اخبار داغ

سوارکاران صاحبخانه می شوند؟

فدراسیون سوارکاری را از بی‌خانمانی نجات دهید/ «آزمون» واگذاری با امضای وزیر

فدراسیون سوارکاری را از بی‌خانمانی نجات دهید/ «آزمون» واگذاری با امضای وزیر
بزرگترین مشکل فدراسیون سوارکاری نداشتن مکان مناسب و در اختیار است که بتواند اردوهای سوارکاران را برگزار کند.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فدراسیون سوارکاری یکی از مجموعه هایی است که به رغم اهمیت و جایگاه ویژه ای که در سپهر ورزش جهان دارد، در ایران مغفول مانده و کمتر به آن توجه می شود. رشته ای المپیکی که مدال های پرشماری در رشته های مختلف از پرش گرفته تا درساژ در بازیهای آسیایی و المپیک دارد و بواسطه وجود اسب از اقتصاد بزرگ و پررونقی برخوردار است که با هیچ رشته دیگری قابل قیاس نیست. ترنوور مالی رشته سوارکاری و بیزنس اسب به اندازه ای زیاد و بزرگ است که به تنهایی با تمامی رشته های ورزشی دیگر برابری می کند.

در ایران اما به این رشته و ظرفیت های ویژه آن بی توجهی می شود و این رشته بیشتر در حاشیه قرار گرفته. طعنه آمیز اینکه این رشته وجه دینی و آیینی نیز دارد و تاکیدات دینی نیز به آن فراوان شده و به نوعی در فرهنگ و سنت ایران نیز جاریست اما به رغم همه این امتیازات و ویژگی ها دستگاه ورزش ایران این رشته مهم و کلیدی را چندان جدی نگرفته و همین سبب شده تا سوارکاری در ایران چندان جایگاهی نداشته باشد. نتیجه این نگاه به این رشته سبب شده تا سوارکاری کمتر در مسیر پیشرفت و موفقیت طی طریق کند و هیچ سهمی از مدال پرشمار آسیایی و جهانی و المپیکی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:

کورس بی عدالتی در انتخابات سوارکاری/ کارمندانی که سودای ریاست دارند!

فدراسیون در دوره جدید خود تصمیم گرفته این پیله رکود و انزوا را شکسته و برنامه های مفصلی را در نظر گرفته تا آرام آرام بتواند به جایگاه حقیقی خود دست پیدا کند. در گام نخست برنامه فدراسیون سوارکاری برگزاری مسابقات و اردوهای ممتد و مداوم در طول سال برای رشته های مختلف است. با این وجود در مسیر اجرایی شدن این هدف بزرگترین مشکل فدراسیون سوارکاری نداشتن مکان مناسب و در اختیار است که بتواند اردوهای سوارکاران را برگزار کند.

سوارکاری همانند بسیاری از رشته های دیگر از داشتن یک مکان اختصاصی محروم است و همین سبب شده تا برپایی اردو و مسابقات ورزشی در این رشته با معضلات خاصی همراه باشد. حکایت کهنه ای که در ورزش بدل به یک معضل کلیشه ای شده و به غیر از چند رشته معدود همانند کشتی، والیبال، بسکتبال، هندبال، وزنه برداری و... بقیه رشته ها از داشتن فضای اختصاصی و در اختیار محروم هستند. آنچه پیش از این در رشته هایی نظیر اسکی، تنیس، شمشیربازی، کاراته و... شاهد آن بوده ایم و همین نبود مکانم اختصاصی مشکلات بسیاری را برای ورزشکاران رشته های مختلف به همراه داشته.

در همین راستا فدراسیون سوارکاری برای حل این مشکل دست به کار شده و در نامه ای به وزیر ورزش و جوانان و همچنین شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به عنوان متولی اماکن ورزشی کشور درخواست کرده تا مجموعه سوارکاری آزمون که در مجموعه ورزشی آزادی قرار گرفته را در اختیار این فدراسیون قرار دهد. ظاهرا مستاجر و بهره بردار قبلی به دلیل پایان قرارداد این مجموعه را تخلیه کرده و در حال حاضر مجموعه سوارکاری آزمون معارضی نیز ندارد و همین بهترین فرصت است تا این مجموعه در اختیار فدراسیون سوارکاری قرار گرفته تا بتواند پس از سالها صاحب یک مکان اختصاصی برای برگزاری مسابقات و اردوهای رشته های مختلف داشته باشد. اتفاقی که می تواند یک گام موثر در راستای پیشرفت و اعتلای این رشته باشد و به حیات ممتد و دائمی این رشته و تیم های ملی سوارکاری منجر شود.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه