اخبار داغ

سرلشکر صفوی:

هدف استراتژیک ایران، امنیت مشترک و صلح پایدار در منطقه است

هدف استراتژیک ایران، امنیت مشترک و صلح پایدار در منطقه است
دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی مأموریت برقراری دیپلماسی و همکاری‌های علمی با سایر کشورها و ارائه خدمات مستشاری آموزشی و پژوهشی به کشورهای دوست و همسو به طور خاص جبهه مقاومت را عهده‌دار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سرلشکر یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در مراسم دانش‌آموختگی اولین دوره دفاع ملی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی افتخار می‌کند در راستای تدابیر مقام معظم رهبری و در چارچوب سیاست خارجی ایران، اصل سیاست همسایگی را بر مبنای ایجاد همگرایی منطقه‌ای جهت ارتقا و توسعه روابط همه‌جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی با ۱۵ کشور همسایه و کشورهای دوست در دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت‌الله رئیسی و هم‌اکنون در دولت چهاردهم با ریاست جناب آقای دکتر مسعود پزشکیان در اولویت قرار داده است.

 دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه در سیاست همسایگی یکی از مهم‌ترین بخشها تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های کشورهای همسایه است، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران چه در بخش دانشگاه‌های دولتی و چه در بخش دانشگاه‌های نیروهای مسلح از ظرفیت بسیار بالایی در آموزش عالی برخوردار است و هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران ۲۲۷۶ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که بیش از ۱۲۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی به وزارت علوم و نزدیک به ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وابسته و بقیه دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی کاربردی، پیام نور و دانشگاه‌های غیردولتی هستند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون یکصد هزار دانشجوی خارجی در ایران مشغول آموزش تحصیلات عالی هستند.

 صفوی با بیان اینکه ما بیش از ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه عالی در سطح نیروهای مسلح داریم، اظهار کرد: ۴۰ دانشگاه و پژوهشگاه مستقل که تابع ستاد کل نیروهای مسلح هستند و از بهترین مراکز آموزش عالی نظامی در منطقه غرب آسیا در تخصص‌های هوایی، دریایی، زمینی، پدافند هوایی و علوم استراتژیک به شمار می‌روند. دانشگاه عالی دفاع ملی به‌عنوان تنها مرکز تربیت و آموزش در سطح راهبردی یعنی بالاترین سطح آموزش نظامی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با تاکید بر اهمیت برقراری دیپلماسی علمی، گفت: دانشگاه عالی دفاع ملی مطابق اساسنامه مصوب فرمانده معظم کل قوا وظیفه و مأموریت دیپلماسی و همکاری‌های علمی با سایر کشورها و ارائه خدمات مستشاری آموزشی و پژوهشی به کشورهای دوست و همسو به طور خاص جبهه مقاومت را عهده‌دار است.

صفوی ادامه داد: دانشگاه عالی دفاع ملی و برخی دیگر از دانشگاه‌های نظامی ایران افتخار دارند در راستای دیپلماسی دفاعی امنیتی ایران و همسایگان، با تبادل استاد و دانشجو میان مراکز آموزش عالی نیروهای مسلح کشورهای همسایه و همسو و انتقال تجارب به یکدیگر، یک هدف استراتژیک یعنی امنیت مشترک و صلح پایدار را در خلیج فارس، در منطقه غرب آسیا و منطقه قفقاز را تحقق بخشند.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، گفت: این هدف اساسی جز با مشارکت رهبران سیاسی و دولتمردان و  نیروهای مسلح کشورهای همسایه و بدون دخالت و حضور بیگانگان در این منطقه حاصل نخواهد شد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه