اخبار داغ

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر اعلام کرد

ضرورت اهتمام بیشتر برای تکمیل پروژه صبای آئینی/افزایش بودجه گردشگری پایتخت از ۳ به ۱۰۰ میلیارد تومان

ضرورت اهتمام بیشتر برای تکمیل پروژه صبای آئینی/افزایش بودجه گردشگری پایتخت از ۳ به ۱۰۰ میلیارد تومان
رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توسعه گردشگری به دنبال ایجاد حال خوب برای تهرانی ها هستیم، مردم باید خدمات و تلاش های ما را در حوزه گردشگری احساس کنند و به چشم ببینند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سیداحمد علوی در نشست اعضای کارگروه گردشگری شهر تهران در ایوان ری به اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه گردشگری در شورای شهر و مدیریت شهری اشاره و اظهار کرد: بنده به دلیل دغدغه‌ای که در زمینه گردشگری، میراث فرهنگی و اوقات فراغت شهروندان تهرانی داشتم وارد کمیته گردشگری شدم و این حوزه را تاکنون با عشق و علاقه دنبال کردم؛ اما معتقدم شرایط فعلی ما فاصله زیادی با اهداف از پیش تعیین شده دارد.

وی یادآور شد: وقتی شورای ششم برسر کار آمد بودجه گردشگری شهر تهران ۳ الی ۴ میلیارد تومان بود و ما این مبلغ را در همان سال نخست فعالیت به ۲۵ میلیارد و امروز به ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه مستقیم در حوزه گردشگری افزایش دادیم و امیدواریم طرح گردشگری ارزان و خانواده محور در تابستان امسال اجرایی شود.

رئیس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: تا پیش از این سابقه نداشت که برای میراث فرهنگی و مرمت بناهای میراثی اعتبار مجزا در نظر گرفته شود؛ اما امروز یک ردیف ۴۰۰ میلیاردی دارد.

علوی به اهمیت بخشیدن به مباحث گردشگری در نشست‌ها و سیاست گذاری های شورای اسلامی شهر تهران اشاره و تاکید کرد: امروز بودجه در شورای شهر تصویب و نهایی می شود حتما نظرات و پیشنهادات در حوزه گردشگری نیز لحاظ می شود.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران به تلاش ها برای ایجاد سازمان گردشگری شهرداری تهران اشاره و خاطرنشان کرد: مصوبه تشکیل سازمان گردشگری از دهه ۹۰ مطرح بوده و با تلاش ها و پیگیری هایی که صورت دادیم اکنون مجوز تاسیس سازمان گردشگری به شورا آمده است و در هفته جاری گفت و گو در این باره را ادامه می دهیم.

وی با تأکید بر اینکه تلاش های شورای شهر در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی، نمود این تلاش‌ها را در اجرای کامل و درست آن توسط مدیریت شهری دانست و گفت: مردم باید خدمات و تلاش های ما را در حوزه گردشگری احساس کنند و به چشم ببینند.

علوی گفت: وقتی خانه موزه اتحاد بعد از سالها بازگشایی می شود و یا برای شن چاله ها تصمیم گیری می شود، مردم به وضوح این اقدامات را می بینند. بنابراین باید اتوبوس های گردشگری در کف محلات مشغول خدمات دادن به مردم و گردشگران باشند نه در پارکینگ ها.

وی از فعالان حوزه گردشگری، رسانه‌ها و NGO ها خواست در حوزه گردشگری از شورا و مدیریت شهری مطالبه گری کنند که به عنوان مثال با هزاران بودجه برای گردشگری خانوار شریف تهرانی در تابستان چه برنامه ای دارید؟ و یا مرمت «خانه وثوق الدوله» و «حمام کن» که جزو هویت شهر تهران هستند، به کجا رسید؟

عضو شورای شهر تهران به اقدامات مثبتی که توسط شورا و مدیریت شهری در روددره های شهر تهران صورت گرفته اشاره و تاکید کرد: با پیگیری هایی که صورت گرفت امروز رود دره فرحزاد، روددره کن و روددره گلابدره به مسیر گردشگری تبدیل شده است.

علوی از تصویب مسیر گردشگری برای مناطق ۲۲ گانه تهران خبر داد و گفت: به عنوان مثال برای منطقه ۱۸ مسیر گردشگری فیروزبر، برای منطقه ۲۱ مسیر گردشگری کودک و منطقه ۲۰ مسیر گردشگری زیارت را تعیین کرده‌ایم.

وی گفت: همه تلاش ما در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی برای حال خوب مردم شریف تهران است. بنابراین همه با باید به این نکته توجه داشته باشیم که مسیر سنگینی بر دوش داریم.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه برنامه‌های گردشگری و اوقات فراغت برای مردم نباید مناسبتی باشد، اظهار کرد: اتفاق خوبی در خانه موزه ها در ایام ماه مبارک رمضان افتاد؛ اما این اتفاقات باید در طول سال، جاری و ساری باشد.

علوی از مدیران شهری خواست تا در حوزه مرمت آثار میراثی و تاریخی که هویت شهر تهران است، اهتمام بیشتری داشته باشند و در همین رابطه به مرمت حمام کن اشاره کرد و گفت: متاسفانه این آثار تاریخی جزو موقوفات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و وقتی به آنها می گوییم که می خواهیم این حمام را مرمت کنیم نه به ما اجازه می دهند و نه خودشان کاری می کنند.

وی به بازدید خود از زندان هارون الرشید در منطقه ۱۵ تهران اشاره و تصریح کرد: متاسفانه این آثار تاریخی هم که قدمتی هزار ساله دارد نیز در دست سازمان اوقاف قرار دارد و امروز به محل نگهداری ابزار آلات کشاورزان تبدیل شده است که از مدیریت شهری تقاضا کرده ایم برای آزادسازی آن تلاش کند.

علوی به تلاش‌های مدیریت شهری در مرمت بازار تهران اشاره و خاطرنشان کرد: کمیته گردشگری، ایمنی و شهرسازی شورا دست به دست هم دادند تا با مشارکت مردم این مهم را اجرایی کنند و امروز وقتی به بازار تهران مراجعه می‌کنید بخش زیادی از آن یا مرمت شده یا در حال مرمت و نوسازی است.

رئیس کمیته گردشگری شورای شهر تهران گفت: مرمت و باسازی بازار تهران در وهله نخست سبب ایمنی بازار شده و سپس هویت و میراث فرهنگی ما را حفظ می‌کند و با مشارکت مردم و بازاریان نیز هزینه مرمت و بازسازی آن بسیار کاهش یافت.

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری نیازمند واردات اتوبوس گردشگری برای شهر تهران هستیم، گفت: از مدیریت شهری مطالبه کرده‌ایم که در بحث خرید اتوبوس ها، حداقل ۲۲ اتوبوس گردشگری خریداری شود.

بنابر اعلام دفتر این عضو شورای شهر تهران، علوی در پایان از نمایندگان سازمان توسعه فضاهای فرهنگی خواست تا نسبت به اتمام و تکمیل پروژه صبای آئینی اهتمام بیشتری داشته باشند و اظهار کرد: سرمایه زیادی از شهر تهران بیش از ۲۰ سال است که در پروژه صبای آئینی هزینه شده است و باید مردم تهران طعم و لذت استفاده از آن را هر چه سریع تر بچشند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه