اخبار داغ

مخبر:

مشکلات طرح دارویار در نیمه دوم سال مرتفع می‌شود

مشکلات طرح دارویار در نیمه دوم سال مرتفع می‌شود
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: با تصمیم گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده قطعاً بخش بسیاری از مشکلات طرح دارویار در نیمه دوم سال جاری مرتفع خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رفع چالش‌های مهم نظام دارویی و سلامت کشور مرتبط با طرح دارویار در سال ۱۴۰۲ در جلسه‌ای با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سید صولت مرتضوی وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی، داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه، محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی و همچنین دستگاه‌های مربوطه مورد بررسی قرار گرفت.

مخبر در این جلسه ضمن قدردانی از سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی برای تامین پرداخت به موقع منابع ارزی و ریالی طرح دارویار در نیمه اول سال جاری، تاکید کرد: باید در راستای اطمینان بخشی و تامین منابع مورد نیاز طرح دارویار به صورت روزانه با وزارت بهداشت هماهنگی ها و پیگیری های لازم انجام پذیرد تا روند اختصاص منابع مالی همچنان با قوت ادامه پیدا کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به رنج ها و آسیب های بیماری در یک خانواده تصریح کرد: طرح دارویار در سال گذشته با موفقیت آغاز شد اما در ادامه با مسائلی مواجه شد که با پیگیری مستمر وزارت بهداشت و همکاری بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در سال جاری تمام ظرفیت های دولت برای بهبود این وضعیت به کار بسته شد چرا که بروز هرگونه مشکل برای تامین داروی بیماران در کشور برای دولت سیزدهم به هیچ عنوان قابل تحمل نیست.

وی تصریح کرد: با تصمیم گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده قطعاً بخش بسیاری از مشکلات طرح دارویار در نیمه دوم سال جاری مرتفع خواهد شد.

مخبر با اشاره به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تشکیل «قرارگاه دارو» در کشور افزود: باید در بخش غذا و دارو کمترین وابستگی به خارج وجود داشته باشد که با برنامه‌ریزی‌ و تصمیم گیری‌های انجام شده در زمینه تشکیل این قرارگاه باید ماموریت تولید دارو در داخل، پر کردن ظرفیت‌های دارویی و همچنین جهت‌دار کردن تولید دارو در کشور در اولویت قرار گیرد. در این زمینه دولت مصمم است تا به شرکت‌هایی تولیدکننده دارو در کشور کمک کند تا داروهای مورد نیاز و ضروری کشور هرچه سریع‌تر در داخل تولید و تامین شود.

مخبر تصریح کرد: موضوع مهم دیگر درخصوص تولید دارو در کشور اطمینان از تامین مواد اولیه ساخت دارو در کشور است که اقدامات این قرارگاه باید در مسیری قرار گیرد که کشور را در این زمینه از واردات بی نیاز کند.

معاون اول رئیس جمهور دستور داد تا وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون کار و رفاه اجتماعی و همچنین صنعت، معدن و تجارت با تشکیل تیمی  سازماندهی، ساختار، وظایف و ماموریت های قرارگاه دارو را مشخص نمایند.

همچنین در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از روند اجرای طرح دارویار در کشور از سال گذشته تاکنون ارائه و تاکید کرد: با اختصاص منابع ارزی و ریالی مورد نیاز طرح دارویار در نیمه اول سال جاری وضعیت بسیار بهتری نسبت به مدت مشابه سال گذشته داریم بطوری که کمبودهای دارویی کشور به میزان ۷۵درصد کاهش پیدا کرده و امیدواریم با استمرار تامین منابع مالی بتوانیم مسیر رفع مشکلات تامین و رفع کمبود دارو برای بیماران را با قوت ادامه دهیم.

وی اظهار داشت: قطعاً با وجود استعداد و توانایی‌های کشور در زمینه دانش داروسازی، تولید دارو و تامین مواد اولیه این صنعت، می‌توان با تشکیل قرارگاه دارو یک جهت دهی آینده نگرانه در خصوص حل مشکل دارویی کشور داشته باشیم چراکه تجربه تولید بالای ۹۶ درصد نیازهای دارویی در داخل کشور نشان داد که توانایی ‌های لازم علاوه بر رفع نیاز کشور در این حوزه وجود دارد و  می توان بازار صادرات این محصولات به کشورهای منطقه و جهان را شتاب بخشید.

در این جلسه بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مسئولیت یافتند تا تعهدات مالی خود به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در طرح دارویار و همچنین رفع بدهی های این وزارتخانه در نیمه دوم سال جاری را پراخت کنند.

 همچنین تامین ذخایر استراتژیک داروی کشور نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود که مخبر دستور داد با تشکیل جلسات منظم ظرف ماه های آینده ذخایر و انبارهای دارویی کشور تکمیل شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه