اخبار داغ

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به دانا:

افزایش مداخله کشورهای بیگانه باعث گسترش مرزهای توسعه جنگ در منطقه خواهد شد

افزایش مداخله کشورهای بیگانه باعث گسترش مرزهای توسعه جنگ در منطقه خواهد شد
سخنگوی وزارت دفاع گفت: هر چه مداخله کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای در تحولات و درگیری‌های منطقه‌ای افزایش یابد، مرزهای توسعه جنگ نیز گسترش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سردار رضا طلایی نیک سخنگوی وزارت دفاع صبح امروز  (سه شنبه ۱ اسفند ۱۴۰۲) در نشست خبری خود که با حضور اصحاب رسانه آغاز شد، اشاره به حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: حضور مردم در ۲۲ بهمن اقتدارآفرین بود و حضور گسترده مردم دارای پیام‌های بسیاری بود و ماهیت مردمی بودن انقلاب اسلامی را نشان داد ثابت کرد که اتکا به مردم یک اصل بنیادی در انقلاب اسلامی ایران است. این راهپیمایی باشکوه در حالی بود که شاهد تبلیغات گسترده رسانه‌های بیگانه بودین و ملت ما نشان داد در خنثی کردن تهدیدات همواره نقش خود را نشان دادند و اعلام کردند که آماده شرکت در انتخابات پیش رو هستند.

وی افزود: در ۴۵ سال گذشته و برگزاری حدود ۴۰ انتخابات نشان دادیم که انتخابات تضمین‌کننده اقتدار ملی است و چینش همه ارکان نظام با آرای مستقیم و غیرمستقیم مردم رخ می‌دهد. چون مردم منبع قدرت بازدارندگی و پشتوانه ملی و دفاعی در کنار سایر مولفه‌های این بخش شمرده می‌شوند.

طلایی‌نیک تصریح کرد: نیروهای مسلح در حمایت و پشتیبانی از تامین امنیت انتخابات هم نقش موثر خود را خواهند داشت و زمینه‌های برگزاری یک انتخابات پرشور هم در این روزها دیده می‌شود.

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در سال جاری، اظهار کرد: در ۱۱ ماه گذشته دستاوردهای ارزشمندی داشتیم؛ تاکنون در ۱۱ ماه اخیر ۸۳ درصد طرح‌های تحقیقاتی و فناوری ما به مرحله خاتمه رسیده است. از این موارد آن‌هایی که به نمونه محصول دست یافته‌اند، ۴۱ درصد را تشکیل می‌دهند و به فرایند تولید محصول نهایی برای بکارگیری در نیروهای مسلح و صادرات اقلام دفاعی رسیده‌اند.

طلایی نیک ادامه داد: بیش از 64 درصد از طرح‌های تحقیقاتی و فناوری را با مشارکت 1200 شرکت دانش بنیان انجام می‌دهیم. انشاالله در سال آینده و همینطور به صورت ماهانه شاهد خواهید بود دستاوردهای فناورانه دفاعی بخصوص‌در حوزه‌های نوظهور خواهیم داشت و این محصول اتکا به دانش و نخبگان ایرانی است.

وی گفت: یکی از حوزه‌هایی که در عرصه داخلی در وزارت دفاع دنبال می‌شود این است که سرریز دانش دفاعی را در اختیار بخشهای غیرنظامی می‌گذاریم و اخیرا هم مرکز مشارکتهای ملی-دفاعی برای همین منظور افتتاح شد.

طلایی نیک با اشاره به اقدامات دو منظوره وزارت دفاع گفت: در جریان حمایت از بخش خصوصی تولید بیش از 2000 محصول با کمک وزارت دفاع و بهره برداری از دانش دفاعی صورت می‌گیرد و این کار با انتقال دانش به بخش غیرنظامی صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: هفته گذشته اولین موافقت اصولی برای ایجاد پارک علم و فناوری دفاعی را از وزارت علوم دریافت کردیم. اولین مرحله از پارک علم و فناوری دفاعی که با تولید محصولات دو منظوره طراحی شده است، در شیراز با محوریت صنایع الکترونیک و تهران با محوریت میکرو الکترونیک سال آینده به بهره بردای خواهد رسید.

وی عنوان کرد: همچنین ایجاد چند قطب فناوری دو منظوره را در دستور کار داریم که سال آینده قطب فناوری هوایی در شاهین شهر اصفهان راه اندازی می‌شود. مشابه این اقدام را در استان فارس با محوریت صنعت الکترونیک داریم. در استان مازندران هم با محوریت شهرستان آمل راه اندازی صنعت دیزل سنگین با همکاری بخش خصوصی را در برنامه داریم. البته برای صنعت دریاپایه هم برنامه ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم تا به کمک بخش خصوصی و مردم برویم.

طلایی نیک تاکید کرد: صادرات دفاعی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد رشد داشته است. در این حوزه علاوه بر کمیت افزایش کیفیت هم مد نظر است که این موضوع را حوزه استاندارد دفاعی وزارت دفاع بر عهده دارد.

سخنگوی وزارت دفاع  گفت: در حوزه شناوری با محصولات متنوع طرح‌های صنعتی را دنبال می‌کنیم و شناورهایی بین هزار تا ده هزار تن را در برنامه داریم و این موضوع طبق برنامه خودش در حال انجام است.

وی افزود: ساختار دفاع دریایی ارتش و سپاه به گونه‌ای تعیین شده که نوع ماموریت و منطقه استحفاظی که هر کدام قرار دارد متفاوت است لذا شناورهای متناسب با ماموریت آنها در حال ساخت و طراحی است. امسال هم دیگر الحاق جدید نخواهیم داشت.

طلایی نیک درباره تحویل دهی تانک کرار به نیروهای زمینی ارتش و سپاه عنوان کرد: تانک کرار متناسب با نیاز نیروهای مسلح و برآورد سالانه آنها تولید و تحویل می‌شود و محدودیتی برای تولید و تامین این تانک نداریم.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: در‌ حوزه پهپادی محصولات متنوعی را در دست ساخت و طراحی داریم و بنابر ملاحظاتی زمانبدی رونمایی تغییر می‌کند و در ترکیب سامانه‌های موشکی و پدافندی با پهپادی دستاوردهای خوبی داشته‌ایم که برای اعلام آنها محدودیت داریم.

طلایی نیک درباره برخی ادعاها در مورد ایرانی بودن تسلیحات یمنی گفت: توانمندی ملت و نیروهای مسلح یمن، بومی و داخلی است و در عمده کشورهای منطقه که جبهه مقاومت فعال است به توانمندی بالای فناورانه رسیده‌اند اما این توانمندی‌های یمنی‌ها کاملا یمنی است و در واقع برای گرفتن غرامت است که برخی کشورهای غربی مطالبی در مورد ایرانی بودن این تسلیحات مطرح می‌کنند تا دستاوردهای یمن در حوزه جلوگیری از رسیدن کاروانهای تدارکی به اسراییل را کوچک‌نمایی کنند. لذا اگر می‌خواهند موضوع یمن و خطوط کشتیرانی حل شود باید به آتش بس دائمی در غزه کمک کنند.

سخنگوی وزارت دفاع درباره صادرات پهپاد به سودان اظهار داشت: در مورد صادرات اقلام دفاعی با رعایت همه مقررات بین المللی این کار را انجام می‌دهیم و یکی از ملاحظاتی که کشورهای صادراتی هدف دارند این است که اطلاعات اقلام صادراتی با ملاحظات حفاظتی روبر شود و ما هم ملاحظات کشورها را رعایت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه بودجه دفاعی در دو‌ بخش حقوق و‌ مزایای کارکنان و تقویت بنیه دفاعی تدوین می‌شود، گفت: در برنامه هفتم 5 درصد بودجه عمومی متعلق به تقویت بنیه دفاعی است که هر سال در جداول بودجه درج می‌شود. البته ما از درآمدهای صادراتی بخشی را برای کمک‌ به تقویت بنیه دفاعی و کمک به نوسازی صنایع و طرح‌های راهبردی و تحقیقاتی استفاده می‌کنیم.

طلایی نیک اظهار داشت: بالگرد ملی در دست طراحی است و اگر این بالگرد به سرانجام برسد نیازهای نظامی و غیرنظامی را پوشش می‌دهد و ما برای ساخت بالگردهای غیرنظامی آماده پذیرش سفارش هستیم.

سخنگوی وزارت دفاع خاطرنشان کرد: پاکسازی سطحی مناطق مرزی از مین تا عمق 30 سانتی‌متر به طور‌ کامل‌ انجام شده اما برخی‌ مین‌ها و گلوله‌ها به عمق زمین فرو رفته که در‌حال پاکسازی عمقی میادین‌ مین‌ هستیم. در این‌ زمینه بزرگترین‌ مشکل ما کمبود بودجه است لذا اگر منابع کافی در اختیار قرار گیرد‌ ظرف یکی دو سال آینده پاکسازی میادین مین به صورت کامل انجام می‌شود.

طلایی‌نیک درخصوص برخی اخبار درمورد ناموفق بودن شلیک موشک در برخی رزمایش‌ها گفت: در بومی‌سازی تجهیزات دفاعی پیشرفت خوبی داشتیم و در حال حاضر هزار طرح بومی‌ سازی در وزارت دفاع را دنبال می‌کنیم. این امر به صیانت از مجموعه‌های وزارت دفاع، افزایش میزان تاب آوری در‌ قبال تحریم‌ها می‌انجامد و کاهش ارز بری از پیامدهای این موضوع است.

وی افزود: ما یک رزمایش تست سامانه‌ای داریم که سامانه‌ها آزمایش می‌شود و قبل از تولید صنعتی،  محصول آزمایش شده و بعد وارد چرخه تولید می‌شود. برخی از رزمایش‌ها عملیاتی است و در آنها تسلیحات تولید شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن رزمایش‌ها هیچ سانحه‌ای که موجب نارسایی شود نداشته‌ایم و محصولاتی که تاییدیه خود را از یگان عملیاتی گرفته باشد در  این رزمایش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه سخنان خود در نشست خبری تاکید کرد: تمایلی به ورود وزارت دفاع در عرصه خودروسازی نداریم اما می‌توانیم در مواردی که خودروسازان داخلی با تنگنا مواجه هستند به آنها کمک و‌ حاضریم‌ در این عرصه سهم خودمان را ایفا کنیم.

طلایی‌نیک همچنین اظهار داشت: برد موشکها متناسب با تهدیدات احتمالی است که رده‌های مسئول در نظام این امر را تشخیص می‌دهند و تاکنون برد دو‌ هزار کیلومتری برای ما تعریف شده اما توانایی فنی برای افزایش برد وجود دارد.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه‌دانا درباره اقدام اتحادیه اروپا برای عملیات دریایی و تأثیر آن بر بحران منطقه، اظهار کرد: هر چه مداخله کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای در تحولات و درگیری‌های منطقه‌ای افزایش یابد، مرزهای توسعه جنگ نیز گسترش خواهد یافت.

وی افزود: منطقه‌ی ما در شرایطی قرار دارد که می‌تواند این جنگ، جنگ توسعه‌ یافته‌ای شود، در آن زمان قدرت‌های فرامنطقه‌ای که بخواهند مداخله‌ای در جنگ‌های منطقه‌ای به طور مستقیم و جدی داشته باشند، در باتلاق بزرگی گرفتار و با ناکامی‌ها و شکست‌ها مواجه خواهند شد و قطعاً جبهه ضدصهیونیستی و ضداستکباری در منطقه تشدید و توسعه پیدا خواهد کرد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه