اخبار داغ

در جمع سران ناتو؛

بایدن: روسیه در جنگ اوکراین شکست می‌خورد/ اوکراین می‌تواند پوتین را متوقف کند

بایدن: روسیه در جنگ اوکراین شکست می‌خورد/ اوکراین می‌تواند پوتین را متوقف کند
بایدن در جمع سران ناتو در واشنگتن وعده داد که قویا از اوکراین در برابر حمله روسیه حمایت می‌کند و از صحنه جهانی استفاده خواهد کرد تا به متحدان خود در داخل و خارج نشان دهد که هنوز می‌تواند رهبری این ائتلاف را برعهده داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ضمن خوشامدگویی به سران کشورهای عضو ناتو و با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: «پوتین چیزی جز محو کامل اوکراین از روی نقشه نمی‌خواهد. اوکراین اما می‌تواند پوتین را متوقف کند.»

به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس جمهور آمریکا در ادامه سخنرانی خود در جمع مدعوین افزود: «امروز ناتو قوی‌تر از چیزی است که در گذشته بود. ما برای تضمین‌های بیشتر امنیتی برای اوکراین مبارزه می‌کنیم و این تضمین‌ها، شامل تسلیحات، کمک‌های مالی و حمایت‌های سیاسی است.»

رئیس جمهور آمریکا خطاب به رهبران کشورهای ائتلاف ناتو گفت: اشتباه نکنید، روسیه در این جنگ شکست خواهد خورد.

در این اجلاس، بایدن ابراز اطمینان کرد که اوکراین می‌تواند روسیه را با حمایت کامل ناتو شکست دهد.

به گفته وی، این نباید باعث ایجاد شبهه شود و در غیر این صورت اروپا را در معرض تهدید قرار خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده و متحدانش در ماه‌های آینده پنج سامانه دفاع هوایی استراتژیک و ده‌ها سامانه دفاع هوایی تاکتیکی را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.

وی در سخنرانی خود در اجلاس سران ناتو که در واشنگتن آغاز شد، گفت: «ایالات متحده، آلمان، هلند، رومانی و ایتالیا در ماه‌های آینده پنج سامانه دفاع هوایی راهبردی اضافی را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد. آمریکا و شرکای ما ده‌ها سامانه دفاع هوایی تاکتیکی اضافی را نیز به این کشور خواهند داد.»

رئیس جمهور آمریکا افزود: اوکراین همچنین در سال ۲۰۲۵ صدها موشک رهگیر برای سامانه‌های پدافند هوایی از غرب دریافت خواهد کرد.

بایدن با اشاره به اینکه ایالات متحده قصد دارد اوکراین را به مقصدی اولویت دار برای تامین سامانه‌های دفاع هوایی تبدیل کند، تاکید کرد که کی‌یف زودتر از سایر متحدان واشنگتن این سامانه‌ها را دریافت خواهد کرد.

بایدن سخنان خود را با غافلگیر  کردن ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با اعطای مدال آزادی ریاست جمهوری، به پایان رساند و بالاترین جایزه غیرنظامی آمریکا را بر گردن سیاستمدار نروژی انداخت و او را به خاطر احیای این ائتلاف نظامی با ۳۲ عضو ستایش کرد.

بایدن، ۸۱ ساله پس از نمایش ضعیف خود در اولین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ در ۱۲ روز پیش، به‌شدت تحت فشار بوده است. بسیاری دموکرات‌ها و حامیان این حزب نگران آن هستند که جو بایدن به‌دلیل پیری و ضعف جسمی نتواند با ترامپ رقابت کند و نتیجه انتخابات را به او واگذارد.

کاخ سفید امیدوار است که بایدن بتواند در جریان نشست ناتو، آسیب ناشی از عملکردش در اولین مناظره با ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را جبران کند، هر چند رویترز به نقل از برخی از دیپلمات‌های حاضر در نشست ناتو گزارش داده که ترمیم این آسیب، کاری دشوار است.

البته که رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی روز سه‌شنبه خود در نشست ناتو، با صدایی قوی و مطمئن صحبت و تا حد زیادی از لکنت‌های کلامی یا سردرگمی هنگام صحبت پرهیز کرد.

پس از اینکه دونالد ترامپ متحدان خود را به عنوان بخشی از رویکرد «اول، آمریکا» به چالش کشید، جو بایدن بازسازی اتحادها و ائتلاف‌های سنتی در خارج از کشور را محور سیاست خارجی خود قرار داده است. برنده انتخابات در ماه نوامبر می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر آینده ناتو، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه