اخبار داغ

عمان:

تبادل زندانی میان ایران و آمریکا موجب ثبات منطقه می شود

تبادل زندانی میان ایران و آمریکا موجب ثبات منطقه می شود
سلطان‌نشین عمان سه‌شنبه شب ضمن استقبال از تبادل زندانی میان ایران و آمریکا، ابراز امیدواری کرد که اقدامات مثبت که موجب حفظ ثبات منطقه خواهد شد، ادامه یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری رسمی عمان، دولت مسقط همچنین از همکاری گسترده جمهوری اسلامی ایران، آمریکا ، تلاش‌های این کشور به همراه قطر در پایان یافتن روند تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن تقدیر کرده است.

عمان همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات مثبت که حافظ ثبات منطقه و تحکیم بخش اصول امنیت و صلح بین‌المللی باشد، ادامه یابد.

محمد بن عبدالرحمن وزیر امورخارجه قطر نیز روز یکشنبه (۲۷ شهریورماه) ضمن تقدیر و تشکر از متحدان این کشور و طرف های کمک‌کننده به توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانی ابراز امیدواری کرد که توافق انجام شده بتواند به «تفاهمات بیشتر» منجر شود.

بن عبدالرحمن افزود که «قطر به تلاش هایش برای مشارکت در زمینه تقویت امنیت و ثبات منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

وی گفت: امیدواریم توافق ایران و آمریکا درباره آزادسازی زندانیان، منجر به تفاهمات بیشتری شود.

«محمد بن عبدالعزیز الخلیفی» وزیر مشاور در وزارت امور خارجه قطر نیز روز یکشنبه (۲۷ شهریورماه) در آستانه اجرای توافق ایران و آمریکا اعلام کرد که تعدادی از ایرانیان زندانی در آمریکا به عنوان بخش از توافق بین دو کشور با وساطت قطر آزاد شدند.

وزیر مشاور در وزارت امور خارجه قطر همچنین اعلام کرده بود که پنج آمریکایی که در ایران زندانی بودند در راه دوحه هستند.

خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه به نقل از یک منبع آگاه قطری گزارش داد که پنج زندانی آمریکایی سوار بر یک هواپیمایی قطری خاک ایران را ترک کردند.

این منبع آگاه همچنین از انتقال دارایی های ایران به ارزش ۶ میلیارد دلار از کره جنوبی به حساب های بانکی در دوحه خبر داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز دوشنبه (۲۸ شهریورماه) درخصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا هم امروز گفت: روند اجرای توافق میان دو طرف در دو موضوع رفع انسداد مالی دارایی‌های ایران در کره جنوبی و تبادل زندانیان گام به گام و با سرعت مطلوبی پیش رفته و امیدواریم که امروز شاهد وصول دارایی‌های خود از کره جنوبی باشیم.

وی افزود: بر همین اساس است که در همین روز تبادل زندانیان هم انجام می‌شود و پنج زندانی شهروند ایرانی از زندان های آمریکا آزاد می‌شوند. البته ۲ نفر از این تعداد به ایران باز خواهند گشت و یک نفر هم به کشور ثالثی نزد خانواده‌ خود می‌رود و ۲ نفر دیگر هم اظهار تمایل کرده اند که در آمریکا همچنان حضور داشته باشند و متقابلا پنج زندانی هم به آمریکا تحویل داده خواهند شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه