌پلاس) در روز سوم آوریل ۲۰۲۴ (چهارشنبه، ۱۵ فروردین‌ماه) از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد.

کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس ضمن بررسی داده‌های تولید نفت خام در ماه‌های ژانویه و فوریه ۲۰۲۴ میلادی بر پایبندی کل اعضای اوپک‌پلاس به بیانیه همکاری و سازوکار جبران تخطی‌ها تأکید کرد.

این کارگروه از تعهد عراق و قزاقستان برای دستیابی به پایبندی کامل و جبران تخطی از سهمیه‌های تولید تعیین شده استقبال کرد.

کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس همچنین از تصمیم روسیه مبنی بر کاهش عرضه داوطلبانه در سه ماه دوم سال ۲۰۲۴ میلادی بر اساس تولید به جای صادرات، استقبال کرد.

کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس که در ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس ۲۰۲۴ میلادی مازاد عرضه داشتند، برنامه‌های دقیق جبران تخطی‌ها را تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۴ میلادی به دبیرخانه اوپک ارائه خواهند کرد.

این کارگروه بر ادامه نظارت بر پایبندی کشورهای عضو به برنامه کاهش عرضه که تا پایان سال ۲۰۲۴ مطابق با سی‌وپنجمین نشست وزیران نفت و انرژی اوپک و غیراوپک (ONOMM) در چهارم ژوئن ۲۰۲۳ توافق شده بود و در عین حال کاهش‌ عرضه داوطلبانه شماری از اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس که در آوریل ۲۰۲۳ و پس از آن نوامبر ۲۰۲۳ و فوریه ۲۰۲۴ اعلام شد، تأکید کرد.

این کارگروه با اشاره به ادامه ارزیابی دقیق شرایط بازارهای جهانی نفت خام به تمایل کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس برای رسیدگی به تحولات بازار و آمادگی برای اتخاذ تدابیر اضافی در هر زمان، با تکیه بر انسجام بین اوپک و غیراوپک اشاره کرد.

پنجاه‌وچهارمین نشست کارگروه وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌پلاس برای یکم ژوئن ۲۰۲۴ (۱۲ خردادماه ۱۴۰۳) برنامه‌ریزی شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه