اخبار داغ

در پی استفاده از یک دارو؛

شوک دوپینگی فرنگی‌کار ترکیه‌ای به المپیک/ رقیب میرزازاده کنار رفت

شوک دوپینگی فرنگی‌کار ترکیه‌ای به المپیک/ رقیب میرزازاده کنار رفت
رضا کایالپ دارنده یک مدال نقره و ۲ برنز المپیک و ۵ مدال طلا، ۳ نقره و ۲ برنز جهان از ترکیه، و جدی‌ترین حریف میرزازاده به دلیل دوپینگ از حضور در المپیک پاریس محروم شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع‌رسانی دانا؛ سایت‌های خبری ترکیه شب گذشته طی خبری شوکه‌کننده ادعا کردند که رضا کایالپ، قهرمان 5 دوره رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان و طلایه‌دار 11 بار قهرمانی در رقابت‌های اروپایی که سابقه کسب مدال نقره و برنز المپیک را در دسته وزنی 130 کیلوگرم داراست؛ به علت دوپینگ و استفاده از داروی غیرمجاز در کاروان کشتی فرنگی ترکیه در المپیک پاریس حضور نخواهد داشت.

این خبر در واپسین ساعات معرفی کشتی‌گیران به اتحادیه جهانی کشتی برای رقابت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس مخابره شد و استوری کایالپ هم در تأیید این ماجرا، مزیر بر علت شد تا شوک بزرگی به کشتی فرنگی جهان در وزن حساس و مهم فوق‌سنگین وارد شود. کایالپ مدعی شد به دلیل دیروقت بودن زمان اعتراض به UWW، دیگر حضور او در المپیک 2024 تحت هیچ شرایطی ممکن نیست.

او که در تورنمنت اخیر رنکینگ‌دار اتحادیه جهانی در برابر امین هدایتی، نفر دوم وزن 130 کیلوگرم کشتی فرنگی ایران شکست سختی را تجربه کرده بود و از نظر آمادگی شرایط خوبی هم نداشت، با این حال یکی از رقبای امین میرزازاده، نفر المپیکی کشتی فرنگی کشورمان در آوردگاه بازی‌های 2024 پاریس به شمار می‌رفت که حالا دیگر خبری از چهارمین المپیک او نخواهد بود.

کایالپ 34 ساله با انتشار بیانیه‌ای گفت: «علیرغم تمام مراقبت‌های حرفه‌ای که در طول 24 سال فعالیت موفق ورزشی پاکِ خودم نشان داده‌ام، در مرحله آماده‌سازی نهایی المپیک با وضعیت ناگواری روبه‌رو هستم و می‌خواستم با صداقت همیشگی قبل از اینکه رسانه‌ای بخواهد چیزی در این خصوص اعلام کند، شما را در جریان همه چیز قرار بدهم به دلیل افزایش درد بابت سوت کشیدن گوشم، سرگیجه و سردرد در چند وقت اخیر، مداخله فوری پزشکی انجام شد.

در طول دوران حرفه‌ای‌‌ام تمام توجه و مراقبت لازم را در تمام جنبه‌های زندگی‌ام نشان داده‌ام. من بدون تأیید متخصصان در مورد غذایی که مصرف می‌کنم یا مسکن‌هایی که استفاده می‌کنم، عمل نکرده‌ام. این توجه به جزئیات در جامعه ورزش نیز به خوبی شناخته شده است. روند درمانی‌ام را با نسخه‌ای که پزشک برایم نوشته بود و با مشورت پزشک ورزشی‌ام به صورت کتبی و شفاهی و با آگاهی حرفه‌ای، آغاز کردم.

 در نتیجه درمان اشتباهی که طی این فرایند درمانی که توسط پزشک ورزشی‌ام تأیید شده بود، از سوی مسئولان اتحادیه جهانی کشتی (UWW) از شرکت در مسابقات ورزشی محروم شدم. بنابراین، من با این خطر مواجه هستم که نتوانم در بازی‌های المپیک 2024 پاریس شرکت کنم. ما مبارزه قانونی خود را برای این بی‌عدالتی که در دوران ورزشی پاکم متحمل شده‌ام، آغاز کرده‌ایم.»

با این شرایط گنو پتریاشویلی گرجستانی و میخایین لوپس کوبایی از رقبای اصلی امین میرزازاده به شمار می‌روند و شیر گتوند اگر چه یکی از مهم‌ترین رقبای خود را در فرانسه نمی‌بیند اما در برابر قهرمانان جهان و المپیک، کار سختی در پیش خواهد داشت.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه