اخبار داغ

اعلام شرایط معامله نفت خام در بورس انرژی/ معرفی ۷ بانک برای ضمانت‌نامه و نرخ تسعیر

اعلام شرایط معامله نفت خام در بورس انرژی/ معرفی ۷ بانک برای ضمانت‌نامه و نرخ تسعیر
شرکت نفت موظف است ۱۰ روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، صورت‌حساب موقت را به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی، بر مبنای قیمت نهایی محموله و نرخ تسعیر ارز بر مبنای میانگین روزانه سامانه سنا صادر کند.
[

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس مطابق با اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی ، محل تحویل نفت خام سبک ایران در جزیره خارک یا عملیات کشتی به کشتی (STS) است و حداقل حجم قابل خرید (LOT) یا واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ، سی و پنج هزار (35000) بشکه با نوسان عملیاتی (خطای  مجاز تحویل) 10± درصد در یک محموله می‌باشد.

, شبکه اطلاع رسانی راه دانا,
 
,
در شرایط عمومی اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی آمده است:
,
 
,
1- حداقل حجم قابل خرید (LOT) یا واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ، سی و پنج هزار (35000) بشکه با نوسان عملیاتی (خطای  مجاز تحویل) 10± درصد در یک محموله می‌باشد.
,
 
,
2- بر اساس مفاد مندرج در اطلاعیه عرضه، خریداران می‌توانند با تجمیع قراردادهای خرید، نسبت به برداشت محموله‌های بزرگ‌تر اقدام نمایند.
,
 
,
3- مقصد حمل و فروش نفت خام سبک خریداری شده آزاد می‌باشد و صادرات به تمام کشورها (به جزسرزمین اشغالی فلسطین) مجاز است.
,
 
,
4- صرفاً متقاضیان خریدی می‌توانند نسبت به ارائه سفارش خرید اقدام نمایند که قبل از زمان عرضه، معادل ریالی 10 درصد ارزش سفارش (بر مبنای قیمت و شرایط مندرج در بخش (ب) اطلاعیه عرضه) را به حساب اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (از این پس "سمات") واریز نمایند.
,
 
,
5- خرید توسط کلیه شرکت‌های داخلی و خارجی، فاقد محدودیت است و ارائه حداقل اطلاعات خریدار شامل شماره تلفن شرکت- نام و شماره تلفن نماینده خریدار- ایمیل رسمی- فکس - شماره ثبت- آدرس- کد اقتصادی - شناسه ملی و شماره فراگیر اشخاص حقوقی خارجی الزامی می¬باشد.
,
 
,
در بند "ب" شرایط شرکت در معامله نیز آمده است:
,
 
,
1- متقاضیان شرکت در معامله، می‌بایست حداکثر تا 2 ساعت قبل از شروع عرضه، معادل ریالی 10 درصد ارزش سفارش که به شرح زیر محاسبه می‌شود را به حساب اعلامی  شرکت سمات واریز نمایند.
,
 
,
1.1قیمت پایه هر بشکه نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت ایران به ارز دلار اعلام می‌شود و برابر با متوسط  قیمت برنت (BWave) روزانه در 10 روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به 2 روز تقویمی قبل از انتشار اطلاعیه عرضه با لحاظ نمودن اختلاف (دلتا) مندرج در OSP برای بازار مدیترانه در ماه متناظر با تاریخ انتشار اطلاعیه عرضه خواهد بود.
,
 
,
بدیهی است متقاضیان بایستی در روز عرضه بر روی قیمت پایه مندرج در این بند رقابت نمایند.
,
 
,
تبصره: ماخذ قیمتی(Quotation) نفت خام‌ برنت (BWave) روزانه در کلیه مراحل قیمت‌گذاری، قیمت منتشره برای نفت‌خام‌ مذکور، مربوط به اولین ماه (نزدیک‌ترین ماه) در نشریهPlatt’s Crude Oil Marketwire  می‌باشد.
,
 
,
1.2نرخ تسعیر هر دلار جهت واریز پیش‌پرداخت معامله بر مبنای میانگین روزانه خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا (اسکناس)، 2 روز کاری قبل از تاریخ انتشار این اطلاعیه عرضه می‌باشد.
,
 
,
تبصره 1: در صورت در دسترس نبودن سامانه سنا مرجع جایگزین متعاقباً اعلام خواهد شد.
,
 
,
تبصره 2: قیمت مندرج در بند 1.1 صرفاً برای پرداخت 10% ریالی جهت شرکت در معامله بوده و قیمت نهایی برای فروش، برابر قیمت نهایی (P final ) مندرج در صورت حساب موقت می‌باشد
,
 
,
در بند ج این اطلاعیه نیز شرایط تحویل کالا را به شرح زیر اعلام کرده است:
,
 
,
1- دوره تحویل کالا در بازه 7 آذرماه تا 7 دی‌ماه می‌باشد.
,
 
,
خریدار حداکثر تا 10 روز تقویمی پس از تاریخ عرضه (انجام معامله) مهلت خواهد داشت کشتی خود (که واجد کلیه شرایط و استانداردهای لازم به شرح GTC پیوست برای بارگیری و حمل محموله می‌باشد) را به واحد عملیات نفت‌خام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران معرفی نماید.
,
 
,
واحد مذکور ظرف 2 روز کاری پس از معرفی کشتی از سوی خریدار، نسبت به بررسی و در صورت مطابقت با شرایط فوق الذکر، تأیید و نسبت به اعلام آن به خریدار اقدام خواهد نمود. در صورت عدم تائید کشتی در مهلت مقرر 2 روزه توسط شرکت ملی نفت ایران، خریدار حداکثر 10 روز تقویمی دیگر مهلت دارد تا نسبت به معرفی کشتی جایگزین اقدام نموده و متعاقباً، امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران ظرف 2 روز کاری پس از معرفی کشتی از سوی خریدار، نسبت به بررسی و در صورت مطابقت با شرایط فوق‌الذکر، تائید و نسبت به اعلام آن به خریدار اقدام خواهد نمود.
,
 
,
در صورت عدم معرفی کشتی در مهلت مقرر یا عدم تأیید کشتی/کشتی‌های معرفی شده در مهلت 10 روزه دوم، این موضوع به منزله عدم تمایل و یا عدم توانایی خریدار برای برداشت محموله تلقی گردیده و قرارداد با اعلام رسمی شرکت ملی نفت ایران به شرکت سمات فسخ خواهد شد و معادل 5 درصد ارزش کل معامله از محل 10% پیش‌پرداخت خریدار،  به شرکت ملی نفت ایران توسط شرکت سمات پرداخت خواهد گردید و تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس بر عهده خریدار خواهد بود.
,
 
,
2- پس از تأیید کشتی معرفی شده خریدار، توسط واحد عملیات نفت‌خام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، خریدار می‌بایست حداکثر تا 5 روز تقویمی پس از آن، دوره‌ای 5 روزه جهت برداشت، متناظر با دوره تحویل اعلام شده در بند 1 این بخش را به همراه شماره قراردادهای خرید به واحد مذکور اعلام نماید (در صورت درخواست تجمیع قراردادهای خریداری شده دوره 5 روزه می‌بایست متناظر با دوره تحویل در اولین قرارداد باشد).
,
 
,
واحد عملیات نفت‌خام امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران حداکثر تا 2 روز کاری ، دوره سه‌روزه قطعی بارگیری را به خریدار اطلاع خواهد داد و خریدار حق هیچ گونه اعتراضی نسبت به دوره اعلامی نخواهد داشت.
,
 
,
3- تحویل محمولات معامله شده با اندازه‌ی کمتر از 350 هزار بشکه، صرفاً از طریق عملیات کشتی به کشتی (STS) و همچنین تعیین نحوه تحویل محمولات معامله شده با اندازه بیشتز آر 350 هزار بشکه (از اسکله خارک و یا از طریق عملیات کشتی به کشتی (STS) در اختیار شرکت ملی نفت ایران می‌باشد.
,
 
,
ضمناً‌ نحوه و شرایط جهت تحویل از طریق عملیات کشتی به کشتی (STS) در پیوست یک آورده شده است. همچنین کلیه هزینه‌ها و عوارض بندری از اسکله خارک به عهده خریدار می‌باشد.
,
 
,
همچنین در بند "د‌" نیز شرایط تسویه حساب به شرح زیر اعلام شده است:
,
 
,
1. شیوه تسویه معامله به صورت شرایطی بوده، بابت 20% ارزش معامله به صورت  ریالی و 80% ارزش معامله به صورت ارزی می‌باشد که تسویه بخش ریالی بصورت نقدی و بخش ارزی بصورت اعتباری می‌باشد.
,
 
,
بر اساس مفاد مندرج در بند 1 بخش (ب)، معادل ریالی 10 درصد ارزش سفارش بصورت نقدی حداکثر تا 2 ساعت قبل از شروع عرضه و مابقی تا 20% صورتحساب موقت (بخش ریالی)  بر اساس مفاد مندرج در بندهای 1.2و 1.3 بخش (د) به صورت نقدی به حساب شرکت سمات واریز خواهد شد.
,
 
,
خریدار موظف است همزمان با واریز بخش ریالی صورتحساب موقت، کارمزدهای مصوب( طبق مقررات بورس)  را نیز به حساب اعلامی از سوی شرکت سمات واریز نماید. بدیهی است در صورت تعلق سود بانکی به مبالغ ریالی واریزی توسط خریدار (طبق مقررات بانک) پس از تسویه نهایی ارزش کل معامله و کسر کارمزدها، سود متعلقه قابل پرداخت به خریدار خواهد بود.
,
 
,
علاوه بر مبالغ ریالی فوق، خریدار موظف است پس از صدور صورت حساب موقت و بر اساس بند 1،3 بخش (د)، به میزان 125 درصد باقیمانده صورتحساب (125 درصد کل 80درصد بخش ارزی ارزش معامله)، ضمانت نامه بانکی ریالی تعهد پرداخت معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه نماید. بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران عبارت از پاسارگاد، تجارت، توسعه صادرات، سپه، صادرات، ملت، ملی هستند.
,
 
,
1.1- بر اساس مفاد مندرج در شرایط تحویل کالا، پس از اعلام دوره سه روزه قطعی بارگیری به خریدار، امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران قیمت نهایی محموله (P final ) را 10 روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری بر اساس فرمول ذیل تعیین می‌نماید.
,
 
,
P oil l /P oil s) * P c = P final)   
,
 
,
P final : قیمت نهایی بر حسب دلار که صورت حساب‌های موقت و نهایی بر مبنای آن صادر می‌شود.
,
 
,
Pc : قیمت معامله شده در بورس بر حسب دلار آمریکا
,
 
,
P oil l : متوسط قیمت نفت‌خام برنت 5 روز کاری بین‌المللی منتهی به 1 روز تقویمی قبل از صدور صورت‌حساب موقت
,
 
,
P oil s : متوسط قیمت نفت‌خام برنت 5 روز کاری بین‌المللی منتهی به 1 روز تقویمی قبل از تاریخ صدور این اطلاعیه عرضه
,
 
,
تبصره : قیمت مبنا در زمان عرضه و در زمان صورت حساب موقت و نهایی برابر صفر است. قیمت تسویه موقت و نهایی (P final) صرفاً با احتساب قیمت کشف شده در روز معامله (Pc) تعدیل و محاسبه می‌گردد.
,
 
,
1.2_بر این اساس ،امور مالی شرکت ملی نفت ایران، موظف است 10 روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، صورتحساب موقت را به صورت 20% ریالی و80% ارزی، بر مبنای قیمت نهایی محموله (P final) و نرخ تسعیر ارز بر مبنای میانگین روزانه نرخ خرید و فروش اعلامی در سامانه سنا (اسکناس) که توسط شرکت بورس انرژی ایران اعلام می‌شود، صادر و به کارگزار فروشنده جهت ارائه به کارگزار خریدار و شرکت سمات اعلام نماید. روز مرجع برای محاسبه میانگین مذکور، 2 روز کاری پیش از تاریخ صدور صورت حساب موقت می‌باشد.
,
 
,
1.3- خریدار موظف است حداکثر تا 2 روز کاری (تا پایان ساعت کاری در ایران) قبل از اولین روز دوره سه روزه بارگیری بر اساس ارزش ریالی و ارزی مندرج در صورت حساب موقت صادره، اقدام به تسویه بخش ریالی صورت حساب به نفع شرکت سمات نماید و همچنین به میزان 125 درصد باقیمانده صورتحساب (125 درصد کل بخش ارزی ارزش معامله) بر اساس نرخ تسعیر مندرج در صورتحساب موقت، ضمانت‌نامه بانکی معتبر ریالی تعهد پرداخت با سررسید حداقل 120 روز قابل تمدید با دفعات (در قالب اعلامی شرکت سمات)، از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه نماید.
,
 
,
تبصره1: در صورت عدم ایفای تعهدات مندرج در این بند طی مهلت مقرر، قرارداد منفسخ گردیده و 5 درصد ارزش معامله به عنوان خسارت انفساخ از محل پیش‌پرداخت خریدار توسط شرکت سمات به شرکت ملی نفت ایران پرداخت شده و پس از کسر سایر کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس، مابقی به خریدار بازگردانده می‌شود.
,
 
,
تبصره2: در خصوص صدور صورتحساب برای قراردادهایی که خریدار درخواست تجمیع آن‌ها را اعلام نماید، به دلیل آنکه بر اساس فرمول مذکور در هر قرارداد قیمت‌ها متفاوت می‌باشد، برای هر قرارداد صورتحساب جداگانه بر اساس فرمول مختص به همان قرارداد صادر خواهد شد و هر قرارداد جداگانه تسویه خواهد شد.
,
 
,
تبصره3: امکان تسویه با تأخیر و  همچنین امکان شکایت در خصوص شرایط کمی و کیفی محموله‌های خریداری شده وجود ندارد.
,
 
,
1.4_پس از 1 روز کاری از ایفای تعهدات مندرج در بند 1.3 بخش (د) توسط خریدار و تا حداکثر 1 روز کاری پیش از اولین روز دوره بارگیری، شرکت سمات اقدام به تأیید کتبی ایفای تعهدات مذکور و اعلام آن به شرکت ملی نفت ایران می‌نماید. به دنبال آن واحد عملیات نفت‌خام امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پس از دریافت تأییدیه مذکور، دستور بارگیری نفتکش اعزامی خریدار را صادر و به بندر بارگیری یا به کشتی حامل محموله اعلام می‌نماید.
,
 
,
تبصره : در صورتی که کشتی خریدار در دوره سه روزه بارگیری (Laycan)  اعلام شده از سوی شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، تحویل محموله به خریدار در بازه زمانی مندرج در بند 1 بخش (ج) به تعویق افتاده و چنانچه خریدار در دوره سه روزه بارگیری جدید اعلام شده توسط شرکت ملی نفت ایران وارد بندر نشود یا پهلوگیری ننماید، قرارداد منفسخ، تحویل محموله به خریدار منتفی می‌شود و معادل 5 درصد ارزش معامله از محل پیش پرداخت خریدار توسط شرکت سمات به شرکت ملی نفت ایران پرداخت خواهد گردید و تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس بر عهده خریدار خواهد بود.
,
 
,
2. صدور صورتحساب نهایی برمبنای قیمت نهایی(P final )، نرخ تسعیر ارز به ریال مندرج در صورت حساب موقت و مقدار واقعی بارگیری شده طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، 7 روز کاری پس از بارگیری محموله (B/L date)، توسط شرکت ملی نفت ایران از طریق کارگزار فروشنده به اطلاع شرکت  سمات و کارگزار خریدار خواهد رسید.
,
 
,
3. بدیهی است که 20% ریالی معامله بر اساس صورت حساب نهایی مشخص و مابه التفاوت صورت حساب موقت و نهایی در بخش ریال حداکثر تا 3 روز کاری پس از صدور صورت حساب نهایی بین خریدار و شرکت سمات تسویه می‌شود و متعاقباً شرکت سمات موظف است طی یک روز کاری پس از دریافت وجه، مبلغ ریالی (20% بخش ریالی) را به حساب معرفی شده شرکت ملی نفت ایران واریز نماید. در صورت عدم تسویه بخش ریالی توسط خریدار بر اساس این بند، مطابق شرایط مندرج در بند 5 بخش (د) اقدام خواهد شد.
,
 
,
4- خریدار باید حداکثر تا 50 روز تقویمی پس از تاریخ بارگیری محموله (B/L date)، تسویه بخش ارزی مبلغ صورت حساب نهایی را بر اساس شرایط و روش اعلامی شرکت ملی نفت ایران (از جمله نوع ارز پرداختی) انجام دهد. بدیهی است خریدار بایستی اقدامات مقتضی به منظور انجام هماهنگی‌های لازم با شرکت ملی نفت ایران در خصوص روش پرداخت را به نحوی انجام دهد که پرداخت در مهلت مقرر اشاره شده در این بند میسر گردد.
,
 
,
 به منظور تبدیل دلار به سایر ارزهای مورد قبول شرکت ملی نفت ایران جهت دریافت وجوه ارزی از خریدار، مراجع ذیل جهت تبدیل نرخ ارز (در دو روز کاری بین المللی قبل از انجام هر پرداخت) مورد استفاده قرار می‌گیرد:
,
 
,
مرجع تبدیل دلار به ارز مورد نظر:
,
 
,
نام ارز:
,
 
,
یورو:https://www.bloomberg.com/markets/currencies/fx-fixings (ساعت 14 به وقت فرانکفورت)
,
 
,
یوان:(http://www.chinamoney.com.cn/english/hombtbrrthdt (Reference Rate Tab.(در ساعت 16)
,
 
,
درهم: 3.6725
,
 
,
در خصوص ارز یورو روزهای کاری در فرانکفورت و در خصوص ارز یوآن روزهای کاری در چین مد نظر است.
,
 
,
5. در صورت عدم ایفای تعهدات مندرج در بند 4 بخش (د) مبنی بر تسویه بخش ارزی و تسویه مابه التفاوت ریالی مذکور در بند 3 بخش (د)، شرکت سمات ضمن ضبط ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت خریدار، معادل مبلغ ضمانت نامه را وصول و حداکثر تا 5 روز کاری به حساب شرکت ملی نفت ایران پرداخت می‌نماید. شایان ذکر است در چنین حالتی علاوه بر ضبط ضمانت‌نامه بانکی ریالی مذکور، حق استیفای مطالبات از محل سایر دارایی‌های خریدار وجود دارد.
,
 
,
6- پس از واریز وجه توسط خریدار و تسویه نهایی، شرکت ملی نفت ایران تأییدیه کتبی مبنی بر تسویه کامل ارزی در قالب فرم‌های تسویه خارج از پایاپای شرکت سمات را از طریق کارگزار فروشنده به شرکت سمات اعلام نموده و متعاقباً شرکت مذکور ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت خریدار را آزاد می‌نماید.
,
 
,
7- در صورتی که موضوع قرارداد توسط شرکت ملی نفت ایران از مبادی رسمی گمرکی صادر و اظهارنامه‌های گمرکی به نام شرکت ملی نفت ایران تنظیم شود، در این صورت به دلیل صادراتی بودن محموله مشمول وضع مالیات و عوارض بر ارزش افزوده نمی‌گردد.
,
 
,
8- خریدار موظف است تمام کارمزدهای مصوب مطابق مقررات بورس (2 سر کارمزد)، هزینه‌های ناشی از انجام عملیات تحت شرایط فروش فوب خارک (FOB) یا تحویل کشتی به کشتی و همچنین هزینه‌های مربوط به کارمزدهای بانکی (شامل انتقال وجوه) را پرداخت نماید.
,
 
,
همچنین در سایر شرایط این اطلاعیه عنوان شده:
,
 
,
1. سایر موارد و جزئیات مترتب بر فروش و تحویل محمولات که در بالا ذکر نشده است بر اساس شرایط و ضوابط کلی (GTC) فروش فوب (تحویل در کشتی) نفت خام شرکت ملی نفت ایران مندرج در تارنمای امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می‌باشد.
,
 
,
2. منظور از روز کاری روزهای معاملاتی بورس انرژی ( شنبه تا چهارشنبه به غیر از تعطیلات رسمی) می‌باشد.
,
 
,
3. مشخصات و محدودیت‌های ترمینال خارک جهت پهلودهی کشتی عبارت‌اند از:
,
 
,
Acceptance Criteria For Nominated Vessels Load At Kharg Island
,
 
,
1) MAX ARRIVAL DISPLACEMENT: 250,000 TONS
,
 
,
2) MAX DEPARTURE DRAFT: 30 M
,
 
,
3) MAX HEIGHT OF MANIFOLD: 31.4 M
,
 
,
در پیوست یک نیز نحوه و شرایط تحویل از طریق عملیات کشتی به کشتی (STS) آمده است:
,
 
,
* محل تحویل محموله، محدوده مجاز جهت انجام عملیات کشتی به کشتی (STS) در بندرگاه خارک می‌باشد.
,
 
,
* کلیه هزینه‌ها و عوارض بندری و کشتی به کشتی (STS)  به عهده خریدار می‌باشد.
,
 
,
* محل انتقال ریسک و عنوان محموله، پس از عبور نفت خام (محموله) از فلنج کشتی حامل نفت خام (نفتکش مادر) می‌باشد.
,
 
,
* خریدار حق هیچ گونه اعتراضی در خصوص کیفیت و کمیت نفت خام تحویل داده شده ندارد.
,
 
,
انتهای پیام/ب
]
  • برچسب ها
  • #
  • #
  • #

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه