اخبار داغ

تیم نرفت، رئیس اما رفت!

تکواندو فینال گرندپری| بازهم انگلیس، باز هم ویزا/ سهمیه های پاریس تکواندوکاران در اما و اگر

تکواندو فینال گرندپری| بازهم انگلیس، باز هم ویزا/ سهمیه های پاریس تکواندوکاران در اما و اگر
هنوز ویزای تکواندوکاران ایران برای حضور در مسابقات فینال گرندپری صادر نشده و همین سهمیه های پاریس را در ابهام قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رقابتهای تکواندو فینال گرندپری طی روزهای 11 و 12 آذرماه به میزبانی منچستر انگلیس و برگزار خواهد شد و تیم ملی تکواندوی ایران قرار است با ترکیب 5 تکواندوکار در فینال این مسابقات حضور پیدا کند.

ابوالفضل زندی، مهدی حاجی موسایی و مهران برخورداری به همراه ناهید کیانی و مبینا نعمت‌زاده، ۵ تکواندوکار ایران هستند که قرار است در رقابت‌های فینال گرندپری منچستر به میدان بروند. در حالی که کمتر از سه روز تا آغاز این مسابقات باقی مانده اما انگلیس هنوز ویزای ایرانی‌ها را صادر نکرده و همین وضعیت سهمیه های ایران برای رقابتهای المپیک را دچار مشکل جدی کرده.

رقابت‌های فینال گرندپری منچستر به عنوان گام پایانی برای دریافت سهمیه المپیک از طریق رنکینگ است و به ۵ نفر برتر رنکینگ در ۴ وزن المپیکی مردان و ۴ وزن المپیکی زنان سهمیه المپیک اختصاص داده خواهد شد. 

اهمیت حضور تکواندوکاران ایران در این رقابت‌ها بسیار بالاست چرا که در حال حاضر مهدی حاجی موسایی در ۵۸- و مهران برخورداری در وزن ۸۰- کیلوگرم این شانس را دارند تا با کسب مدال صاحب سهمیه المپیک شوند. در صورت عدم حضور این دو در این مسابقات، فرصت کسب سهمیه از دست خواهد رفت.

در بخش زنان اما شرایط کاملا متفاوت است و ناهید کیانی با توجه به امتیازات خوبی که طی ماه‌های گذشته کسب کرد به احتمال بسیار زیاد حتی در صورت عدم اعزام به این رقابت‌ها با توجه به فاصله امتیازی با نفر بعد از خود از کشور چین تایپه، حضورش در المپیک قطعی شده.

فدراسیون تکواندو از مدت‌ها پیش مراحل اداری دریافت روادید را با سفر به ترکیه انجام داده، هنوز ویزای تکواندوکاران ایران برای حضور در این مسابقات صادر نشده است. 

انگلیس سابقه خوبی در صدور ویزا برای تکواندوکاران ایران ندارد تا جایی که سال گذشته از صدور روادید برای تیم ایران برای رقابتهای گرندپری خودداری کرد و چند سال پیش نیز به صورت ناقص به تیم ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ویزا داد.

سهمیه در اما و اگر

فینال مسابقات گرندپری، رقابتی است که تکواندوکاران برای گرفتن سهمیه المپیک از طریق رنکینگ سیستم مجوز حضور در المپیک پاریس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارند. به 5 نفر اول رنکینگ در 4 وزنه المپیکی مردان و 4 وزن المپیکی بانوان سهمیه المپیک داده می‌شود. خوشبختانه ناهید کیانی، سهمیه حضور در المپیک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به دست آورده است، اما مهدی حاج موسایی در وزن منهای 58 کیلوگرم و مهران برخورداری در وزن منهای 80 کیلوگرم می‌توانند در منچستر سهمیه المپیک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کسب کنند. برخورداری اگر در منچستر حضور داشته باشد و مدال نقره به دست بیاورد و حاج موسایی مدال برنز را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کسب کند، این نفرات سهمیه المپیک پاریس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کسب خواهند کرد، ضمن اینکه ما مبینا نعمت زاده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داریم که او هم در بخش بانوان شانس زیادی برای کسب سهمیه المپیک دارد.

در صورت از دست دادن این مسابقات اما سهمیه ایران برای المپیک پاریس با اما و اگرهای فراوانی روبرو خواهد شد و تنها رقابتهای گرنداسلم و قاره ای برای کسب سهمیه باقی خواهد ماند. اگر اعزام به فینال گرندپری مچستر کنسل شود، فدراسیون ناچار است برای گرنداسلم چین نفرات زیادی را به مسابقات اعزام کند و با این حضور پرتعداد ایرانی در جدول و مبارزه با حریفان، فرصت برای برای حاج موسایی و برخورداری باز شود.

مسابقات قهرمانی قاره آسیا نیز یک فرصت دیگر برای کسب سهمیه المپیک است. طبق اعلام فدراسیون تکواندو رقابتهای قفهرمانی قاره آخرین معبر و فرصت برای کسب سهمیه المپیک است و طبق برنامه اعلام شده از سوی فدراسیون جهانی تکواندو، مسابقات قاره آفریقا روزهای 21 و 22 بهمن ماه در شهر داکار کشور  سنگال برگزار خواهد شد. مسابقات انتخابی اروپا نیز 19 و 20 اسفندماه به میزبانی شهر صوفیه کشور بلغارستان و رقابت‌های قاره آسیا نیز روزهای 25 و 26 اسفندماه در شهر تای‌آن کشور چین پیگیری می‌شود.

برگزاری رقابتهای قهرمانی آسیا در آخرین زمان شرایط را برای تکواندوکاران ایران بسیار پیچیده و سخت خواهد کرد. قرار بود مسابقات قهرمانی آسیا در اردن برگزار شود، اما متأسفانه این رقابت‌ها لغو شد و قرار است 24 و 25 اسفندماه در چین برگزار شود. در رقابت‌های قاره‌ای تنها نفرات اول و دوم مستقیم سهمیه حضور در المپیک پاریس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کسب می‌کنند. اما نکته اصلی اینجاست که اگر مسابقات در اسفندماه به پایان برسد و سهمیه ای کسب شود، تکلیف سهمیه‌های المپیک امسال مشخص می‌شود و تنها 6 ماه فرصت آماده‌سازی نفرات تا المپیک باقی خواهد ماند که همین کار را بسیار دشوار می کند. ضمن اینکه تمامی تکواندوکارانی که در رقابتهای گرندپری و گرنداسلم موفق به کسب سهمیه نشده اند، در رقابتهای قاره ای شرکت خواهند کرد و همین سبب می شود که رقابتها بسیار سنگین و فشرده شود.

تیم نرفته، رئیس رفت!

در حالیکه تیم ملی تکواندو هنوز موفق به اخذ ویزا برای حضور در رقابتهای فینال گرندپری در منچستر نشده، تیم ملی پاراتکواندو راحت و بدون دردسر با اخذ ویزا راهی انگلیس شده تا در رقابتهای انتخابی پارالمپیک حضور داشته باشد.

نکته جالب و عجیب سفر دوباره هادی ساعی این بار همراه با اعضای تیم ملی پاراتکواندو است تا همچنان رئیس جوان فدراسیون نفر نخست اعزام‌های تکواندو باشد. پرافتخارترین المپین ایران در حالی کمتر از دو سال است، رئیس این فدراسیون شده که پای ثابت تمام سفرهای تیم‌های ملی تکواندو بوده است. او در شرایطی مدام از مشکلات مالی در فدراسیون تکواندو گلایه می‌کند که در این مدت حدود 15 سفر خارجی با تیم‌های ملی این رشته داشته است. تکواندو نیز به‌رغم این که جزء رشته‌های مدال‌آور و موفق ایران در میادین آسیایی و جهانی است اما سیر نزولی را در پیش گرفته و با حاشیه‌های بسیاری دست به‌گریبان است. ساعی در این دو سال در اعزام های برون مرزی تکواندو تقریبا هیچ سفری را از دست نداد و حتی در بازیهای کشورهای اسلامی در قونیه فرزندش را نیز همراه خود برد! او همین چند وقت اخیر در هر دو بازیهای آسیایی  و پاراآسیایی در هانگژو حاضر بود و حالا در شرایطی که حضور تیم ملی تکواندو در این رقابتها در پرده ای از ابهام قرار دارد، به همراه تیم پاراتکواندو به انگلیس سفر کرده است!

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه