شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:19 منتشر شده در مورخ: 1394/10/26 شناسه خبر: 614951
شعار "زنده باد مخالف من" چه شد؟

حمله رسانه های حامی دولت به یک مستند منتقد + فیلم

حمله رسانه های حامی دولت به یک مستند منتقد + فیلم
انتشار مستند "تدبیر بنفش" واکنش‌های جالبی را در برداشته ولی نکته مهم این موضوع انتقاد ناپذیری برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای و حامی دولت و واکنش تند آن‌ها نسبت به این مستند است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "تدبیر بنفش" نام مستندی است که موضوع آن بررسی مسائل هسته ای و پروسه‌ای که در طی دوسال و چند ماه انجام شد و سرانجام وعواقب آن است.

انتشار این مستند در هفته گذشته توسط شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ واکنش‌های جالبی را در برداشته ولی نکته مهم این موضوع انتقاد ناپذیری برخی از رسانه‌های زنجیره‌ای و حامی دولت و واکنش تند آن‌ها نسبت به این مستند است.

این واکنش تند در شرایطی رخ می‌دهد که شعار دولت یازدهم و حامیان آن‌ها همواره زنده باد مخالف من بوده و رئیس دولت هم بارها به موضوع نقد پذیری دولت و انتقاد از دولت اشاره کرده است.

در بخشی از گزارش این رسانه حامی دولت آمده است: فیلمسازان «دلواپس» دوباره دست به کار شدند. «تدبیر بنفش»؛ این آخرین ساخته آنهاست. ساخته‌ای "سیاسی"با لباس «فرهنگی». ساخته‌ای با پیامی مهم در آستانه شروع برجام؛ «و تحریم‌ها ادامه دارد.» «فعلا» قسمت نخست آن را منتشر کرده‌اند و وعده داده‌اند «سریال» مستندشان درباره سیاست خارجی دولت همچنان ادامه خواهد داشت. قسمت‌های دوم و سوم و... هم در راه هستند. قسمت‌هایی که معلوم نیست روی چه عددی به ایستگاه پایانی برسند. حالا با امضای جدید مستند ساخته‌اند؛ «موسسه رسانه‌ای و فرهنگی منهاج». در دو سال و نیم اخیر، خیلی از این «موسسه»ها و «انجمن»ها و «کمیته»ها را رونمایی کرده‌اند. سلسله‌ای بلند از اسم‌ها با کوهی از تولیدات و محصولاتی که پیشوند «فرهنگی» را بر پیشانی خود دارند، اما همگی با یک مضمون؛ شکست قطعی دولت روحانی در برنامه‌هایش. تا قبل از رسیدن به برجام می‌گفتند شکست می‌خورد و حالا که از برجام گذشته، می‌گویند «شکست خورده است.» «تدبیر بنفش» حالا آخرین تدبیر «فرهنگی» دلواپسان در آستانه اجرای برجام است تا صحنه‌ای باشد برای نمایش «شکست» او در چشم مخاطبان‌شان.
تکرار مستندسازی با هویت مبهم
آخرین ساخته دلواپسان را روز ٢٣ دی‌ماه شبکه اطلاع‌رسانی دانا منتشر کرده است. در عنوان‌بندی فیلم تنها یک عبارت به چشم می‌خورد؛ «موسسه رسانه‌ای منهاج.» مجموعه‌ای که توسط سایت دانا «موسسه رسانه‌ای و فرهنگی منهاج» معرفی شده است. نه کارگردان مستند مشخص است و نه دیگر عوامل آن. چیزی شبیه به جریان فیلم «من روحانی هستم». حتی شاید بی‌نام و نشان‌تر از آن. سال ٩٣ وقتی مستند «من روحانی هستم» از راه رسید، هر چند نصفه و نیمه اما باز هم خط و نشانی از سازندگان آن نمایان شد. سازندگانی که خیلی از سوالات و ابهامات را تا همین امروز بی‌پاسخ گذاشته‌اند اما حداقل در جمع خودشان یکی، دو نشست خبری برگزار کردند. آن روزها نام موسسه چند رسانه‌ای شفق و سفیر فیلم به عنوان تهیه‌کننده و توزیع‌کننده آن مستند به میان آمده بود. مجموعه‌هایی که بارها در مجوز داشتن آنها هم تشکیک شد. حالا اما داستان این مجموعه «فرهنگی» جدید که نام «موسسه رسانه‌ای منهاج» را با خود دارد قدری فرق می‌کند. قوی‌ترین پیشینه قابل رصد آنها در فضای مجازی دو کلیپ کوتاه چهار‌ و دو دقیقه‌ای است که در سایت «تریبون مستضعفین» دیده می‌شود. عنوان یکی
«دولت دود و‌رکود» است و عنوان دیگری «در سوگ شیخ نمر مظلوم». یکی را روز ١٤ دی منتشر کرده‌اند و دیگری را روز ١٥ دی‌ماه. یعنی تقریبا یک هفته قبل از انتشار نخستین قسمت از سریال مستند «تدبیر بنفش». «موسسه رسانه‌ای منهاج» حالا در شرایطی با معرفی مستند «تدبیر بنفش» پا به عرصه تقابل رسانه‌ای با دولت گذاشته که خبری از سلف مشهورتر آن یعنی «موسسه چند رسانه‌ای شفق» نیست. همان مجموعه‌ای که با سر و صدای زیاد مستند «من روحانی هستم» را ساخته بود و حالا سایت آن هم از دسترس خارج شده است. موسسه شفق بی‌آنکه خط و ربط آن مشخص شود در فضای سیاسی-  رسانه‌ای کشور متولد شد و در ابهامی بزرگ‌تر به کارش خاتمه داد. ابهاماتی که می‌توان آنها را عینا برای مجموعه جدید تکرار کرد. هر چند هنوز موسسه «سفیر فیلم» به کار خودش ادامه می‌دهد. موسسه‌ای که این روزها هر چند بر حجم تولیدات آن افزوده شده اما مثل یک سال قبل، یعنی زمانی که با پخش مستند «من روحانی هستم» سر و صدای زیادی به پا کرده بود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این را می‌شود از بازدید ساخته این موسسه که در کانال رسمی آنها در سایت «آپارات» منتشر شده، فهمید. جایی که متوسط بازدید آنها سقوط بزرگی را تجربه کرده است؛ از متوسط بالای هزار و پانصد بازدید در روزهای انتشار مستند «من روحانی هستم» تا بازدیدهای هفته‌های اخیر آنها که به سختی از عدد ده گذشته است. همین هم می‌تواند زمینه‌ساز سوالی جدی باشد؛ آیا مستند جدید «تدبیر بنفش» با حمله‌هایی بی‌پروا به دولت و توافق هسته‌ای می‌تواند این دست فعالیت‌های «فرهنگی» را باز هم به مرکز توجه برگرداند؟

همانطور که از متن نوشته شده مشخص است این رسانه اصلاح طلب حامی دولت با بهانه قرار دادن نوپا بودن «موسسه رسانه‌ای منهاج» و بدون آن که به استدلال های این مستند پاسخی داده باشد، به دنبال انکار واقعیت ها و رد استدلال های مستند "تدبیر بنفش" است.

 

انتهای پیام/نج

 

https://dana.ir/news/614951.html/share
ارسال نظر
نظرات