اخبار داغ

بولتون: ترامپ روند خروج از ناتو را دنبال خواهد کرد

 بولتون: ترامپ روند خروج از ناتو را دنبال خواهد کرد
مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در گفتگویی اظهار داشت که من فکر می‌کنم که اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود، متأسفانه به دنبال خروج ایالات متحده از این ائتلاف نظامی غربی خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "جان بولتون"، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در گفتگویی با روزنامه "دی ولت" آلمان در پاسخ به اینکه ترامپ واقعا درباره ائتلاف نظامی ناتو چگونه فکر می کند گفت: من فکر نمی کنم که ترامپ اساساً ناتو را درک کند، که مفهوم سازمان دفاع جمعی را درک کند. وی یک ایده بسیار ساده در مورد آن دارد. او معتقد است که آمریکا از اروپا دفاع می کند و اروپا هزینه آن را نمی پردازد. وی درک نمی کند که ائتلافی مانند ناتو که به خوبی کار می کند، امنیت همه اعضای ائتلاف را افزایش می دهد.

وی در ادامه گفت: مطمئناً 99 درصد آمریکایی ها می گویند که اروپایی ها باید هزینه های دفاعی خود را بیشتر بپردازند. اما ترامپ از موضوع هزینه های دفاعی برای انتقاد از خود ناتو استفاده می کند. و من فکر می کنم که اگر او در انتخابات پیروز شود، متأسفانه به دنبال خروج ایالات متحده از این ائتلاف نظامی غربی خواهد بود.

بولتون در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ این کار را انجام خواهد داد گفت: بله او در دوره اول ریاست جمهوری خود بسیار به آن نزدیک شد و فکر می کنم اینجا هم آن را امتحان خواهد کرد.

این مقام سابق امنیتی آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا یک تبانی با روسیه می تواند در این موضع گیری ترامپ نقش داشته باشد گفت: نه، من فکر می‌کنم این موضع رد او بر اساس چند چیز متفاوت است. او همیشه از توافقات تجاری ناعادلانه بین ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا انتقاد کرده است. وی به ویژه از وابستگی آلمان به خط لوله گاز طبیعی نورد استریم انتقاد کرد و گفت: چرا میلیاردها دلار به کشوری که قرار است از شما در برابر او دفاع کنیم پرداخت می کنید؟ اما نکته اساسی او این است که او به سادگی اتحادها را درک نمی کند. این بسیار تراکنشی، بسیار اپیزودیک و بسیار موردی است. او هیچ فلسفه ای ندارد. ترامپ آن طور که ما معمولاً می فهمیم، سیاست نمی کند، او همه چیز را یک تجارت می بیند.

بولتون در پاسخ به این پرسش که در صورت بازگشت ترامپ به قدرت، ماده پنج پیمان ناتو که می گوید در صورت حمله فقط می توان کمک های متقابل ارائه کرد، لغو می شود؟ گفت: برخی از مشاوران ترامپ در هفته‌های اخیر طرحی را ارائه کرده‌اند که می‌گوید ما از کشورهایی که دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف دفاع نمی‌کنند، دفاع نمی‌کنیم. اجرای این امر غیرممکن است، اگر نیروهای آمریکایی مثلا در لهستان مورد حمله روس‌ها قرار گیرند و نیروهای لهستانی و آمریکایی به مرز لهستان و آلمان عقب رانده شوند فرمانده آمریکایی باید با همتای روسی خود تماس بگیرد و بگوید ما به آتش بس 24 ساعته نیاز داریم چون نمی توانیم از آلمان دفاع کنیم؟ این به سادگی شدنی نیست. اگر این نوع رویکرد دنبال شود ائتلاف فرو می‌پاشد، و این نشان‌دهنده عدم جدیت رفتار ترامپ با ائتلاف است زیرا او آن را درک نمی‌کند.

وی در ادامه درباره سناریوی حمله روسیه به اعضای ناتو گفت: خوب، فکر نمی‌کنم این سناریو قریب‌الوقوع باشد، اما فکر می‌کنم پوتین در سال 2005 وقتی به دومای دولتی گفت که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگ‌ترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن بیستم بود، هشداری گسترده به ما داد. سال بعد، در کنفرانس امنیتی مونیخ، او طرح خود را برای تأسیس مجدد امپراتوری روسیه، نه اتحاد جماهیر شوروی، نه یک دولت مارکسیستی، بلکه امپراتوری روسیه را توضیح داد. این باید شامل اوکراین و بلاروس نیز باشد. من فکر می کنم این دیدگاه اوست. و من فکر می کنم که او بسیاری از نقاط دیگر از امپراتوری روسیه را در نظر دارد. فکر می کنم این بدان معناست که در آینده قابل پیش بینی جمهوری های بالتیک، که عضو ناتو هستند بیشترین خطر را خواهند داشت.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ از عضویت اوکراین در ناتو دفاع می کند گفت: من بر این باور نیستم. و من فکر می کنم که تلاش برخی از دولت های اروپایی برای امن کردن ناتو در برابر ترامپ اشتباه بزرگی است. این باعث نمی شود که ترامپ دوستانه تر شود. من فکر می کنم مهم ترین چیز این است که اشتباه تاریخی را به یاد بیاوریم که جورج دبلیو بوش در سال 2008 پیشنهاد پیوستن سریع اوکراین و گرجستان به ناتو را داد و متحدان کلیدی مانند آلمان و فرانسه با آن مخالفت کردند. من فکر می کنم اگر اوکراین در ناتو پذیرفته می شد، ما تهاجم سال 2014 را تجربه نمی کردیم. ما شاهد تهاجم 2022 نبودیم. من فکر می کنم این را تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو بعد از این همه سال ثابت می کند، زیرا آنها در نهایت به این نتیجه رسیدند که تنها دفاع امن پشت مرز ناتو قرار دارد.

بولتون در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: من فکر می‌کنم پوتین اکنون احساس می‌کند در موقعیت بسیار قوی‌تری قرار دارد و فکر می‌کنم او معتقد است که پس از روی کار آمدن ترامپ، در صورت انتخاب مجدد، در موقعیت قوی‌تری قرار خواهد گرفت.

این مقام سابق آمریکا درباره انتظاراتش از نشست اخیر ناتو گفت: این مسئله مهم است که انسان ها به تاریخ نگاه کنند و یاداوری کنند که آمریکا ناتو را به دلیل خوب بودنش و به این دلیل که ما آدم های خوبی هستیم اگر جه هستیم تاسیس نکرد بلکه برای اینکه آمریکا را امن تر کند. و ما موفق شدیم. تنها زمانی که ماده پنج پیمان آتلانتیک شمالی اجرا شد، پس از حملات 11 سپتامبر به ایالات متحده بود. این مورد اتحاد است که باید برای مردم آمریکا روشن شود. سایر اعضای ناتو به دلیل ناتو ایمن تر شده اند. اما ما هم همینطور.

بولتون درباره نحوه رفتار متحدان از جمله آلمان با ترامپ گفت: این کار آسانی نخواهد بود، خیلی واضح است. اما من فکر می‌کنم رهبر خارجی که در اولین دوره ریاست‌جمهوری ترامپ مؤثرترین برخورد را داشت، شینزو آبه، نخست‌وزیر وقت ژاپن بود. او منافع بسیار مهم امنیت ملی ژاپن، تهدید کره شمالی هسته ای و تهدید چین را داشت. و او بسیار پیگیر بود و از هر فرصتی برای صحبت با دونالد ترامپ، حضوری یا تلفنی استفاده می کرد و هر بار که صحبت می کرد چیزی از او نمی خواست، بلکه فقط با او صحبت می کرد. او موضع ژاپن را بارها و بارها تکرار کرد و موفقیت چشمگیری داشت. این مسئله به زمان زیادی نیاز دارد. اما واقعیت این است: هر چه زمان بیشتری را صرف صحبت با دونالد ترامپ کنید، شانس شما بیشتر است. بنابراین این توصیه من خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ترامپ با رهبران زن مشکل داشت گفت: او رابطه خوبی با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نداشت، فکر می کنم این تنها بخشی از الگوی ترامپ است. اگر صدراعظم شولتز یا هرکس دیگری که جانشین او باشد گلف بازی کند، این یک امتیاز مثبت خواهد بود. شینزو آبه همیشه این کار را می کرد. ترامپ فردی نیست که مانند سایر آمریکایی ها با او رفتار شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه