اخبار داغ

کارشناس سازمان غذا و دارو عنوان کرد؛

ابهام در اثربخشی مکمل‌های گیاهی کاهش وزن

ابهام در اثربخشی مکمل‌های گیاهی کاهش وزن
کارشناس فرآورده­ های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: داروهایی که با شعار لاغری در کمترین زمان تبلیغ می شود، ممکن است منجر به مرگ شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ الناز ذوقی کارشناس فرآورده­ های سلامت سازمان غذا و دارو، درباره مکمل های گیاهی اظهار داشت: مکمل‌های گیاهی بسیاری برای کمک به کاهش وزن در داروخانه‌ها وجود دارند که عرضه آنها بدون نیاز به نسخه است ولی به دلیل وجود شواهد کم در خصوص اثربخشی آنها، در حال حاضر توسط دستورالعمل‌های معتبر موجود در زمینه درمان چاقی، مصرف روتین آنها توصیه نمی‌شود.

این متخصص داروسازی بالینی ادامه داد: ترکیباتی که توسط افراد غیر متخصص و عطاری‌های غیر مجاز برای کاهش وزن پیشنهاد می‌شوند ممکن است دارای آلکالوئیدهای افدرا باشند.

وی در خصوص داروهای بدون مجوز سازمان غذا و دارو که در شبکه‌های غیرمجاز با عناوینی همچون لاغری در کمترین زمان ممکن تبلیغ می‌شوند، افزود: اینها دارای ترکیبات شبه افدرین و آمفتامین هستند که باعث بروز طیف وسیعی از عوارض جانبی قلبی عروقی و اعصاب روان شامل افزایش شدید فشار خون، سردرد، افزایش ضربان قلب، برافروختگی، بیماری عروق مغزی، سکته قلبی، آسیب کبدی، مشکلات جدی روانی و حتی بروز جنون، تشنج، اغما و حتی مرگ می‌گردند و استفاده از آنها ممنوع است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه