اخبار داغ

گزارش دانا از همایش شکوه وحدت؛

سردار سلیمانی: عشایر نمونه اقتصاد مقاومتی مردم‌سالارند/ نادری: پنجاه دستگاه به عشایر خدمات‌رسانی می‌کنند

سردار سلیمانی: عشایر نمونه اقتصاد مقاومتی مردم‌سالارند/ نادری: پنجاه دستگاه به عشایر خدمات‌رسانی می‌کنند
همایش (شکوه وحدت) امروز با حضور سران ایلات و طوایف، اقوام و عشایر کشور با سخنرانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در سالن ۵ آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۲ همایش شکوه وحدت به همت بسیج عشایری کشور و با حضور سران ایلات و طوایف و اقوام و عشایر ۲۷ استان کشور با سخنرانی سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و معاون وزیر کشاورزی در امور ایلات و عشایر در سالن ۵ آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد.

فیلم آغاز همایش با سرود ملی ایران و شکوه وحدت لباس‌های رنگارنگ عشایر و طوایف در کنار یکدیگر با شعار وحدت

سرهنگ پاسدار، احمد سعیدی مسئول سازمان بسیج عشایری کشور به‌عنوان میزبان این برنامه در ابتدای همایش امروز اظهار کرد: سران و بزرگان ایلات و طوایف جامعه عشایر امروز به‌عنوان نخبگان، معتمدین و ذی‌نفوذان این اقوام در این همایش حضور دارند.

وی ادامه داد: عشایر از قبل از انقلاب با دفاع از مرزهای کشورمان در تقابل با استعمار و بیگانگان نقش‌آفرینی کردند و این نقش‌آفرینی پس از انقلاب نیز در بسیج و با به‌کارگیری توان مردمی صدچندان شد.

وی تأکید کرد: بعد از انقلاب عشایر غیور سراسر کشور در همراهی با نظام جمهور اسلامی تا به امروز، باقدرت بسیج‌کنندگی و اعتباری که در بین ایل‌وتبار خود داشته‌اند در عرصه‌های مختلف از جمله هشت سال دفاع مقدس، اقتصاد مقاومتی و تولید، مشارکت‌های اجتماعی و سیاسی و همین‌طور تقویت وحدت اقوام و مذاهب توانسته‌اند خدمات ارزنده‌ای را داشته باشند.

وی گفت: این سازمان باهدف تجلیل و تبیین چگونگی نقش‌آفرینی سران و بزرگان عشایر در عرصه‌های مختلف و پیگیری مسائل و مشکلات جامعه عشایر این همایش را برگزار نموده است و در این همایش عشایر علاوه بر تجدید میثاق با انقلاب و نظام اسلامی و رهبر فرزانه، مشکلات خود را با مسئولان در میان خواهند گذاشت.

در آستانه فتح قله‌ها هستیم

سردار غلامرضا سلیمانی به‌عنوان سخنران اصلی این برنامه اظهار کرد: بزرگ‌ترین خیانت به عشایر کشور از سوی روباه پیر و استعمار انگلیس انجام شد.

وی گفت: انگلیسی‌ها قبایل و طوایف ایران را آن‌چنان تفکیک و تضعیف کردند که نقش عشایر در تعیین امور اصلی بین خودشان کم‌رنگ شد و انگلیس‌ها برای تضعیف ایران و غارت منابع نفتی ما یک دولت وابسته و ضعیف از بین قزاق‌ها روی کار آوردند و سلسله پهلوی را تشکیل دادند که این نقطه تاریکی در تاریخ کشور به‌حساب می‌آید و به‌نوعی پایان نقش‌آفرینی عشایر در کشور محسوب می‌شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با یادآوری اینکه رضاخان همه سفرهایی که به اقصی‌نقاط ایران ترتیب داد، برای کشتار و سرکوب مردم بود، تأکید کرد: رضاخان قلدر یک نیروی نظامی با ۱۲۵ هزار نفر تحت نظارت انگلیس‌ها برای این کار تدارک دیده بود. اما همین رضاخان با ارتش به‌ظاهر مقتدرش در شهریور ۱۳۲۰ که نیروهای متفقین به ایران حمله کردند آیا دستور مقاومت داد؟ آیا از این ارتش برای دفاع استفاده کرد؟ یا همه آن‌ها را تسلیم نمود به‌نحوی‌که پایتخت کشور زیر چکمه اشغالگران رفت؟!

سردار سلیمانی پایان این کار رضاخان را این‌گونه معرفی می‌کند که در نهایت به این فرد قلدر و دست‌نشانده دستور دادند به کشتی‌سوار شود و خودش با خفت و خواری به تبعیدگاه برود.

وی گفت: از شهریور ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵ به مدت ۵ سال در دوران محمدرضا پهلوی کشور از اختیارش خارج شده بود. در این مدت آیا یک‌بار علیه اشغالگران صحبت کرد؟ آیا یک‌بار اعتراض کرد؟ حتی وقتی بدون اطلاع او سران متفقین آمدند در تهران جلسه گذاشتند با لباس نظامی به دیدار آن‌ها رفت و سلام نظامی هم داد، اما آن‌ها جوابش را هم ندادند.

رئیس سازمان بسیج تصریح کرد: وقتی برای تضعیف کشور بیگانگان به صحنه بیایند و در درون کشور نیز سرسپردگانی مثل رضاخان و پسرش زمام امور را در دست داشته باشند، چنین خواهد شد.

سردار سلیمانی افزود: چند میلیون نفر در ایران از قحطی کشته شدند به‌خاطر اینکه متفقین آذوقه‌ها را برای نیروهای خودشان بردند؛ ولی دولت پهلوی اجازه نداد این حقایق در کتب تاریخ منعکس شده و به نسل جدید منتقل شود؛ اما امروز فصل جهاد تبیین و گفتن این حقیقت‌هاست.

وی با اشاره به اینکه امروز به برکت ایمان و جهاد و مقاومت همه ملت ایران توانسته‌ایم در همه صحنه‌ها در مواجهه با نظام سلطه به پیروزی و ظفر دست پیدا کنیم. به‌نحوی‌که مقام معظم رهبری فرمودند: «در آستانه فتح قله‌ها هستیم».

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در ادامه درباره عشایر غیرتمند کشورمان، گفت: عشایر هم در بُعد فرهنگ و هم در بُعد هنر قوی هستند و باید تلاش کنیم برای تقویت این سبک فرهنگی و هنری که عمدتاً در زندگی عشایر عزیز متبلور است و یکی از فصل‌های بیانیه گام دوم نیز هست، در کنار این فرهنگ قوی و هنر متعالی که در بین عشایر وجود دارد عنصر رسانه را نیز قرار بدهیم. باید فیلم‌ها، رمان‌ها، نوشته‌ها و مستندها در این زمینه‌ ساخته شود و با کمک بسیج در فضای مجازی به آن‌ها اعتلا بخشیده شود.

سردار سلیمانی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اقتصاد مقاومتی مردم‌سالار اشاره کرد و گفت: مولّدترین و کم‌مصرف‌ترین جامعه کشور جامعه عشایری است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین بسیج مستضعفین و وزارت امور اقتصاد و دارایی ابراز امیدواری کرد بتوانیم جنبه‌های اقتصاد مقاومتی را مطابق با هر اقلیم و هر استان با کمک جامعه عشایری تحقق بخشیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین تشکیل هیئت عالی اندیشه‌ورز عشایری را پیشنهاد داد و افزود: برای تقویت ساختار این هیئت، شوراهای تحولی منطقه‌ای شکل بگیرد که در آن‌ها مشکلات هر منطقه با همکاری خود عشایر بررسی و پیگیری شود.

سردار سلیمانی با اشاره به مشکل آب عشایر، اظهار کرد: سازمان بسیج برنامه‌های آبخیزداری و بسیج آبرسانی و تقویت قنوات و مرمّت چشمه‌ها را در دست دارد. ظرفیت‌های متعددی برای حل مشکل آب عشایری در بسیج وجود دارد. در بحث آسفالت راه روستایی، پروژه‌های راه‌سازی نیز ظرفیت‌های فراوانی هم‌اکنون در بسیج فراهم است.

وی به عشایر کشور این نوید را داد که سازمان بسیج با استفاده از همه توان و ظرفیت‌های استانی، شهرستانی، خیرین خود بر اساس نقشه راه و چشم‌انداز‌هایی که شوراهای تحول روستایی تهیه می‌کنند، منابعی را برای حل مشکلات هر منطقه اختصاص خواهد داد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین اظهار کرد: در زمینه کشت و صنعت‌ها، معادن، اقتصاد دریایی و سایر نیازها بسیج با دولت در تعامل است.

سردار سلیمانی ضمن اشاره به توافقی که با وزارت نیرو در زمینه احداث ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی انجام شده است این طرح را از جمله طرح‌های درآمدزا و کمک‌کننده به اقتصاد خانواده‌های عشایر برشمرد.

در این برنامه از یکی از خانواده شهدای عشایر که 10 شهید و 4 جانباز را تقدیم خاک وطن کرده بود تجلیل به عمل آمد.

گروه های دف نوازی عشایری نیز در این برنامه به مناسبت میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار هنر نمایی کرده و سوردهای مذهبی را اجرا کردند.

نمایندگان عشایر و طوایف در این همایش از مشکلات خود گفتند و راهکارهایی را نیز پیشنهاد کردند.

شایان نادری، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان امور عشایر ایران در پاسخ به این عزیزان اظهار کرد: دستورالعمل ۱۰ بندی پس از آخرین سفر رئیس‌جمهور برای حمایت از عشایر تهیه و تنظیم و ابلاغ شده است و با اجرای این دستورات بخش زیادی از مشکلات عشایر مرتفع خواهد شد.

وی با بیان اینکه نگاه رئیس‌جمهور به عشایر نگاه کاملاً حمایتی است، گفت: خشکسالی مشکلات زیادی را برای عشایر ایجاد کرده که برطرف‌کردن این مشکلات هماهنگی‌های درون‌استانی را می‌طلبد و از طریق شوراهای عشایر استانی می‌توان بخش زیادی از مشکلات عشایر را برطرف کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران وی با اشاره به تسهیل در تأمین وثیقه برای اخذ تسهیلات بانکی برای دامپروری عشایر، افزود: مسئولان زمینه بهبود خدمات‌رسانی به عشایر را با تدوین طرح‌های مطالعاتی با پشتوانه عملیاتی فراهم خواهند کرد.

پنجاه دستگاه وظیفه دارند به عشایر خدمات‌رسانی کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: بر اساس قانون، بیش از ۵۰ دستگاه وظیفه دارند به عشایر خدمات رسانی کنند و باید پای کار بیایند چراکه کوتاهی در این امر در برخی موارد باعث کندی خدمات رسانی به عشایر شده است.

وی با تأکید بر بهره‌مندشدن عشایر از پنل‌های خورشیدی، اظهار کرد: سرعت بهره‌مندی عشایر از پنل‌های خورشیدی کند است و متأسفانه سال گذشته یک عدد پنل خورشیدی نیز در میان عشایر استان توزیع نشد درحالی‌که اعتبارات ویژه‌ای به وزارت نیرو برای تأمین پنل‌های خورشیدی عشایر در نظر گرفته شده که سازمان برنامه‌وبودجه باید این اعتبارات را تخصیص دهد.

نادری در خصوص سکونتگاه‌ها و راه‌های عشایری نیز گفت: تفاهم‌نامه‌ای در خصوص سکونتگاه‌های عشایری با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور منعقد می‌شود و برای برطرف‌کردن دغدغه عشایر در زمینه جاده و راه نیز طرح‌های ویژه‌ای با پشتوانه مطالعاتی اجرا می‌گردد ضمن اینکه به هماهنگی‌های درون‌استانی نیز نیاز داریم.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه