اخبار داغ

حاجی‌بابایی:

روابط ایران و روسیه استراتژیک است

روابط ایران و روسیه استراتژیک است
نایب رئیس مجلس در دیدار رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای فدراسیون روسیه، گفت: روابط ایران و روسیه استراتژیک است که در آینده نیز همین روند حفظ می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «لئونید اسلوتسکی» رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای فدراسیون روسیه با «حمیدرضا حاجی بابایی» نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی در این دیدار ضمن قدردانی از همدردی مقامات روسی به خصوص رئیس جمهور روسیه در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش، اظهار داشت: همکاری‌های خوبی بین دو کشور در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی وجود دارد و روابط ایران و روسیه استراتژیک است که در آینده نیز همین روند حفظ می‌شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو کشور در منطقه و جهان تأثیرگذار هستند و به همین سبب روابط دوجانبه باید تقویت شود، بیان کرد: زمستان سال گذشته به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روسیه سفر کردم که مباحث خوبی در آن مطرح شد که نشان دهنده ظرفیت‌های خوب بین دو کشور است.

حاجی بابایی موضوع کریدور شمال به جنوب را فراتر از یک پروژه خواند و گفت: این کریدور یک پروژه نیست بلکه یک استراتژی را نشان می‌دهد و لازم است با سرعت و قدرت پیگیری شود. در سایر زمینه‌های همکاری نیز آمادگی لازم وجود دارد.

وی یکی از راه‌های مقابله با یک جانبه گرایی ایالات متحده آمریکا را تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه دانست، افزود: در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای رفع موانع در مسیر همکاری انجام شده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برخی مسائل به یک منطقه، شهر یا کشور اختصاص ندارد بلکه به حیثیت انسانی در عرصه بین‌الملل مربوط است که مسئله فلسطین و غزه از این دست موارد به حساب می‌آید. دفاع از مردم غزه یکی از اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران است.

لئونید اسلوتسکی در ابتدای این دیدار شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه را تسلیت گفت.

رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای فدراسیون روسیه با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی و حامیانش در غزه، بیان کرد: در ۲ هزار سال گذشته، بشر شاهد چنین تراژدی نبوده است که یک عده به صورت هدفمند برای کشتن کودکان بی‌گناه برنامه‌ریزی کنند.

وی افزود: حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه سبب شده تا ادعای هژمونی این کشور نابود شود زیرا آمریکا ادعای بر عهده داشتن مسئولیت نظم جهانی را مطرح می‌کرد، اما در غزه رفتاری کاملاً متضاد را نشان داد که عملکرد ایالات متحده آمریکا این ادعا را خط زد.

لئونید اسلوتسکی ضمن تاکید بر تقویت روابط ایران و روسیه، ادامه داد: بعد از تشکیل کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی، روابط پارلمانی از سر گرفته می‌شود.

وی افزود: در آینده‌ای نزدیک هشتمین نشست مشترک کمیسیون‌های روابط خارجی ایران و روسیه برگزار می‌شود که ساز و کاری موفق بوده است.

رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای فدراسیون روسیه کریدور شمال به جنوب را بزرگترین پروژه حمل و نقل قرن بیست و یکم خواند و گفت: امیدوارم با تلاش دو کشور، هرچه سریع‌تر این کریدور را راه‌اندازی کنیم.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه