اخبار داغ
 1. گفت‌وگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و سوریه
 2. فوتبال ساحلی قهرمانی آسیا| قهرمانی تیم ملی ایران با گل‌باران چشم‌بادامی‌ها!
 3. انیمیشن های پرفروش سینمای ایران/ سایه پر مهر شعر و ادب
 4. فوتبال؛ ستاره های سربی
 5. کمک ۱۵ میلیارد ریالی رهبر انقلاب به جشن گلریزان ستاد دیه
 6. امروز وظیفه ماست که مردم را پای‌کار علم و فناوری بیاوریم
 7. انسان در زندگی خود نباید تسلیم محدودیت‌ها شود
 8. هیچ کدام از راه‌های کشور مسدود نیست/ترافیک سنگین در محورهای شمالی
 9. جزئیات و شرایط جذب سرباز معلم براساس سازمان نظام وظیفه
 10. فیلم‌های سینمایی که امروز از تلویزیون پخش می‌شود
 11. جام ملت‌های فوتبال ساحلی آسیا| پرواز ساحلی بازان به فینال با کشتن گربه سیاه
 12. وضعیت شاخص بورس در اولین روز کاری سال ۱۴۰۲/ عیدی بورس به سهامداران
 13. کشتی؛ پرچم بالاست
 14. اصول تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان/ چه غذاهایی برای سحر و افطار باید خورد؟
 15. اولویت مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۲ برنامه هفتم توسعه است
 16. سند تحول سازمان صداوسیما در سال ۱۴۰۲ به شکل موثرتر و کارآمدتر دنبال خواهد شد
 17. بررسی بازار مسکن در ۱۴۰۱/ چشم‌انداز روند بازار در سال جاری
 18. حمله به پایگاه‌های آمریکا در سوریه با پهپاد و راکت انجام گرفت
 19. بی‌نصیب از لمس جام؛ عقب‌گرد پرسپولیس در سال حسرت!
 20. عشق به موسیقی مرا زنده نگه داشته/ همیشه از دبیرستان فراری بودم

دانا گزارش می دهد؛

ماجرای حمله به سفارت آذربایجان در تهران و تخلیه شبانه سفارت

news-details
براساس شواهد اتفاقی که در سفارت جمهوری آذربایجان افتاده انگیزه سیاسی نداشته و استفاده از عباراتی چون تروریستی یا برنامه ریزی شده بودن این حادثه غیرقابل قبول است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان صبح جمعه هفتم بهمن از حمله مسلحانه به سفارت این کشور در تهران خبر داد که در پی آن یک دیپلمات این کشور کشته و دو دیپلمات دیگر هم مجروح شدند. این وزارتخانه همچنین اقدام به احضار سید عباس موسوی سفیر ایران در باکو کرد.

به نوشته رویترز، باکو در دیدار با سفیر ایران اعلام کرد کارکنانش را از تهران خارج می‌کند اما جزئیات بیشتری از جمله در این خصوص که آیا این سفارتخانه به فعالیت خود ادامه خواهد داد یا نه، ارائه نکرد. 

همچنین ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده و گفته شده که مقامات وزارت‌ خارجه آذربایجان بعد از حمله به این سفارت اقدام به تخلیه کامل سفارت خود در تهران می‌کنند که البته هنوز صحت این ماجرا توسط مقامات رسمی تایید یا تکذیب نشده است.

رییس جمهور کشورمان بلافاصله پس از شنیدن این خبر ناگوار دستور بررسی همه‌جانبه موضوع را صادر و مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت، ملت و بازماندگان دیپلمات جانباخته اعلام و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کردند.

در پی این حادثه، ناصر کنعانی  سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ضمن محکوم کردن اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، از دستگیری ضارب خبر داد و گفت که نتیجه بررسی‌های اولیه، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است و از رسانه‌ها خواست از گمانه زنی بپرهیزند.

وی همچنین تصمیم جمهوری آذربایجان برای تعلیق فعالیت سفارت خود در تهران را تاسف‌ بار نامید.

حسین امیرعبداللهیان نیز با جیحون بایراموف همتای خود در این رابطه تلفنی گفت‌وگو کرد و ضمن محکوم کردن حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان، پیشنهاد کرد برای روشن شدن ابعاد مختلف حادثه، نهادهای امنیتی دو کشور در همکاری نزدیک با یکدیگر، موضوع را پیگیری و بررسی کنند.

وزیر امور خارجه همچنین افزود: یافته‌های همکاران ما در بخش قضایی و امنیتی تا این لحظه نشان می‌دهد حمله امروز به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران سازماندهی شده و تروریستی نبوده و اقدامی با انگیزه شخصی بوده است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی قرار دارد، اظهار داشت: اما برای انتقال پیکر دیپلماتی که فوت شد و همچنین بازگرداندن آرامش روانی به محیط کارکنان سفارت در تهران از طریق همکارانمان با آقای سفیر و خود من با وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در تماس هستیم و امیدواریم بهترین و مناسب‌ترین تصمیم اتخاذ شود.

به گزارش دانا؛ همه ادله و شواهد نشان می دهد اتفاقی که در سفارت جمهوری آذربایجان افتاده انگیزه سیاسی نداشته است. همچنین اعتراف فرد مهاجم از شخصی بودن انگیزه این اقدام حکایت می کند. از این رو استفاده از عباراتی نادرست چون تروریستی یا برنامه ریزی شده بودن این حادثه که از سوی برخی مقامات آذری مطرح شده غیرقابل قبول است و امیدواریم که هر چه زودتر روابط عادی شود تا شاهد فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در ایران باشیم.

البته باید گفت، در سیاست راهبردی ایران در قبال آذربایجان هیچ‌گونه تغییری ایجاد نشده است و جمهوری اسلامی ایران همواره از رابطه گرم با دولت و ملت آذربایجان استقبال کرده و اجازه نخواهد داد روابط دو کشور دستخوش آسیب شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه