اخبار داغ
 1. فتح‌الله‌زاده: ۱۴۳ میلیارد پول به استقلال آورده‌ام؛ از روز اول گفتم پرداخت بدهی استراماچونی کار من نیست!
 2. آمار پلیس راهور از سفرهای نوروزی /از هر ۲ ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه استراحت کنید
 3. حال فرش ایرانی خوب نیست/هنر فرش ایرانی باید حفظ شود
 4. کاهش تصادفات منجر به فوت در روزهای اخیر/ آغاز پیک برگشت مسافران از ۱ ۱و ۱۲ فروردین
 5. لیگ برتر فوتبال| اعلام برنامه بازی‌های هفته بیست‌وهفتم تا سی‌ام/ ۳ اردیبهشت؛ تاریخ برگزاری دربی
 6. وزنه برداری؛ ستاره ها می درخشند
 7. ۳ هزار زن سرپرست خانوار تحت نظارت بانوان کارآفرین مشغول به کار شده‌اند
 8. اصلاحات قضایی نفس رژیم صهیونیستی را به شمارش انداخت/ کِشتی صهیونیست‌ها در آستانه غرق شدن است
 9. فرار ژنرال از شکست عجیب با تعویض طلایی/ رامین؛ برگ برنده ایران مقابل رقیب گم‌نام
 10. نامه قوه قضاییه برای پرونده جنجالی؛ تخلفات مالی باشگاه استقلال رسیدگی شود
 11. جلسات فتح الله زاده با اسپانسر برای پرداخت بدهی استراماچونی/ استقلالی ها در انتظار جلسه هیات مدیره همراه اول
 12. رنکینگ جهانی شمشیربازی| سقوط دوپله ای پاکدامن/ گربه سیاه چشم بادامی در یک قدمی ایران
 13. با چنگ و دندان پیانو را یاد گرفتم/ مانی رهنما و شهاب رمضان از شاگردان من هستند
 14. اعمال تحریم‌های جدید کانادا علیه ایران
 15. باید تلاش دولت و مجلس برای بهبود معیشت مردم مضاعف شود
 16. حدود ۸۵ درصد از برنامه تحول جامع فرهنگی تحقق پیدا کرده است
 17. جزئیات مجازات و بخشش غیبت سربازی براساس قانون نظام وظیفه
 18. واترپلو قهرمانی آسیا| شاهکار سیمین واترپلوئیست‌ها/ صید نقره از آب!
 19. مدیون استاد کامبیز روشن روانم/ پیانو عشق من است
 20. ۲ جام شیرین برای پایان حسرت‌ها/ ۱۴۰۱؛ سالی که رنگ آبی داشت!

وزیر فرهنگ در آیین گشایش نمایشگاه فناوری‌های محتوای فضای مجازی:

تولید محتوا در فضای مجازی مورد اهتمام وزارت فرهنگ در دوره جدید است

news-details
وزیر فرهنگ با تاکید بر نگاه فرصت محور وزارت فرهنگ در دوره جدید به فضای مجازی گفت: امروز حوزه فضای مجازی سرشار از نیروی انسانی متبحر و متخصص است که اگر بستر کنشگری آن ها فراهم شود، شاهد اتفاقات بزرگی در این عرصه خواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه یکشنبه شانزدهم بهمن ماه در آیین گشایش نمایشگاه فناوری‌های محتوای فضای مجازی که شامگاه یکشنبه شانزدهم بهمن ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد، با اشاره به اهمیت برپایی نمایشگاه رسانه های دیجیتال گفت: مساله مهم امروز در حوزه فرهنگ و هنر، توسعه شگفت انگیز فضای مجازی است؛ به گونه ای که تمامی عرصه ها را تحت تاثیر خود قرار داده و عملا به فضای حقیقی تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ با تاکید بر نگاه فرصت محور  وزارت فرهنگ در دوره جدید به فضای مجازی گفت: معمولا در برابر فناوری های تازه، در ابتدا شاهد واکنش های منفی هستیم اما با گذر زمان این نگرش ها تعدیل می شود. در خصوص فضای مجازی اما به نظر می رسد با توجه ظرفیت های جامعه امروز ایران، از همین ابتدا می توان به دیده فرصت نگریست. 

اسماعیلی با اشاره به مولفه های حضور قدرتمند جامعه ایران در فضای مجازی گفت: امروز از نیروی انسانی متبحر و متخصص در حوزه فضای مجازی بهره مندیم که اگر بستر کنشگری آن ها فراهم شود، شاهد اتفاقات بزرگی خواهیم بود. از سوی دیگر فرهنگ غنی و دیرینه ایرانی اسلامی ظرفیت عظیمی برای   برای تولید محتوا به شمار می‌رود.

وی با بیان این که فضای مجازی فناوری نوظهور به حساب می آید، گفت: برخلاف برخی حوزه های علم و دانش که از قدمت فراوانی برخوردارند، فضای مجازی جدید است و در این حوزه در مرز دانش قرار داریم؛ بنابراین می توانیم بدون واهمه و انفعال، صحنه بازی را به نفع خود تغییر دهیم.

اسماعیلی با تاکید بر رویکرد توسعه ای وزارت فرهنگ به همه بخش های فضای مجازی گفت: تجربه نشان می دهد کشور ما در زمینه فناوری های نوین به استعداد و بلوغ رسیده و هر جا بستر فراهم شده، شرکت های دانش بنیان فعالانه وارد میدان شده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، «تنظیم گری»، «تولید محتوا»و «توسعه سواد رسانه ای» را از وظایف حاکمیت در عرصه فضای مجازی دانست و گفت: تنظیم گری به معنای تسهیل و نظارت در حوزه فضای مجازی هنوز تکمیل نشده است و حاکمیت باید با تعیین ضوابط شفاف، مانع سردرگمی کنشگران این عرصه شود.

وزیر فرهنگ با اشاره لزوم ورود جدی به حوزه تولید محتوای فضای مجازی گفت: تولید محتوا در کشور علیرغم ظرفیت های موجود، همچنان ضعیف است و به طور مثال در حوزه کودک و نوجوان باید با طراحی شخصیت های جذاب که در محصولات فرهنگی هنری نمود پیدا می کنند، تولید محتوا را تقویت کنیم.

وی بازی های رایانه را دیگر ظرفیت مهم تولید محتوای فضای مجازی دانست و گفت: علاقه مخاطبان کودک و نوجوان به بازی های خارجی باید به طور ویژه مورد بررسی و توجه قرار گیرد. از سوی دیگر بازی های هدفمند در حال فراگیر شدن است که می توان با ورود این بازی ها با حوزه های سلامت، اقتصاد، ورزش و ... از ظرفیت های فراوان آن بهره مند شد.

اسماعیلی تصریح کرد: تقویت حوزه تولید محتوای فضای مجازی مورد اهتمام دولت مردمی است و در این خصوص از پشتیبانی  رئیس جمهور محترم  بهره مند هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری این که در سال های اخیر بخش مهمی از مخاطبان از رسانه های سنتی به فضای جدید روی آورده اند، گفت: باید با گسترش سواد رسانه ای، حق مخاطبان در بهره مندی از آگاهی عمومی نسبت به فضای مجازی را ادا کنیم.

وزیر فرهنگ در پایان با بیان این که نمایشگاه رسانه های دیجیتال باید محلی برای گفتگوی کنشگران و مسئولان این حوزه برای آگاهی از دغدغه های مشترک باشد، ابراز امیدواری کرد؛ وزارت فرهنگ بتواند وظیفه مهم تسهیل گری برای رشد فزاینده تولید محتوا در فضای مجازی را به سرانجام برساند.

گفتنی است، نمایشگاه فناوری‌های محتوای فضای مجازی به نوعی تلفیقی از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای است که در سالن شبستان مصلی تهران برپا شده است.  این نمایشگاه با بیش از ۲۹۰ غرفه فعال و تولیدکننده در بخش رسانه‌های دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای از امروز آغاز به کار کرده و تا ۱۹ بهمن‌ ماه ۱۴۰۱ همه‌ روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ میزبان مخاطبان از این رویداد فرهنگی خواهد بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه