اخبار داغ

تحلیل کاروان المپیک توسط معاون توسعه ورزش بانوان؛

کاظمی‌پور: زنان ایران در کسب سهمیه المپیک رشد 28 درصدی داشته‌اند/ در تیم‌های پایه توسعه چشم‌گیری داشته‌ایم

کاظمی‌پور: زنان ایران در کسب سهمیه المپیک رشد 28 درصدی داشته‌اند/ در تیم‌های پایه توسعه چشم‌گیری داشته‌ایم
معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش گفت: افزایش 28 درصدی زنان در کاروان المپیک شکل گرفته و این نشان دهنده نگاه ویژه به ورزش زنان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مریم کاظمی‌پور معاون توسعه ورزش بانوان این وزارت‌خانه با حضور در برنامه «کادر فنی» شبکه ورزش سیما، با تبریک به زنانی که موفق به کسب سهمیه المپیک پاریس شده‌اند، اظهار داشت: به زنانی که موفق شدند نتیجه زحمت 4 ساله خود را با کمک مجموعه ورزش کشور ببیند،‌ تبریک می‌گویم. پیش‌بینی سهمیه ما بیشتر از این بود و یکی از فدراسیون‌هایی که با  برنامه‌ریزی مدون توانست به حدنصاب کسب سهمیه برسد، فدراسیون تکواندو بود و با حضور مدون ورزشکاران در مسابقات رنکینگ، باعث شد پیش‌بینی‌ها شفاف‌تر شود.

او ادامه داد: در برخی رشته‌ها برنامه‌ریزی و هدفمند کار کردن نشان داد که می‌تواند ما را به اهداف‌مان در ورزش زنان برساند. یک افزایش 28 درصدی در بخش زنان در کاروان المپیکی ما شکل گرفته و این نشان دهنده نگاه ویژه به ورزش زنان است و ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد. یکی رشته‌هایی که پیش‌بینی می‌کردیم سهمیه‌های بیشتری داشته باشیم، دوومیدانی بود و امیدوارم تیم مدیریتی جدید در المپیک آینده، به این ظرفیت توجه کند تا به یک چشم‌انداز 10 ورزشکار دوومیدانی در بخش زنان برسیم.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه کارهای مربوط به استعدادیابی دوره بعدی المپیک آغاز شده، گفت: ما باید همه قوای خود را برای بدرقه کاروان صورت دهیم. ما در بخش تجهیزات و اردوهای تدارکاتی لازم، کارهای لازم صورت دادیم و امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد. کارهای المپیک بعدی در بخش استعدادیابی آغاز شده و امیدواریم این اتفاق نتایج بهتری را در المپیک بعدی رقم بزند.

او درخصوص اینکه امیدی برای کسب سهمیه دیگری در بخش زنان وجود دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام نهایی فدراسیون‌های جهانی و کمیته بین‌المللی المپیک، لیست بیشتر رشته‌ها بسته شده است. یکی از شیرین‌ترین سهمیه‌ها، کسب سهمیه مبینا فلاح با بهترین عملکرد بود و این اتفاق بسیار لذت‌بخشی بود. برخی رشته‌ها اعلامی با توجه به رنکینگ‌شان بود که فرزانه فصیحی هم از این طریق کسب سهمیه کردند. در تلاش بودیم برای حمیده اسماعیل‌نژاد هم این اتفاق رقم بخورد که متاسفانه این اتفاق رخ نداد و من از حدادی می‌خواهم که آرزوی دخترانی که برای کسب سهمیه تلاش می‌کنند را برآورده کند. حرکت رشته دوومیدانی می‌تواند دیگر رشته‌های ما را هم دچار تحول کند و امیدوارم این اتفاق رقم بخورد.

کاظمی‌پور درباره رشته قایقرانی و سهمیه‌های المپیک این رشته ورزشی گفت: فدراسیون قایقرانی جزو فدراسیون‌هایی بود که پس از المپیک توکیو، با سرمایه‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی، نگاه ویژه‌ای به بخش زنان داشت. کسب سهمیه این رشته با برنامه‌ریزی انجام شد و ترکیبی از تجربه و جوانی در بخش زنان قایقرانی صورت گرفته و امیدواریم با تلاش ورزشکاران دختران ما در قایقرانی، اتفاقات خوبی رقم بخورد. دختران ما در روسیه اردوی خوبی تشکیل دادند و امیدوارم برگزاری این اردو، کمک قابل توجهی را صورت دهد. فاطمه مجلل در در مراسم اختتامیه و ندا شهسواری در مراسم افتتاحیه پرچمداران بانوی کاروان کشورمان خواهند بود.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و بانوان در خصوص رشته تنیس روی میز زنان هم گفت: یکی از نکاتی که سعی کردیم در این 3 سال به آن بپردازیم و فدراسیون‌ها را متوجه آن کنیم، بحث تیم های سایه و پشتوانه‌سازی بود. در المپیک 2028 و در رشته تنیس روی میز، دختران ما حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. ما در بخش پایه داریم مدال‌آوری می‌کنیم و دختران نوجوان و جوان ما در رقابت‌های بین‌المللی افتخارآفرینی می‌کنند. ما اگر در دوره بعدی بازی‌های آسیایی، بتوانیم به اهداف مدنظر خود و پشتوانه‌سازی لازم برسیم، اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد و در المپیک بعدی، سهمیه‌های قابل توجهی خواهیم گرفت. امیدواریم ندا شهسواری در المپیک بعدی به عنوان مربی تجربیات خود را انتقال دهد.

او در خصوص توسعه ورزش بانوان در حوزه تربیت مربی گفت: یکی از سیاست‌های معاونت توسعه ورزش زنان، استقلال و خودکفایی ورزش زنان است با حفظ دانش فنی ورزش آقایان است. ما مربیانی داشتیم که در عین تجربه و تخصص، تجربه فنی لازم را داشته‌اند اما از دنیای مربی‌گری دور بوده‌اند. ما تلاش کردیم خود را از تجربیات آقایان محدود نکنیم و از طرفی دیگر در پی توسعه ورزش زنان در حوزه مربی‌گری بوده‌ایم.

کاظمی‌پور در خصوص کیفی‌گرایی ورزش بانوان در این دوره از رقابت‌های المپیک گفت: توقع ما از دوومیدانی، 2-1 سهمیه بیشتر بود. در تیراندازی در بخش خفیف ما نماینده نداریم. چند رشته ورزشی دیگر هم ظرفیت کسب سهمیه را داشت اما نسبت به دوره‌های قبل کیفی‌تر عمل کردیم و پیش‌بینی می‌کنیم که در عملکرد، شاهد اتفاقات خوبی توسط بانوان المپین‌مان باشیم.

کسب سهمیه برای بانوان، خودش یک مدال بزرگ فرهنگی است و زنان ایران با شاخصه‌های فرهنگی خود در المپیک حضور پیدا می‌کنند. در پارالمپیک با افزایش سهمیه در حوزه بانوان مواجه شده‌ایم و 2 دوره است که به مرحله کیفی‌گرایی رسیده‌ایم. 12 بانوی توانمند ما در بازی پارالمپیک حضور دارند.

او در خصوص اینکه شهربانو منصوریان منعی برای جذب در وزارت ورزش و جوانان دارد یا خیر؟ گفت: در قانون سرباز – قهرمان و در حوزه استخدام ورزشکاران کارهای مختلفی صورت می‌گیرد. شهربانو منصوریان منعی برای حضور در وزارت ورزش ندارد و می‌تواند از سهمیه قهرمانی خود استفاده کند. در طرح سرباز – قهرمان، مدال المپیک شرایط کاملا مشخصی دارد و در سایر مدال‌ها اصلاحاتی که صورت گرفته که من ضمن تبریک به دولت چهاردهم و آرزوی موفقیت برای دولت‌مردان، تقاضا دارم پیگیری تصویب این قانون را در حوزه برنامه‌های ورزشی خود قرار دهدند چون این قانون باعث می‌شود که تسهیل‌گری قابل توجهی برای ورزشکاران مخصوصا در بخش بانوان صورت بگیرد و امیدوارم که دولت چهاردهم با همکاری مجلس شورای اسلامی این مساله را پیگیری کند.

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان در پایان گفت: از ملت عزیز و سربلند ایران تقاضا دارم که برای فرزندان خودشان در المپیک آرزوی سلامتی کنند. در فاصله زمانی‌ای که ما ما تا المپیک داریم، ورزشکاران نیاز به آرامش و حمایت دارند. وزیر ورزش و جوانان با دیدارهایی که داشتند، در پی روحیه دادن و حمایت ورزشکاران پیش از آغاز این مسابقات بوده‌اند. ما در این مدت بالاترین میزان قهرمانی را در بخش قهرمانی داشته‌ایم و یکی از بالاترین حمایت‌های مادی و معنونی در بخش همگانی صورت گرفته است. در پایان برای کسانی که راوی صحنه‌های غرورآفرین ورزش کشور هستند آرزوی موفیت دارم و امیدوارم کاروان رسانه‌ای ایران در این دو رویداد بدرخشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه