اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

نعل وارونه زدن وزیر سابق خارجه/ دولتی که میدان را به دیپلماسی تقدیم کرد!

نعل وارونه زدن وزیر سابق خارجه/ دولتی که میدان را به دیپلماسی تقدیم کرد!
در حالی وزیر امورخارجه دولت روحانی معتقد است که نباید میدان دیپلماسی را به میدان نظامی واگذار کنیم که زمانی در دوران مسئولیت او دستگاه دیپلماسی تلاش می کرد که توان نظامی کشور را ببلعد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها همزمان است با چهل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابی که به واقع کلمه نه تنها در ایران بلکه در منطقه و عرصه بین الملل توانست تغییرات شگرفی را به وجود آورده و کانون بسیاری از توجهات باشد.

ایران در طول بیش از ۴۰ سال گذشته توانست با اتکا به توان و اقتدار داخلی دستاوردهای بسیاری را در عرصه های گوناگون از دستاوردهای علمی تا نظامی و هسته ای نانو به ارمغان بیاورد.

این میان اما، یکی از اثرگذار ترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهای نظامی آن بوده است، موضوعی که به یک عامل بازدارندگی برای دشمنان ملت ایران در منطقه و غرب تبدیل شد.

مسئله تحریم ها یکی از نام آشنا ترین واژه ها برای ملت ایران است، واژه ای که دنیای غرب در طول تمام بیش از ۴۰ ساله گذشته از هیچ تلاشی برای اعمال فشار به ایران از طریق اهرم تحریم فروگذار نکرد، اما دستاورد آن برای مقاصد غرب تقریبا هیچ بود.

شدیدترین فشارهای اقتصادی بر مردم، اما موجب شد که ایران در عرصه دفاعی به کابوس غرب تبدیل شود، ابزاری که دنیای غرب و سردمداران سیاست های غربی تنها به آن آشنا بوده و با آن بر کشورهای جهان اعمال حاکمیت کردند.

با این حال اما، برخی جریان سیاسی در ایران که دل در گرو غرب داشته و تنها راه اداره کشور را لبخند ژکوند زدن با مقامات آمریکایی می دانند، نسبت به این توانمندی جمهوری اسلامی همواره نگاه بدبینانه داشته و آن را مانعی بر سر راه دیپلماسی قلمداد می کنند.

روزهایی که توان موشکی مانع مذاکرات برجامی بود

دولت حسن روحانی که همواره خود را در عرصه دیپلماسی دارای توانمندی های خارق العاده معرفی می کرد در دوران مسئولیت ۸ ساله خود به این بهانه که زبان دنیا را بلد است پای میز مذاکره با غرب نشست، اما ندانست که دنیای غرب هیچگاه قابل اعتماد نبوده و نیست.

اعتماد دولت روحانی به آمریکا و کشورهای اروپایی موجب شد که در جریان مذاکرات ۸ ساله با عنوان برجام بسیاری از مطالبات غرب درباره جمهوری اسلامی ایران محقق شود.

برجام ابزاری بود برای تسلط بر ایران تا به اصطلاح با زبان دیپلماسی گوش دولتمردان ایرانی را بگیرند. 

این اما در حالی بود که ایران همچنان برای دستیابی به توان نظامی و دفاعی از تلاشی فروگذار نمی کرد، موضوعی که با مقاومت های بسیاری از سوی کابینه روحانی مواجه شد.

در شهریور سال ۹۷ موشک های بالستیک که به همت نیروهای مسلح کشور تولید شده بود، رونمایی شد، اما این رونمایی از این توان نظامی ایران، بهانه ای شد تا دولت وقت علیه این عامل بازدارنده شانتاژ خبری کند.

روحانی در مواضع متعدد خود اعلام کرد که "روی موشک شعارهایی نوشتند تا برجام را بر هم بزنند" این در حالی بود که شعار مرگ بر اسرائیل باور و آرمان انقلاب اسلامی ایران است، نه عاملی برای بر هم زدن برجام!

موسی غصنفرآبادی نماینده مجلس در اظهارتی گفته بود در دولت آقای روحانی برای برجام تست هرگونه موشک و ماهواره ای را به تعویق می انداخت. 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت روحانی به تازگی در اظهاراتی گفته است نباید دیپلماسی را به میدان تقدیم کرد!

این اظهارات در حالی از زبان رئیس سابق دستگاه دیپلماسی کشور مطرح می شود که در دوران مسئولیت او و دولت متبوعش اگر توصیه ها و نظارت های رهبری بر مراقبت نسبت به برجام های ۲ و ۳ و... نبود، همان زمان بر سر توان نظامی و موشکی ایران معامله کرده بودند و سرنوشتی مشابه سرنوشت نیروگاه های اتمی که بتن ریزی شدن برای آنها رقم می خورد.

سرباز رهبری، یعنی حاج قاسم سلیمانی بود که روزی میدان را با دیپلماسی گره زده بود تا نشان دهد پشتوانه مذاکره با کت شلوار پوشیده های کراوات زده، همین توان نظامی و موشکی کشور است که برخی غربگراها آن را عامل بر هم زننده مذاکرات با غرب معرفی می کنند.

جمهوری اسلامی ایران، اما این روزها در حالی یک بهار دیگر از انقلاب شکوهمند خود را به جشن و پایکوبی می گذراند که با اتکا به توان نظامی دنیای غرب و برخی دست نشانده های آنها در منطقه را وادار به پرهیز از تجاوزگری کرده و در عین حال با اتکا به دیپلماسی توانسته است مسیر آشتی با کشورهای منطقه و نه صرفا دنیای غرب را یک بار دیگر هموار کند.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه

نظرات
نیما -> 1402/11/29
پاسخ

ظریف کلا جوسازی رو خوب بلده مقصر رسیانه هایی هستند که بهش بها میدن