اخبار داغ

معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد؛

ورود بیش از ۴۰۰ هزار زائر طی روز گذشته به مشهد مقدس

ورود بیش از ۴۰۰ هزار زائر طی روز گذشته به مشهد مقدس
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی گفت: روز گذشته ۴۷۹ هزار و ۹۴ زائر وارد مشهد مقدس شده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد ظهر دوشنبه در هشتمین نشست خبری قرارگاه مرکزی زائرین خراسان رضوی اظهار کرد: از ۱۵ اسفند پارسال تا پایان ششم فروردین ماه جاری تعداد ۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۱ نفر وارد استان شدند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی بیان کرد: طی ۲۱ روز گذشته پنج میلیون و ۳۶ هزار و ۲۰۶ نفر - شب اقامت در مشهد ثبت شده است.

وی گفت: امسال برای نخستین بار برنامه خدمات فرهنگی زایر از مبدا تا مبدا تهیه و تنظیم شد که اتفاق مبارکی است و با توجه به الگویی که در حوزه خدمات فرهنگی طراحی شد نقطه آغاز مبادی سفر هماهنگی‌هایی شد و برنامه‌های فرهنگی از همان مبدا آغاز و در استان و ورودی مشهد به پررنگ‌ترین حالت رسید.

حجت الاسلام گنابادی نژاد افزود: در این راستا در مشهد برای هر ۲۰ واحد اقامتی یک مبلغ دینی پیش بینی شد و با هدف ارائه خدمات فرهنگی، اعزام مبلغ برای واحدهای اقامتی با مشارکت لازم دستگاه‌های متولی تأمین شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در طرح تحقیقاتی که توسط آستان قدس رضوی انجام شد مشخص گشت که زایر از ۲۴ ساعت حضورش در مشهد ۲ ساعت در حرم مطهر حضور دارد که با احتساب استراحت و سایر امور حداقل ۱۰ ساعت حضور روزانه اش را در سایر مکان‌ها از جمله مکان‌های تجاری و تفریحی می‌گذراند بنا بر این ارائه خدمات فرهنگی در اولویت ارائه در این مکان‌ها قرار گرفت.

وی گفت: بین ۸۰ تا ۹۰ درصد زائران ورودی به استان و مشهد با وسیله نقلیه شخصی به استان و مشهد سفر می‌کنند بنا بر این اجرای برنامه‌های فرهنگی در جاده‌ها می‌تواند اثرگذاری داشته باشند.

خدمت گذاری بیش از ۴ هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه به زائران

در ادامه همچنین حجت الاسلام محمد احمد زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار کرد: بیش از چهار هزار نفر از خدام افتخاری بقاع متبرکه عهده دار خدمت گذاری هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: ۱۲۳ بقعه متبرکه استان در طرح‌های مختلف افتخار خدمت رسانی به زائران رضوی را دارند.

وی افزود: همزمانی نوروز و ماه مبارک رمضان موجب شد تا طرح‌های ویژه رمضان در خدمتگزاری به زائران لحاظ شود و ۱۴۰ روحانی مرد و زن به زائران خدمت دهند.

اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا بسیار مؤثر است

در ادامه محمد حسین زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست مهمترین اتفاق در ایام نوروز امسال را دغدغه مندی مسئولان نسبت به ضرورت طراحی برنامه‌های فرهنگی جامع و کامل دانست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: کیفی‌تر کردن سفر زیارتی به مشهد منوط به توجه ویژه به برنامه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی است.

وی اجرای طرح خدمات فرهنگی مبدا به مبدا را بسیار مؤثر توصیف کرد و ادامه داد: در این رابطه اقدامات خوبی در حوزه ریلی، هوایی و جاده‌ای محقق شد و همراهی خوبی را شاهد بودیم که ثمره آن را در دوره‌های بعدی زیارت مشاهده خواهیم کرد.

علی کرمی

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه