اخبار داغ

اسماعیلی:

امنیت در برگزاری انتخابات بزرگترین سند افتخار برای جمهوری اسلامی ایران است

امنیت در برگزاری انتخابات بزرگترین سند افتخار برای جمهوری اسلامی ایران است
هشتصد و بیست و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور صبح امروز به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضا برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه شنبه (۱۹ تیر) در هشتصد و بیست و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن تسلیت به مناسبت ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، گفت: انتخاب ریاست جمهوری را که با مشارکت قابل قبولی به ویژه در مرحله دوم رخ داد و خواب دشمنان انقلاب را آشفته کرد تبریک می‌گویم.

وی افزود: خدا را شاکر هستیم که مردم و همه قشر‌ها با لبیک گویی به رهبر انقلاب و حضور قابل قبول در انتخابات فضای روند کاهشی مشارکت در انتخابات را متوقف کردند و مجددا روند افزایشی در این عرصه را شاهد بودیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: به رییس جمهور منتخب بابت اعتماد مردم تبریک عرض می‌کنم و برای ایشان و دولت چهاردهم که به زودی تشکیل خواهد شد آرزوی موفقیت دارم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: روند جابه‌جایی دولت‌ها یکی از بزرگترین موفقیت‌های جمهوری اسلامی است، در اتفاقی که هیچ کس تصور آن را نداشت؛ رئیس جمهوری انقلابی و مکتبی به شهادت رسید ولی با وجود گذشت ۵۰ روز از آن حادثه هیچ اتفاق غیر طبیعی رخ نداد و هرچه مشاهده کردیم عظمت، تجلیل و شکوه بود.

اسماعیلی با بیان اینکه میلیون‌ها نفر از مردم با حضور در مراسم تشییع شهدا به خیابان آمدند و از خادمان خود تجلیل کردند، تاکید کرد: پس از شهادت آیت الله رئیسی کمتر جایی رفتم که مردم ابراز رضایت نکنند و برای ما از درگاه خداوند متعال طلب صبر نداشته باشند؛ گویی همه اعضای یک خانواده هستیم و اعضای خانواده به هم دلداری می‌دهند.

وزیر فرهنگ با اشاره به اینکه طبق قانون اساسی در کمتر از پنجاه روز رییس جمهور بعدی توسط مردم انتخاب شد، گفت: عملکرد انتخاباتی جمهوری اسلامی را ببینید؛ خیلی‌ها دوست داشتند بهانه‌ای پیدا کنند، اما جریان انقلابی با پاکدستی کامل انتخابات را برگزار کرد.

وی با بیان اینکه امنیت در برگزاری انتخابات بزرگترین سند افتخار برای جمهوری اسلامی ایران است، افزود: انتخابات به ساده ترین و آرام ترین شیوه اتفاق افتاد و مردم با شور انتخاباتی به صحنه آمدند و در انتخابات مشارکت کردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه این مسیر نورانی است و با تغییر کارگزاران خللی در مسیر پرافتخارش ایجاد نمی‌شود، گفت: مردم با حضور در پای صندوق‌های رای رئیس جمهور را انتخاب کردند پس از این نیز انشاالله دولت تحول پیدا خواهد کرد و دوستان و نفرات جدیدی مسیر عزت جمهوری اسلامی را ادامه خواهند داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: انقلاب مرهون خون شهداست، امام زمان (عج) مراقب انقلاب هستند و رهبر انقلاب مثل دیده بانی بیدار این مسیر را هدایت می‌کنند، انشاالله انقلابمان روز‌های بهتر و باشکوه تری را تجربه می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به یکی از دستاورد‌های محقق شده در جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: افتخار بزرگی بود که ناوگان نیروی دریایی ارتش دور دنیا را با عزت و افتخار طی کرد، این دستاورد‌ها نتیجه انقلاب اسلامی است.

وزیر فرهنگ گفت: در وزارت فرهنگ بعضا به دوستان می‌گوییم شاید هنر رسانه‌ای برای بیان دستاورد‌ها را پیدا نکرده‌ایم؛ انشاالله افزایش امید در جامعه را شاهد باشیم و امکان کسب رشد و تعالی در کشور بیش از گذشته فراهم شود.

شورای فرهنگ عمومی کشور

شورای فرهنگ عمومی کشور، مصمم به تولید و تنظیم برنامه ملی امیدآفرینی اجتماعی است

عاطفه خادمی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز در این جلسه با طرح این پرسش که «چرا امید اجتماعی مسئله امروز جامعه ایرانی است؟» اظهار داشت: امید اجتماعی به عنوان عاملی زیربنایی در دست‌یابی به همبستگی و انسجام اجتماعی، زمینه‌ساز مشارکت و همکاری میان اعضای جامعه و پدید آمدن ثبات و نظم است. 

عاطفه خادمی افزود: امید اجتماعی صرفاً معطوف به آینده نیست، بلکه همبسته با زمان گذشته و حال نیز هست، هر چه میزان امید افراد به تحول جامعه بیش‌تر شود، مشارکت آنان در ساخت جامعه نیز بیش‌تر و همه ظرفیت‌های فردی و جمعی برای تغییر فعال می‌شود.

وی با اشاره به سیر امیدواری جامعه در سه دهه نخست انقلاب اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی، به استناد پژوهش‌ها، آمارها و پیمایش‌های اخیر نوعی ناامیدی در میان اقشار مختلف جامعه مشاهده می‌شود که میزان آن قابل توجه است.

خادمی با بیان اینکه میزان اعتماد به نهادها و دستگاه‌های حاکمیتی یکی از شاخص‌هایی است که می‌توان با آن وضعیت امید اجتماعی را مورد سنجش قرار داد گفت: آمارها در آخرین پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های جامعه ایرانی (۱۴۰۲)، نشان می‌دهد اعتماد به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی کاهش شدیدی داشته است.

وی افزود: هر چند امید فردی همچنان متوسط به بالا ارزیابی می‌شود و بیشتر جنبه‌ روان‌شناختی‌اعتقادی و مثبت‌گرا دارد اما امید اجتماعی یعنی امید به روندها و نهادها، متوسط به پایین است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با تاکید بر اینکه «امید اجتماعی، صرفاً مفهومی اجتماعی و فرهنگی نیست، بلکه مفهومی سیاسی نیز هست و جنبه سیاسی آن در کنار جوانب فرهنگی و اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است»، خاطرنشان کرد: امید در سطح اجتماعی اعتماد و اعتقاد به نهادها و ساختارها برای حل مسئله در سطح کلان نظام اجتماعی است و به‌نظرمی‌رسد که برساختن مقولۀ امید اجتماعی، حاصل وضعیت تاریخی‌اجتماعی است که در آن گفتمان‌های سیاسی‌اجتماعی موجود، امیدبخش تلقی نمی‌شوند و در تحقق شعارها و اهداف خود ناکام بوده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه شاید دلیل عمده مطرح‌شدن مفهوم امید اجتماعی، شکست پروژه‌های جمعی تغییر بوده، گفت: یکی از موانع خلق امید، گفتارهای سیاسی موجود در جامعه است که به شیوه‌های مختلف ناامیدی را به ساحت‌های گوناگون جامعه تزریق می‌کند. گفتارهای مسلط در جامعه هیچ تصویر مثبتی از آینده ندارند و در ساخت رویای جمعی برای همه اقشار جامعه ناتوانند؛ این در حالی است که شأنیت حکمرانی در نظام جمهوری اسلامی ایجاب می‌کند، توجه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشد و برنامه ویژه‌ای برای تحقق آن در نظر گیرد. 

خادمی تصریح کرد: هرچند جامعه ایرانی در نهایت جامعه امیدواری است اما این نباید ما را نسبت به شناخت موانع خلق امید اجتماعی بازدارد. 

وی گفت: به همین منظور در گام اول باید امید اجتماعی به عنوان یک امر پرابلماتیک، مورد توجه سیاست‌گذاران و مدیران فرهنگی قرار گیرد. 

خادمی با تشریح اینکه «امید اجتماعی در تعامل با نخبگان علمی و فرهنگی شکل می‌گیرد و نهادهای اجتماعی نیز در صورت بسترسازی برای خلق امید و نشاط اجتماعی، نقش اثرگذاری در آن دارند» اظهار داشت: سیاست‌گذار فرهنگی لازم است به این نکته توجه داشته باشد که نه تنها گفتارهای سیاسی و اجتماعی را نسبت به پمپاژ ناامیدی مواخذه کند بلکه به وجه ایجابی آن نیز توجه نماید.  
وی در هشتصد و بیست و سومین جلسه پارلمان فرهنگی کشور با توصیف امید اجتماعی، به یک سازه گفت: به نظر می‌رسد با تولید و تکثیر سازه‌های اجتماعی امید بخش، امکان خلق امیدواری وجود دارد.

خادمی با تاکید بر اینکه «شورای فرهنگ عمومی کشور، مصمم به تولید و تنظیم برنامه ملی امیدآفرینی اجتماعی است» افزود: سیاست‌گذار فرهنگی، لازم است همه عرصه‌های موثر در این فرایند را ببینید و برای آن برنامه‌ریزی نماید؛ آن هم در شرایطی که غلبه ناامیدی در گفتمان‌های اجتماعی کاملا مشهود است.

در هشتصد و بیست و سومین شورای فرهنگ عمومی کشور گزارش روایت پیشرفت در دولت سیزدهم، گزارش پژواک یک نامه "بررسی ابعاد فرهنگی و رسانه‌ای نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به دانشجویان حامی فلسطین در ایالات متحده آمریکا، گزارش همستر کامبت و رویافروشی دیجیتال در جامعه ایران و گزارش جام قهرمانان بازی‌های ویدئویی ایران توسط چند تن از حضار ارائه شد....

عاطفه خادمی

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه