اخبار داغ

حجت‌الاسلام حسین جلالی در گفتگو با دانا عنوان کرد؛

تصویب لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب به زودی

تصویب لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب به زودی
دبیر اول کمیسیون فرهنگی از قول قول قالیباف در خصوص تعیین و تکلیف لایحه عفاف و حجاب خبر داد و گفت: امیدواریم هر چه سریعتر این لایحه به تصویب برسد.

حجت‌الاسلام حسین جلالی دبیر اول کمیسیون فرهنگی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در مورد بررسی  لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب اظهار داشت: لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب امروز با حضور مسئولان قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و کارشناسان مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در کمیسیون قضایی بررسی شد.

‌وی در ادامه به این موضوع اشاره کرد که امروز در جلسه، بخشی از مواد لایحه که با مشارکت کمیته تخصصی کمیسیون فرهنگی تصویب شده بود، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

دبیر اول کمیسیون فرهنگی بااشاره به اینکه با ایجاد تغییراتی در مواد چهار ماده آن تصویب شد، گفت: رییس مجلس نیز قول داد تا در اسرع وقت لایحه عفاف و حجاب تعیین تکلیف شود و هرچه سریعتر به تصویب رسد.

قالیباف: بررسی لایحه عفاف و حجاب خارج از نوبت در مجلس 

 محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس نیز درباره لزوم تعیین تکلیف لایحه عفاف و حجاب گفت: شکی نیست که لایحه قضایی ارسال شده موضوع مهمی است و به دلیل همین اهمیت با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. ما در مجلس بحث کردیم که باید تمامی ابعاد فرهنگی، اجتماعی، قضایی و آموزشی این لایحه مورد توجه قرار گرفته و دستگاه‌های مختلف هم وظایف خود را انجام دهند.

وی با اشاره به گزارش کمیسیون فرهنگی درباره وظایف دستگاه‌ها در اجرای قوانین مربوط به حجاب اظهار داشت: طبق گزارش کمیسیون فرهنگی ۳۱ دستگاه به وظایف قانونی خود عمل نکرده که یک بخشی از آن به این موضوع بر می‌گشت که صراحتی در قانون نبود. نمونه این است که مصوبه شورای انقلاب فرهنگی از لحاظ قانونی الزام‌آور نبود. حال سوال این است که آیا نباید این موارد در لایحه عفاف و حجاب شفاف شود؛ برهمین اساس مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت که لایحه عفاف و حجاب به صورت یک فوریتی بررسی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که تمامی ابعاد لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون‌های حقوقی و فرهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: همه ابعاد لایحه مورد بررسی قرار گرفته است لذا درخواست دارم که زودتر در کمیسیون‌های مربوطه تعیین تکلیف شود و گزارش آن به صحن علنی ارائه شود. در صحن علنی هم با استناد به تبصره یک ماده ۱۰۰ خارج از نوبت بررسی می‌شود. قطعا ما قانون ناقص تصویب نخواهیم کرد ولی لایحه را خارج از نوبت رسیدگی خواهیم کرد.

قالیباف با بیان این‌که نباید موضوعات فرهنگی مربوط به لایحه حجاب و عفاف در کمیسیون فرهنگی حذف شود، گفت: بحث فرهنگی و وظایف دستگاه‌ها مهم است؛ درباره این‌که گفته می‌شود اختیار به نیروی انتظامی داده شود این توضیح لازم است که بگویم نیروی انتظامی ضابط است و نمی‌تواند حکم صادر کرده و یا جایی را پلمب کند چون خلاف قانون است و قاضی باید تصمیم‌گیری کند ما نمی‌توانیم خلاف قانون عمل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که در ماه‌های محرم و صفر قانون جامع و کاملی تصویب شود؛ من از کمیسیون مربوطه هم پیگیرم که این کار به دقت و سرعت انجام شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه