اخبار داغ

وزیر بهداشت اعلام کرد؛

۹۹ خدمت رایگان سلامت برای مادران باردار/ کاهش چشمگیر مرگ مادران باردار در کشور

۹۹ خدمت رایگان سلامت برای مادران باردار/ کاهش چشمگیر مرگ مادران باردار در کشور
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۹۹ خدمت حوزه سلامت برای مادران باردار به صورت رایگان اجرا می‌شود، در عین حال درباره خدمات رایگان سلامت برای کودکان زیر ۷ سال در مراکز درمانی دولتی و دانشگاهی توضیح داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بهرام عین‌الهی در آیین افتتاحیه «بیست‌وهشتمین اجلاس کشورهای گروه پنج» که با موضوع سلامت زنان و خانواده صبح امروز، سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه برگزار شد، اظهار کرد: وزارت بهداشت در نظر دارد که برنامه‌ای در ارتباط با جمعیت در کشور اجرا کند.

وی با بیان اینکه ۹۹ خدمت حوزه سلامت برای مادران باردار به صورت رایگان اجرا می‌شود، گفت: این خدمات با هدف حفظ سلامت مادران و ترویج زندگی سالم و ازدواج به هنگام و فرزندآوری متعدد است و در این راستا نیز پوشش بیمه‌ای درمان ناباروری جزو خدماتی است که اجرا شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برنامه سلامت خانواده را در کشور اجرا کرده‌ایم، افزود: با توجه به اینکه سلامت خانواده از اهمیت فراوانی برخوردار است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به اجرای برنامه سلامت خانواده اقدام کرده است.

عین‌الهی با بیان اینکه ارائه خدمات سلامت رایگان محدود به زنان نمی‌شود، تصریح کرد: به تازگی، برنامه‌ای در وزارت بهداشت اجرا شده است که بر مبنای آن کودکان زیر ۷ سال خدمات سلامت را در مراکز دولتی و بیمارستان‌های دانشکاه‌های علوم‌پزشکی به صورت رایگان دریافت می‌کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیست و هشتمین اجلاس کشورهای عضو گروه ۵ با موضوع سلامت زنان و خانواده در حال برگزاری است، گفت: برگزاری این جلسه با روزهای سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تقارن دارد. بررسی‌ها بیانگر این است که مردم از جشن‌های چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی استقبال کردند.

وی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دستاوردهای بسیار زیادی به دست آورده‌ایم اما استقلال را باید مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی برشمرد. کشور ایران در دوران ستمشاهی تحت سیطره دیگران قرار داشت و آزادی از معنا تهی بود.

عین‌الهی با بیان اینکه دستاوردهای جمهوری اسلامی محدود به استقلال نمی‌شود، افزود: در تمام حوزه‌های سلامت به موفقیت رسیده‌ایم.

وزیر بهداشت درباره برگزاری جلسات گروه پنج گفت: برگزاری جلسات کشورهای عضو گروه ۵ را یک موفقیت خوب می‌دانم. کشورهای عضو جهت تحقق اهداف می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند. کشورهای عضو می‌توانند تجربیات فردی و اجرایی خود را در جهت رسیدن به اهداف و اجرای کامل آن در منطقه در اختیار یکدیگر قرار دهند. ما با همکاری یکدیگر می‌توانیم در حوزه سلامت به موفقیت‌های بسیاری نائل آییم.

وی با اشاره به اشتراک‌های کشورهای عضو گروه ۵ خاطرنشان کرد: این کشورها دارای اشتراکات فراوان اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی، اپیدمیولوژی، وجود بیماری‌های مشترک در منطقه، تردد سالانه شهروندان کشورهای عضو، مسائل اقتصادی و حتی بروز حوادث طبیعی می‌توانند عواملی باشند که راهکارهای مشترک برای عرصه‌های بهداشتی و درمانی داشته باشیم.

عین‌الهی با بیان اینکه همکاری در حوزه سلامت میان همسایگان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، افزود: اگرچه گروه ۵ تشکیل شده اما برگزاری اجلاس این گروه برای مدتی تعلیق شده بود. در دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران، برگزاری اجلاس کشورهای عضو گروه ۵ در کانون توجه قرار گرفت؛ که از آغاز تشکیل دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران تا به امروز ۸ اجلاس برگزار شده است. به طور قطع، برگزاری اجلاس کشورهای عضو گروه ۵ باعث تعمیق همکاری در حوزه سلامت می‌شود.

وی ادامه داد: کشورهای عضو گروه ۵ می‌بایست ارتقاء شاخص سلامت منطقه را در کانون توجه قرار دهند و در جهت تحقق این موضوع گام بردارند. بیست و هشتمین اجلاس کشورهای عضو گروه ۵ با موضوع سلامت زنان و خانواده در حال برگزاری است. زنان، مادران آینده هستند و خانواده نقش محوری در جامعه دارد. با توجه به اینکه خانواده نقش محوری دارد باید به موضوع سلامت خانواده اهمیت دهیم.

وزیر بهداشت گفت: اگر شرایط خانواده درست باشد جامعه نیز درست می‌شود. اگر بخواهیم یک جامعه سالم داشته باشیم باید به سلامت خانواده توجه کنیم و خانواده را محور سلامت در نظر بگیریم. مادران، نقش موثری در سلامت خانواده دارند؛ چرا که می‌توانند مسائلی مانند تغذیه خوب، تغییر سبک زندگی و سلامت روانی را در خانواده‌ها اجرا کنند.

عین‌الهی با بیان اینکه وزارت بهداشت به موضوع سلامت خانواده توجه می‌کند، گفت: به دلیل اینکه موضوع سلامت خانواده را در کانون توجه قرار داده‌ایم برنامه سلامت خانواده را در کشور ایران اجرا می‌کنیم. در نظر داریم «کنگره‌ بین‌المللی پوشش همگانی سلامت خانواده و نظام ارجاع الکترونیک» را طی روزهای پانزدهم و شانزدهم اسفند ماه برگزار کنیم.

وزیر بهداشت گفت: بررسی‌ها بیانگر این است زنان حدود ۵۰ درصد افراد یک جامعه را تشکیل می‌دهند. بنابراین با توجه به جمعیت زنان و نقش محوری آنان در خانواده باید به موضوع سلامت زنان توجه کرد. همچنین زنان می‌توانند نقش محوری در جهت اجرای جوانی جمعیت و جمعیت شاداب داشته باشند. اگر خواهان داشتن فرزند سالم هستیم باید مادر سالم داشته باشیم. در اکثر خانواده‌ها مادران بیشترین نقش را در حفظ و سلامت اعضای خانواده ایفا می‌کنند و اهمیت سلامت زنان به جوانی جمعیت و جمعیت شاداب و بحث مربوط به بارداری و مواردی که یائسگی دارند و ... اهمیت دارد و اگر می‌خواهیم فرزند سالم داشته باشیم باید مادر سالم داسته باشیم و نقش مادر در محوریت سلامت و جامعه قرار دارد. خانواده سالم به مادر نیاز دارد.

عین‌اللهی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه سلامت گفت: امید به زندگی در ابتدای انقلاب اسلامی ۵۶ سال بود، اما در حال حاضر، امید به زندگی به ۷۸.۵ سال رسیده است. میزان امید به زندگی، یکی از شاخص‌های مهم عرصه سلامت به حساب می‌آید. همچنین میزان مرگ و میر مادران در پیش از انقلاب معادل ۲۵۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده بود که این عدد به ۲۳.۷ در ۱۰۰ هزار تولد زنده رسیده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه