مقررات اضطراری در کرانه باختری از سوی کنست رژیم صهیونیستی تمدید شد

news-details
کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی سه شنبه شب لایحه تمدید مقررات اضطراری در کرانه باختری را تصویب کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  این لایحه با ۳۹ رأی موافق و ۱۲ رأی مخالف تصویب شد.

قانون مقررات اضطراری که فلسطینی‌ها به آن قانون آپارتاید می گویند، تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۸ (۲۶ بهمن ۱۴۰۶) تمدید شده است.

تمدید این قانون در قرائت دوم و سوم آن زمانی رخ می دهد که این لایحه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ماه) در جلسه علنی و در قرائت نخست، با ۵۸ رأی موافق و ۱۳ رأی مخالف از میان ۱۲۰ نماینده کنست تصویب شد.

پس از تصویب این لایحه در قرائت نخست، برای قرائت دوم و سوم به کمیسیون امور خارجه و امنیت کنست ارجاع شده بود.

در رأی گیری سال گذشته که دولت نفتالی بنت و یائیر لاپید در رأس کار بودند، ۵۸ نفر از اعضای کنست به تمدید این قانون رای منفی دادند؛ درحالی که ۵۲ تن دیگر موافق تمدید این قانون بودند.

در این جلسه "مازن غنایم" و "احمد الطیبی" دو عضو کنست از فهرست یکپارچه عربی که به این قانون رأی منفی داده‌اند با "نیر اورباخ" عضو راست‌گرای کنست که موافق تمدید قانون مذکور بوده است، درگیر شدند.

در آن جلسه نتانیاهو که ریاست احزاب مخالف را برعهده داشت، با هدف زمین زدن کابینه بنت- لاپید مانع از تصویب این قانون شد و همین امر زمینه فروپاشی کابینه چپگراها را فراهم کرد.

قانون مقررات اضطراری در سال ۱۹۶۷ تصویب شد و از آن زمان کنست آن را هر ۵ سال یک بار تمدید می کند تا با حدود نیم میلیون شهرک نشین در کرانه باختری به عنوان شهروندان اسرائیل رفتار کند.

مطابق قوانین بین المللی، شهرک سازی در کرانه باختری از جمله قدس شرقی، و حضور شهرک نشینان در آن غیرقانونی است.

سازمان ملل نیز غیرقانونی بودن شهرک‌سازی‌ها را تأیید کرده و هشدار داده است که این اقدامات احتمال رسیدن به راه حل «دو دولت» (فلسطینی و اسرائیلی) را تضعیف می کند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نظرات